Imieniny Edwarda

👨 Edward ♂️

Do najbliższych imienin Edwarda zostało 177 dni, czyli 5 miesięcy i 24 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Edward obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 13 października (niedziela), 5 stycznia (niedziela) i 18 marca (wtorek).

Pochodzenie imienia

Edward to imię pochodzenia germańskiego, częste wśród królów angielskich. W pierwszym członie zawarty jest element ed- / ead- / aud- / ot-, oznaczający 'dobrobyt, posiadłość, majątek, dziedzictwo'. Drugim członem jest element -wart / -ward, odnoszący się do 'opiekuna, obrońcę, stróża', zaś całość imienia znaczy 'stróż dziedzicznej posiadłości'.

Charakterystyka osób noszących imię Edward

Edward to człowiek, który posiada jasno wytyczony cel działania. Nie ma łatwego charakteru, dlatego często sprawia wrażenie nieprzystępnego i samotnego. On sam nie jest duszą towarzystwa i woli spędzać czas w gronie najbliższych osób. Nie należy do przewidywalnych mężczyzn i często jego zachowanie wzbudza konsternacje otoczenia. Jednak nie przejmuje się opinią innych i działa według własnych przekonań. Jego życie przypomina jedną wielką niespodziankę, bowiem on sam nie przykłada wagi do przejmowania się własnym losem. Często sprawia wrażenie, że zmierza tam, gdzie padnie jego wzrok.
Edward to mężczyzna, który wyróżnia się wszechstronną inteligencją i niebanalnymi zainteresowaniami. Choć wydaje się zamknięty w sobie, to potrafi ciekawie opowiadać o swoich pasjach. Nie potrafi jednoznacznie wyrazić uczuć i dlatego jego zachowanie może być różnie odbierane przez najbliższych. To człowiek dyskretny, głęboko skrywający tajemnice i sekrety przed światem. Do swojego serca nie dopuszcza wszystkich, lecz tylko wypróbowane osoby. On sam jest wiernym i lojalnym przyjacielem, tak więc podobnych postaw oczekuje od znajomych.
W pracy zawodowej, Edmund wyróżnia się cierpliwością oraz wytrwałością. Dobrze czuje się w trakcie rutynowych czynności i nie poszukuje kreatywnych zajęć. Potrafi odnieść sukces, ale nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania. Pragnie osiągnąć wystarczającą stabilizację finansową i nie lubi podejmować radykalnych decyzji. Boi się wszelkich zmian w swoim życiu, dlatego tak dużą wagę przykłada do utrzymania porządku i harmonii we własnym świecie.
W życiu miłosnym, Edmund poszukuje cierpliwej i spokojnej partnerki. Zwłaszcza, że ma problemy w relacjach damsko-męskich. Nie wychodzi z inicjatywą i zazwyczaj czeka na pierwszy krok ze strony kobiety. Ale gdy już założy swoje gniazdo rodzinne, to gotowy jest do wszelkich poświęceń. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i w każdej chwili może zrezygnować z własnych ambicji lub marzeń. Zrobi wszystko aby jego rodzina mogą zaznać szczęścia, a on sam, choć cichy i zamknięty, darzony jest ogromną miłością oraz szacunkiem.

Patron imienia

Patronem imienia jest Edward Męczennik, syn Edgara Spokojnego. W 975 roku zasiadł na tronie królestwa, ale w 978 roku został zamordowany. Ciało zamordowanego pochowano w przypadkowym miejscu, ale niebawem św. Dunstan przeniósł je uroczyście do opactwa w Shaftesbury. Grób został otoczony czcią, a kult świętego stawał się coraz powszechny. Edwarda przyrównywano do innych popularnych młodych męczenników: Wincentego, Wawrzyńca, Pankracego.

Ciekawostki

W dawnej Polsce imię Edward nie było znane i dopiero ono pojawia się pod wpływem angielskim. Na jego popularność wywarła wpływ Nowa Heloiza Jana Jakuba Rousseau. W dokumentach pojawiają się formy Edzik, Hedzik, ale są one spieszczeniami od imienia Idzi (Aegidius).

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.