Imieniny Edmunda

👨 Edmund ♂️

Do najbliższych imienin Edmunda zostało 251 dni, czyli 8 miesięcy i 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Edmund obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 30 października (środa) i 16 listopada (sobota).

Pochodzenie imienia

Edmund to imię germańskie, złożone z elementów: ed- 'majątek, dziedzictwo' oraz -mund 'opieka'. Edmund oznacza zatem 'opiekun dziedzicznej posiadłości'. W dokumentach imię występuje w formie Eadmund, Otmund.

Charakterystyka osób noszących imię Edmund

Edmund to mężczyzna, który doskonale radzi sobie ze wszelkimi trudnymi sytuacjami. Nie traci głowy, lecz do każdego problemu podchodzi z dystansem oraz chłodną analizą. Potrafi całkowicie skoncentrować swoją uwagę na zadaniu i nie należy do osób nieodpowiedzialnych. To sumienny współpracownik, który z całym zaangażowaniem wypełnia obowiązki. Edmund jest również tradycjonalistą, który ceni wartości moralne i etyczne. W życiu kieruje się konserwatywnymi poglądami i nie zmienia zdania pod wpływem otoczenia. Choć może sprawiać wrażenie nieco staromodnego, to jednak potrafi podążać za duchem czasu. Chętnie uczestniczy w gorących dyskusjach i potrafi bronić swoich przekonań. Ale jest tolerancyjnym rozmówcą, gdyż nie próbuje za wszelką cenę przekonać otoczenia do własnych racji.

Edmund to aktywista, zawsze inspirujący otoczenie do działania. Nie lubi spędzać bezczynnie wolnego czasu i zazwyczaj poszukuje zajęć praktycznych. Uwielbia wzbogacać swoją wiedzę i może pochwalić się wszechstronnymi zainteresowaniami. To wszystko sprawia, ze należy do niebanalnych osób i przyjaciele nie zaznają nudy w jego towarzystwie. On sam lubi przebywać w towarzystwie mądrych osób i wśród takich znajomych, czuje się dowartościowany. Potrafi umiejętnie wykorzystać swoje zalety i dzięki takiej postawie, odnosi spektakularne sukcesu. Choć może pochwalić się wieloma zaszczytami, to nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania, lecz zazwyczaj zajmuje pozycje drugoplanowe.

W pracy zawodowej wyróżnia się sumiennością oraz wytrwałością. Nieraz zajmuje kierownicze stanowiska, gdyż okazuje się wspaniałym liderem. To on potrafi doprowadzić trudny projekt do końca i w skomplikowanych sytuacjach nie traci zimnej krwi. Często postrzegany jest jako ostoja danej firmy i dzięki odpowiedzialnej postawie, wzbudza powszechny szacunek. Jednak nie koncentruje się jedynie na wartościach materialnych, lecz poszukuje różnych dróg rozwoju osobistego. Dlatego może spełniać się jako artysta, lub meloman.

W życiu miłosnym, Edmund poszukuje parterki o niebanalnych zainteresowaniach. Wobec kobiet zachowuje się szarmancko i kulturalnie, tak więc może pochwalić się dużym powodzeniem wśród pań. Ale w relacjach damsko-męskich kieruje się ustalonymi kryteriami i nie każda kobieta zdobędzie jego serce. Wobec partnerki oczekuje wierności, miłości do sztuki oraz cierpliwości, bowiem niekiedy ucieka do ulubionej literatury. Nie lubi pomagać w obowiązkach domowych, lecz doskonale spełnia rolę ojca i męża.

Patron imienia

Patronem imienia jest Edmund, król Anglów Wschodnich, urodzony około 840 roku. Rządy objął w 855 roku, a w 866 roku nowe napaści najeźdźców duńskich zmąciły spokój królestwa. Najeźdźcy zażądali, by wyrzekł się wiary i stał się ich wasalem, ale gdy Edmund odmówił, to obito go, a potem obnażonego przywiązano do dębu. I podobnie jak św. Sebastian, stał się celem łuczników. W końcu ścięto mu głowę i wrzucono do rowu. Od 1016 roku relikwie świętego strzegło opactwo jego imienia Bury St. Edmunds. Pamiątkę obchodzi się 20 listopada.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w w Kodeksie Małopolski w 1365 roku. (frater Edmundus,prior Andreoviensis - -brat Edmund, przeor klasztoru w Jędrzejowie-, lecz nie wiadomo, czy był on Polakiem).

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.