Imieniny Dymitra

👨 Dymitr ♂️

Do najbliższych imienin Dymitra zostało 157 dni, czyli 5 miesięcy i 4 dni.

Dymitr obchodzi swoje imieniny najczęściej 26 października (sobota)

Pochodzenie imienia

Dymitr to imię wywodzące się z języka greckiego. Imię mogło odnosić się do bogini płodów rolnych bądź wiejskiego życia.

Charakterystyka osób noszących imię Dymitr

Dymitr to mężczyzna, który wyróżnia się ogromną wrażliwością oraz zaradnością życiową. To także żywy wulkan energii, bowiem on jak mało kto, wprawia w ruch otoczenie. Dymitr jest inicjatorem wszelkich działań i cóż, należy przyznać, że potrafi wywiązać się z każdego zadania. Często miewa szalone pomysły i nie obawia się realizacji swoich marzeń. Uwielbia czerpać z życia przyjemność, więc każdą chwilę traktuje, jako skarb. Kocha ludzi i to wśród nich odnajduje swoje szczęście. Jest typową duszą towarzystwa, bowiem może pochwalić się dużym gronem bliższych oraz dalszych znajomych. I to on wnosi w towarzystwo iskrę radości, gdyż znany jest ze swojego radosnego usposobienia oraz wybujałej fantazji. Często opowiada niestworzone historie, w które tak naprawdę to nikt nie wierzy oprócz samego Dymitra.

Dymitr jest optymistą i to często skrajnym. Nigdy nie przejmuje się przyszłością i nie zastanawia się nad konsekwencją swoich działań. Żyje chwilą i nie ma zamiaru zaprzątać sobie głowy czarnymi myślami. Bywa dość roztargniony i zdarza się, że zapomina o ważnych spotkaniach, terminach lub obowiązkach. Jednak potrafi przyznać się do błędu, więc zazwyczaj otoczenie patrzy na jego obietnice z przymrużeniem oka.

W pracy zawodowej, Dymitr poszukuje stanowiska, które wyróżnia się kreatywnością. Posiada artystyczną duszę, więc najchętniej realizuje się w trakcie twórczych działań. Choć bywa dość roztrzepany, to jednak potrafi zmobilizować swoje siły i zrealizować projekty do końca. Dymitr ma szansę na odniesienie sukcesu, lecz pod warunkiem, że przestanie rozmieniać swój talent na drobne i zacznie skupiać się na konkretnych działaniach.

W miłości, Dymitr bywa dość kochliwy. Chętnie angażuje się w najróżniejsze miłostki i sprawia wrażenie wiecznie zakochanego. Jednak każda wielka miłość kończy się z szybkością błyskawicy i Dymitr rozpoczyna kolejne poszukiwania tej jedynej wybranki serca. Zazwyczaj dopiero w późniejszym wieku postanawia ustabilizować swoje życie miłosne, lecz zawsze będzie zwracał uwagę na piękno kobiet. A związek z Dymitrem wyróżnia się nieprzewidywalnością, bowiem on uwielbia robić niespodzianki partnerce, niekoniecznie miłe. Ale należy przyznać, że mimo jego wad oraz dojrzałości małego chłopca, jest w stanie stworzyć szczęśliwy związek.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Dymitr z Salonik, męczennik. Dymitr poniósł śmierć męczeńską w Tesalonikach za panowania cesarza Maksymiana w 306 roku. Męczennik był żołnierzem, legionistą rzymskim, a nawet oficerem, dowódcą jednostki wojskowej. Na jego grobie wystawiono okazałą świątynię, wyłożoną złotem i mozaiką. Do dziś, jego doroczne święto, przypadające 26 października, obchodzi się w Salonikach bardzo uroczyście.

W ikonografii przedstawiano Świętego w stroju oficera rzymskiego. Jedynie w bazylice św. Dymitra w Salonikach jest on ukazywany w stroju dostojnika rzymskiego, konsula, w otoczeniu fundatora bazyliki, Leoncjusza, i tych, którzy przyczynili się do jej upiększenia.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się już w czasach średniowiecznych. Polska forma Dymitr została zaczerpnięta z Rusi Czerwonej. Początkowo imię to pojawiało się w następujących postaciach: Dymitr, Demitr, Dmytr albo Dmitr. Jednakże imię to nigdy nie osiągnęło w Polsce większej popularności.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.