Imieniny Franciszki

👩 Franciszka ♀️

Do najbliższych imienin Franciszki zostało 329 dni, czyli 10 miesięcy i 25 dni.

Franciszka obchodzi swoje imieniny najczęściej 9 marca (niedziela)

Pochodzenie imienia

Franciszka to żeński odpowiednik imienia Franciszek. Imię to wywodzi się z włoskiego określenia Francesco, oznaczającego 'Francuza, Francuzika'.

Charakterystyka osób noszących imię Franciszka

Jaka jest Franciszka? To kobieta, która posiada wyjątkowo wrażliwe serce i duszę. Najchętniej pomaga wszystkim i cóż, często nie potrafi odmówić spełnienia jakiejkolwiek prośby. Nie jest obojętna wobec krzywdy innych i raczej nie przechodzi obok cierpienia ofiar. Nie należy również do zbyt spokojnych osób, bowiem nieraz przypomina prawdziwy wulkan energii. Uwielbia spędzać czas na praktycznych zajęciach i nie można powiedzieć, że marnuje swoje życie. Ale co ważne, Franciszka dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego. Nie jest materialistką i woli czas poświęcić na zdobywanie wiedzy niż wielkiego bogactwa.

Kolejną zaletą Franciszki jest wyjątkowa organizacja. To kobieta, która nie odkłada niczego na później i pamięta o wszystkich terminach. Choć sprawia wrażenie wiecznie zapracowanej, to jednak wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków. Ale nawet, gdy ma odrobinę wolnej chwili, to woli poświęcić ten czas na pomaganie potrzebującym. Niestety, ale przez swoją ofiarność może zaniedbać własne potrzeby, które prędzej czy później dadzą o sobie znać. Jednak mimo namowom rodziny, to ona nie zaprzestaje swoich charytatywnych działań.

Jak już stwierdzono, Franciszka stawia na pierwszym miejscu dobro innych. Często gotowa jest do wielkich poświęceń, zarówno niematerialnych jak i finansowych. Choć nie należy do zbyt majętnych, to zawsze wspiera innych nawet dość skromnymi środkami. Ale ona nie przejmuje się własną przyszłością i wierzy, że każdy dobry czyn zwraca się podwójnie. Jednak należy przyznać, że Franciszka może zaniedbywać własnych bliskich. Często spędza czas poza domem i cóż, to sprawy otoczenia zaprzątają jej całą uwagę. A na tym tle mogą wybuchać liczne konflikty, bowiem bliscy mogą poczuć się z jej strony zaniedbywani.

Jednak Franciszka nie potrafi postawić na swoim i bywa, że nie ma już siły na naprawianie stosunków z rodziną. I dopiero po dłuższym czasie, potrafi rozgraniczyć czas między sprawami domowymi a zawodowymi lub charytatywnymi. Franciszka jest wielką aktywistką oraz społeczną działaczką. To ona próbuje zaangażować całe otoczenie do wzięcia udziału w licznych akcjach dobroczynnych, bowiem uważa, że każde wsparcie niesie ze sobą dobro. Choć sprawia wrażenie cichego i skromnego anioła, to jednak jej działania wzbudzają ogromny podziw oraz szacunek. Często stawiana jest jako wzór do naśladowania, lecz ona ucieka od wszelkich form podziękowań.

W miłości, Franciszka poszukuje mężczyzny o empatycznym charakterze i wrażliwym sercu. Choć zazwyczaj nie ma czasu na miłość, to czasami pozwala sobie na marzenia o wielkim i romantycznym uczuciu. I dopiero przy cierpliwym oraz kochającym mężczyźnie zaczyna rozwijać swoje skrzydła. A pod wpływem prawdziwej miłości jest gotowa do walki ze wszelkimi przeciwnościami losu.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Franciszka Rzymianka, urodzona w w patrycjuszowskiej rodzinie w Perrione koło Rzymu w 1384 roku. Wyszła za mąż za za Wawrzyńca di Ponziani i przez całe życie wyróżniała się pobożnością oraz dobrocią serca. W czasie zarazy usługiwała chorym, zaś po wygnaniu założyła wraz z naśladowniczkami stowarzyszenie Oblatek Benedyktynek z Góry Oliwnej przy kościele S. Maria Nova przy Forum Romanum i Colosseum. Zmarła 9 marca 1440 roku. W ikonografii św. Franciszka przedstawiana jest w czarnej sukni i białym welonie, w towarzystwie anioła. Do jej atrybutów należy osioł - symbol pracowitości, a także księga.

Ciekawostki

Imię to zdobyło w Polsce większą popularność w XIX wieku, w postaci Frania lub Franka.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.