Imieniny Ferdynarda

👨 Ferdynard ♂️

Do najbliższych imienin Ferdynarda zostały 94 dni, czyli 3 miesiące i 4 dni.

Ferdynard obchodzi swoje imieniny najczęściej 30 maja (czwartek)

Pochodzenie imienia

Ferdynand to imię pochodzenia germańskiego. Imię wywodzi się od słów oznaczających "pokój" i "odważny, śmiały".

Charakterystyka osób noszących imię Ferdynard

Ferdynand to mężczyzna, który sprawia wrażenie zamkniętego w sobie i nieprzystępnego. Nie lubi przebywać w towarzystwie obcych ludzi i niechętnie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich. Woli spędzać czas w domu i cóż, należy przyznać, że jest typowym domatorem. Dużą wagę przykłada do życia duchowego, więc inne sprawy znajdują się na drugim miejscu. Często obiera drogę związaną z życiem religijnym i ma wyjątkowe tendencje do mistycyzmu.

Ferdynand nie podąża za tłumem i nie dąży za wszelką cenę do zdobycia zaszczytów. Często sprawia wrażenie, że żyje na uboczu, szczególnie, że uwielbia samotność. Ferdynand posiada wszechstronną wiedzę i wyróżnia się ogromną mądrością życiową. Nie marnuje życia na ulotne przyjemności, lecz z każdej chwili pragnie wzbogacać swoją wiedzę. Dużo czasu poświęca ulubionym książkom, więc najczęściej można spotkać go nad literaturą.

Ferdynand nie należy do biernych osób, ale często bierze swoje ręce najróżniejsze sprawy i lubi angażować się w charytatywne działania. To mężczyzna, znany z altruistycznych postaw, które sprawiają, że darzony jest największym szacunkiem. Ale on nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania i ucieka od wszelkich form podziękowania za jego czyny. Ferdynand zawsze gotowy jest do oferowania swojej pomocnej dłoni i cóż, uwielbia bezinteresownie pomagać. Wierzy w dobroć człowieka i nieraz patrzy z przymrużeniem oka na ludzkie słabości. Choć wydaje się, że posiada same zalety, to jednak ma również pewne wady, z którymi walczy i próbuje pokonać. Do jego wad należy lekkomyślność, bowiem, często podejmuje decyzje pod wpływem chwili i emocji, nie zważając na własne dobro.

W życiu miłosnym, Ferdynand nie zwraca szczególnej uwagi na kobiety, bowiem często zajęty jest innymi sprawami i to one zaprzątają jego głowę. Ale gdy na swojej drodze spotka kobietę swojego życia, to gotowy jest z nią dzielić całe życie. Marzy o partnerce, która wyróżnia się urokiem osobistym oraz wrażliwym sercem. Zazwyczaj jest wiernym oraz lojalnym partnerem, wyjątkowo dbającym o potrzeby swojej rodziny.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Ferdynand III, król. Ferdynand urodził w roku 1198 jako syn Alfonsa IX, króla Leonu. Jego matka pochodziła z Kastylii i była siostrą św. Blanki, matki św. Ludwika IX, króla Francji. Całe 30 lat panowania Ferdynand poświęcił walce z Arabami, okupującymi sporą część Hiszpanii. Patron zmarł 30 maja 1252 roku. Jego ciało zpoczywa w grobowcu w katedrze sewilskiej, w osobnej kaplicy królewskiej. Na sarkofagu z kryształu i złota jest położona korona i insygnia królewskie. Co roku w tej miejscowości odbywa się zwyczaj związany z osobą świętego. W doroczne święto procesja wyrusza na ulice miasta i na jej czele niesiony jest miecz św. Ferdynanda. Po procesji otwiera się sarkofag i na nowo owija się zmumifikowane ciało na pamiątkę, że umierający król nakazał usunąć wszystkie insygnia władzy i w śmiertelnej bieliźnie posypał sobie popiołem głowę. 30 maja co roku przy sarkofagu Świętego pełnią honorową wartę władze miasta, biskup ze swoją kapitułą i kawalerowie zakonu rycerskiego. Na zakończenie bywa wygłoszona formuła: "Bardzo temu dawno, dnia 22 miesiąca Siwan, roku 5012 po stworzeniu świata, opuścił swoje ziemskie królestwo: Kastylię, Leon, Murcję, Toledo, Kordobę, Galicję, Jaen i Sewillę (...)".

Ciekawostki

Ferdynand to imię występujące wśród rodów cesarkich i arcyksiążęcych. Imię w Polsce występowało rzadko i to najczęściej w zaborze austriackim i pruskim.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.