Imieniny Eugeniusza

👨 Eugeniusz ♂️

Do najbliższych imienin Eugeniusza zostało 110 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Eugeniusz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 6 września (piątek), 30 grudnia (poniedziałek) i 4 stycznia (sobota).

Pochodzenie imienia

Eugeniusz to męskie imię greckie. Eugénios to pierwotnie zdrobnienie imienia Eugénés, oznaczający 'dobrze urodzony, z dobrego rodu' (eu 'dobrze' i genos 'ród'). W starożytnym Rzymie imię to zostało przetłumaczone na Benenatus.

Charakterystyka osób noszących imię Eugeniusz

Eugeniusz to mężczyzna żyjący we własnym świecie. Bardzo często ma problemy z wyrażaniem emocji, przez co uważany jest za skrytego i zamkniętego w sobie. Bardzo dużą wagę przywiązuje do wartości duchowych i często poszukuje nowych dróg rozwoju osobistego. Ceni sobie zasady moralnie i nimi kieruje się w życiu. To tradycjonalista, który nie zmienia zdania pod wpływem otoczenia. Eugeniusz nie przejmuje się sprawami materialnymi i może sprawiać wrażenie lekkoducha. Ale ona sam nie widzi potrzeby w zabieganiu o wartości materialne, gdyż uważa, że majątek nie przynosi trwałego szczęścia.

Eugeniusz stawia na pierwszym miejscu dobro rodziny i nieraz gotowy jest do zrezygnowania z własnych ambicji. Nie lubi podejmować trudnych decyzji i zazwyczaj czeka na rozwiązanie od losu. To także urodzony altruista, który niczym cichy anioł przynosi pomoc potrzebującym. Nie poszukuje sławy i poklasku, lecz woli znajdować się w cieniu niż w centrum wydarzeń. Eugeniusz to mężczyzna o ciekawej osobowości, ale pod warunkiem, że znajdzie sobie odpowiednie towarzystwo. Choć cichy, to uwielbia spędzać czas w gronie mądrych osób, z którymi może podzielić się doświadczeniem życiowym.

W pracy zawodowej stawia na dobre relacje z otoczeniem. Wyróżnia się umiejętnością słuchania, a dzięki tej zdolności, zyskuje sobie wiernych przyjaciół. Woli wykonywać rutynowe czynności, bowiem w takich działaniach czuje się najpewniej. Potrafi odnieść duży sukces, lecz nie chwali się zaszczytami. To skromny mężczyzna, który potrafi cieszyć się każdą chwilą życia. Wzbudza powszechny szacunek i mimo cichej natury, darzony jest sympatią otoczenia.

W życiu uczuciowym, Eugeniusz szuka spokojnej i cierpliwej partnerki. Z natury nieśmiały, nie inicjuje spotkań jako pierwszy, lecz czeka na pierwszy krok wykonany ze strony kobiety. Jest wiernym mężem i wspaniałym ojcem, choć może sprawiać wrażenie pantoflarza. To jednak on nie przejmuje się niepochlebnymi opiniami i żyje według własnych zasad. I co najważniejsze, potrafi zapewnić szczęście rodzinie, a on sam w gronie najbliższych czuje się spełniony i dowartościowany.

Patron imienia

Patronem imienia jest Eugeniusz, biskup Kartaginy w latach 480-498. Sprawował rządy w trudnych sytuacjach, ale dzięki swojej odwadze przezwyciężył najgorsze problemy. Kilkakrotnie musiał uciekać z kraju i według św. Grzegorza z Tours, umarł w Albi (płd. Francja). Wspomnienie Eugeniusza obchodzono w dniu 13 lipca.

Ciekawostki

W dawnej Polsce Eugeniusz było rzadkim imieniem i dopiero w XIX oraz XX wieku zdobyło na popularności. Być może na upowszechnienie tego imienia wpłynął poemat słynnego rosyjskiego poety, A. Puszkina, Eugeniusz Oniegin (ros. Jewgienij Oniegin).

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.