Imieniny Franciszka

👨 Franciszek ♂️

Do najbliższych imienin Franciszka zostało 87 dni, czyli 2 miesiące i 25 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Franciszek obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 17 września (wtorek), 4 października (piątek), 10 października (czwartek), 3 grudnia (wtorek), 29 stycznia (środa) i 2 kwietnia (środa).

Pochodzenie imienia

Franciszek to imię wywodzące się z języka włoskiego. Pochodzi od określenia Francesco, oznaczającego 'Francuz, Francuzik', jakim kupiec Piotr Bernardone nazwał swego syna Jana, kiedy wrócił z Francji. Na popularność tego imienia wpłynęła kanonizacja Franciszka z Asyżu. Imię propagowali od średniowiecza członkowie zakonów franciszkańskich; później również jezuici (po kanonizacji św. Franciszka Ksawerego).

Charakterystyka osób noszących imię Franciszek

Franciszek to mężczyzna, który uznawany jest za tradycjonalistę. On sam żyje według ponadczasowych wartości moralnych i nigdy nie rezygnuje z obranej drogi. Franciszek traktowany jest jako ostoja konserwatywnych poglądów i nieraz stanowi to przyczynę konfliktów, zwłaszcza z młodszym pokoleniem. Franciszek nie lubi dostosowywać się do otoczenia i często ucieka od wszelkich prób zdominowania jego woli.
Franciszek uwielbia podejmować wyzwania i nie poddaje się w przypadku porażki. Każdą klęskę traktuje jako ważną naukę życiową i z takich sytuacji potrafi wyciągnąć trafne wnioski. To mężczyzna, który odważnie stawia czoło wszelkim przeciwnościom losu, a przeszkody odbiera jako motywujące bodźce do działania. W życiu kieruje się analizą i rozumem, zaś głos serca znajduje się na drugim miejscu. Nie podejmuje decyzji pod wpływem chwili, lecz musi głęboko zastanowić się nad stratami i zyskami. To człowiek, który poświęca wiele sił na osiągnięcie celu i przy tym wyróżniaja się wytrwałością oraz sumiennością. W pracy zawodowej odnosi spektakularne sukcesy, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach. Jednak zawsze zachowuje się ze skromnością, a taka postawa wzbudza powszechny szacunek. Często Franciszek tworzy plany i sprawia wrażenie, że jest przygotowany na każdą ewentualność losu. Ale ma tendencję do przeceniania swoich możliwości, przez co nieraz spotyka się rozczarowaniem.
W życiu prywatnym, Franciszek otoczony jest gronem oddanych i wiernych przyjaciół. On sam zachowuje się lojalnie wobec najbliższych i zawsze gotowy jest do niesienia pomocy. Często proszony jest o radę, bowiem słynnie z trafnych wskazówek. Franciszek ma niebanalną osobowość i tak naprawdę nikt nie zna jego prawdziwej natury. To mężczyzna, który nad wszystko stawia poczucie wolności. Uwielbia samotne wędrówki i często najbliżsi nie wiedzą, gdzie się znajduje aktualnie. Po mimo radosnego nastroju, nie potrafi dokładnie wyrazić swoich emocji. Dlatego często ucieka od okazywania uczuć. Jednak w głębi duszy pragnie akceptacji i bezwarunkowej miłości najbliższych.
To niezależna dusza, poszukująca własnej drogi. W miłości szuka kobiety, która zaakceptuje jego osobowość. Nieraz partnerka musi wykazać się ogromną dozą cierpliwości, zwłaszcza, że Franciszek potrafi zrealizować wszystkie własne marzenia. On sam oczekuje od kobiety całkowitego oddania i często może ograniczać wolność partnerki. Jest dobrym przyjacielem i mężem, ale pod warunkiem, że na swojej drodze spotka odpowiednie osoby.

Patron imienia

Patronem imienia jest Franciszek z Asyżu, syn zamożnego mieszczanina, który na wielką skalę handlował suknem. Franciszek urodził się najpóźniej w 1182 roku. Na chrzcie otrzymał imię Jan Chrzciciel. W 1201 roku wziął udział w wojnie, jaka rozgorzała między Asyżem a Perugią i przez niecały rok przebywał w niewoli. Cztery lata później uzyskał ostrogi rycerskie i znów zaciągnął się do wojska. Ale nawrócił się na wiarę chrześcijańską i rozpoczął pobożne życie. Gdy trwał na modlitwie w kościółku Św. Damiana, usłyszał głos Chrystusa, który wzywał go, aby odbudował dom Boży, popadający w ruinę. Franciszek wędrował od miasta do miasta i głosił pokutę i w 1211 roku został utworzony Franciszkański Zakon Świecki. Uczestniczył w Soborze Laterańskim IV i z myślą o ewangelizacji pogan wybrał się na Wschód. W 1219 roku wraz z krzyżowcami dotarł do Egiptu i tam spotkał się z sułtanem Melek-el-Kamelem, wobec którego świadczył o Chrystusie. 14 września 1224 roku w Alvernii, podczas czterdziestodniowego postu przed uroczystością św. Michała Archanioła, Chrystus objawił się Franciszkowi i obdarzył go łaską stygmatów - śladów Męki Pańskiej. Najpopularniejszym tekstem św. Franciszka jest Pieśń słoneczna. W ikonografii św. Franciszek ukazywany jest w habicie franciszkańskim, czasami ze stygmatami. Bywa przedstawiany w otoczeniu ptaków, zaś jego atrybutami są: baranek, krucyfiks, księga, ryba w ręku.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XIII wieku i prawdopodobnie przyszło ono wraz z Braćmi Mniejszymi. Imię występowało w następujących formach: Franciszek, Franek, Francik, Franc (pod wpływem niemieckim), Francek, Frank, Froncek. Od imienia pochodzą również nazwiska: Franek, Frącek, Frączyk, Frączkiewicz, Frankowski.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.