Imieniny Filomeny

👩 Filomena ♀️

Do najbliższych imienin Filomeny zostało 216 dni, czyli 7 miesięcy i 3 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Filomena obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 5 lipca (piątek) i 10 sierpnia (sobota).

Pochodzenie imienia

Filomena to germańskie imię żeńskie złożone z elementów oznaczających philos „drogi, miły, przyjaciel” i ménos „męstwo, siła życiowa”.

Charakterystyka osób noszących imię Filomena

Filomena to kobieta, która stawia na pierwszym miejscu dobre relacje z innymi. Jest duszą towarzystwa i najchętniej spędza czas w gronie znajomych. Uwielbia nawiązywać nowe relacje i może pochwalić się dużą ilością przyjaciół. Nie cierpi bezczynności i zazwyczaj zajęta jest praktycznymi czynnościami. Nigdy nie ocenia nikogo powierzchownie i nie kieruje się pierwszym wrażeniem. Młodość traktuje, jako okazję do wzbogacania swojego doświadczenia życiowego. Potrafi czerpać prawdziwą przyjemność z życia i nie obawia się przyszłości.

Filomena przykłada dużą wagę do rozwoju osobistego. Chętnie zdobywa wiedzę i pogłębia swoje zainteresowania. Choć odważnie dąży do celu, to jednak zawsze zastanawia się nad konsekwencjami swoich działań. Niektórzy twierdzą, że jest dość szalona, lecz ona nie obawia się realizowania swoich marzeń. Wie, że życie jest zbyt krótkie i należy korzystać z każdej chwili. Z natury jest bardzo radosna i otwarta na nowe możliwości. Nie ogranicza się do jednej dziedziny życia, lecz próbuje rozwijać każdą sferę.

W pracy zawodowej wyróżnia się ogromną pracowitością i dużymi aspiracjami. Nie każdego zadania się podejmuje, bowiem wybiera tylko te stanowiska, które gwarantują rozwój osobisty. Lubi wspinać się po szczeblach kariery, lecz zawsze zachowuje zdrowy umiar. Bywa, że postrzegana jest jako karierowiczka, ale ona nie przejmuje się niepochlebnymi opiniami i dalej dąży do osiągnięcia sukcesu. Choć bywa dość nieprzewidywalna, to jednak swoim zapałem zaraża współpracowników. Często to ona motywuje do działania, zwłaszcza, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych do zrobienia.

W miłości poszukuje partnera zaradnego oraz sprawiedliwego. Chętnie angażuje się w najróżniejsze związki, lecz nie zamierza składać poważnych deklaracji. Uważa, że stały związek oznacza rezygnację z wolności i cóż, znana jest z gorących romansów. I dopiero w późniejszym wieku zaczyna rozglądać się za partnerem do stałego związku. Choć miewa dużą kolekcję męskich serc, to jednak nie traktuje siebie, jako femme fatale. Woli postrzegać swoją osobę, jako wyzwoloną oraz niezależną. I cóż, taka pozostaje do końca życia.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Filomena, męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego. Patronka urodziła się za czasów panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana w pogańskiej i bezdzietnej rodzinie. Filomena, jako dziecko, złożyła Jezusowi ślub dziewictwa i wierności. Po 40-dniowym więzieniu, skazano ją na śmierć męczeńską. Mając 13 lat, została ubiczowana i cudownie uzdrowiona, a gdy została utopiona z kotwicą u szyi, okazało się, że przeżyła. Ostatecznie ścięto ją katowskim toporem 10 sierpnia 302 w piątek o godz. "trzeciej". Co ciekawie, jej szczątki znaleziono w 1802 roku w katakumbach. Została kanonizowana przez Grzegorza XVI 30 stycznia 1837 roku. Święta jest patronką Żywego Różańca, drugą patronką Królestwa Neapolu, szczęśliwych narodzin dzieci, matek i dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XIV wieku w znanej do dziś formie.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.