Imieniny Eryka

👨 Eryk ♂️

Imieniny Eryka były 3 dni temu.

Eryk obchodzi swoje imieniny najczęściej 18 maja (sobota)

Pochodzenie imienia

Eryk to imię dwuczłonowe pochodzenia północno- -germańskiego (skandynawskiego). W pierwszym członie imienia występuje element era- (Ehre), oznaczający 'zaszczyt'. W drugim, częsty w imiennictwie germańskim element -rihhi donosi się do 'panowania, władzy’. Całość oznaczała króla, który zaszczytnie panuje. W źródłach pisanych imię to występuje także w formie Erarich. W języku hiszpańskim, a także włoskim bywa to imię (w formie Erico, Errico) utożsamiane z Henrykiem.

Charakterystyka osób noszących imię Eryk

Eryk to mężczyzna, który posiada niezwykle skomplikowany charakter. Często miewa huśtawki nastroju i bliscy nigdy nie są pewni jego zachowania. On sam sprawia wrażenie, że w jego duszy toczy się potężna burza emocji. Niestety, bardzo często nie kontroluje złości i przez to postrzegany jest jako mężczyzna o wybuchowym charakterze.

Zazwyczaj Eryk podejmuje decyzje pod wpływem impulsu i nie zawsze one okazują się trafne. Jednak on nie przejmuje się swoimi wadami i kieruje się w życiu własnymi przekonaniami. Nie należy do zbyt tolerancyjnych osób i przez taką postawę, może wdawać się w najróżniejsze konflikty. Ale oprócz wad, posiada również wspaniałe zalety, które sprawiają, że darzony jest powszechnym szacunkiem. Ma szlachetne serce i zawsze gotowy jest do wielkich poświęceń. Przejmuje się problemami najbliższych, przez co zazwyczaj chętne służy im swoją pomocą.

W pracy zawodowej, Eryk ma szansę na odniesienie sukcesu, lecz pod warunkiem, że nauczy się kontrolować emocje. Zazwyczaj jest wytrwały i sumienny. Jego zachowanie przypomina także huragan, bowiem tylko tam gdzie pojawi się, to wprawia w ruch całe otoczenie. On sam odbierany jest jako skarbnica szalonych pomysłów i nieraz zaskakuje innych współpracowników nieszablonowymi rozwiązaniami. Nie lubi pracować pod presją i najczęściej wybiera zawody, które gwarantują swobodę działania. Eryk często posiada artystyczną duszę, która nieraz potrzebuje samotności. Tak więc jego pasją są wędrówki w pojedynkę lub dalekie podróże.

W życiu uczuciowym, Eryk poszukuje partnerki, która podobnie jak on, ma tysiące pomysłów na minutę. Nie lubi rutyny w życiu i od kobiety oczekuje, że będzie również jego przyjaciółką. Wobec kobiet ma wysokie wymagania i nie każda skradnie jego serce. Nie lubi wszelkich zobowiązań i na początki związku może uciekać od składania jakichkolwiek obietnic. Ale gdy na swojej drodze spotka miłość życia, to gotowy jest do poświęcenia własnej wolności w imię szczęścia rodzinnego. To mężczyzna o niebanalnym stosunku do życia, a dzięki temu, życie z nim przypomina ekscytującą przygodę. Potrafi pozytywnie zaskoczyć kobietę, tak więc nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony płci przeciwnej.

Patron imienia

Patronem imienia Eryk Jedvardsson, o którym niewiele wiadomo. Podobno był spokrewniony z królewskimi rodami Danii, Norwegii i Szwecji. Według legendy, brał udział w wyprawie do pogańskiej Finlandii, dokąd wedle późniejszych przekazów miał towarzyszyć św. Henrykowi, biskupowi Uppsali. Patron zginął śmiercią gwałtowną w Starej Uppsali (Gamba Uppsala), która do końca XI wieku była ośrodkiem religii pogańskiej w Szwecji. Już XII wieku jego grób otoczony był kultem, zaś kalendarz z Valentuna, datowany na 1198 rok wymienia go jako świętego. Już w czasach średniowiecza dniem wyznaczonym na liturgiczne wspomnienie świętego był 18 maja.

Ciekawostki

W Polsce imię to było popularne wśród książąt pomorskich. W źródłach z 1384 roku, dwukrotnie był wspominany biskup przemyski Eryk. Od imienia tego pochodzi również nazwisko Herich.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.