Imieniny Eligiusza

👨 Eligiusz ♂️

Do najbliższych imienin Eligiusza zostało 196 dni, czyli 6 miesięcy i 12 dni.

Eligiusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 1 grudnia (niedziela)

Pochodzenie imienia

Eligiusz to imię pochodzące od słowa łacińskiego eligias oznaczającego – "wybrany".

Charakterystyka osób noszących imię Eligiusz

Eligiusz to mężczyzna, który wyróżnia się ogromną zaradnością życiową. Doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach i bywa, że jego zachowanie jest stawiane, jako wzór do naśladowana. Eligiusz jest osobą o silnym oraz zdecydowanym charakterze, bowiem nigdy nie poddaje się w przypadku porażki. Eligiusz znany jest ze swojej mądrości oraz altruistycznych postaw, gdyż chętnie angażuje się we wszelkie społeczne akcje. Lubi pomagać innym, lecz swojej pomocy nie narzuca otoczeniu. Często sprawia wrażenie, że nic nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi.

Eligiusz wyjątkowo dba o dobre relacje z otoczeniem. Niechętnie uczestniczy w jakichkolwiek konfliktach, lecz to nie znaczy, że nie potrafi walczyć o swoje szczęście. Bywa, że dość konserwatywnie podchodzi do odmiennych poglądów i raczej nie jest zwolennikiem zmian w życiu. Eligiusz to mężczyzna o pesymistycznym usposobieniu, lecz on sam twierdzi, że raczej należy do pragmatyków, twardo stąpających po ziemi. W życiu kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie dopuszcza do głosu emocji. Dlatego każdą decyzję poddaje wnikliwej analizie i nie podejmuje pochopnych kroków. Wie, że nie każda decyzja przynosi ze sobą pozytywne konsekwencje, ale potrafi walczyć z każdym problemem.

W pracy zawodowej, Eligiusz odznacza się sumiennością oraz wytrwałością. Nie dąży do celu za wszelką cenę i raczej spełnia się w trakcie wykonywania rutynowych czynności. Nie jest zbyt ambitny, bowiem zna swoje możliwości i wie, że nadmierna ambicja może przyczynić się do dotkliwej porażki. Dobrze współpracuje z grupą i potrafi odnaleźć się w prawie każdej sytuacji. Wytrwale dąży do realizacji zadania i nie zapomina o ważnych terminach. Można na nim zawsze polegać, szczególnie, że wyróżnia się honorowym postępowaniem. Nie rzuca słów na wiatr, lecz dotrzymuje danego słowa.

W miłości, Eligiusz poszukuje kobiety o podobnym do jego charakterze. Nie szuka marzycielek i romantyczek, ale partnerki o pragmatycznym podejściu do życia. Nie jest zwolennikiem krótkich miłostek i raczej stworzy związek po dogłębnej analizie. Jest wiernym partnerem, który potrafi zadbać o potrzeby najbliższych.

Patron imienia

Patronem imienia jest Eligiusz z Noyon, złotnik na dworze króla Franków Chlotara II z dynastii Merowingów, misjonarz, święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego. Eligiusz pochodził z akwitańskiej chrześcijańskiej rodziny, prawdopodobnie galloromańskiego pochodzenia. Jako chłopiec uczył się rzemiosła w warsztacie menniczym w pobliskim Limoges. W 659 podjął się chrystianizacji terenów Flandrii, zamieszkanych przez pogańskich Flamandów. Stał się jednym z najpopularniejszych świętych dawnej Galii i Jest patronem złotników i pracowników w metalu, zwłaszcza kowali. W ikonografii św. Eligiusz przedstawiany jest w stroju biskupa. Do jego atrybutów należą: przybory kowalskie (kowadło, młot, szczypce, kubek, podkowa), a także pastorał i miniatura kościoła ze złota w prawej ręce na otwartej dłoni.

Ciekawostki

Imię Eligiusz od samego początku najczęściej występowało w zakonach i nigdy nie zdobyło większej popularności.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.