Imieniny Gertrudy

👩 Gertruda ♀️

Do najbliższych imienin Gertrudy zostały 212 dni, czyli 6 miesięcy i 28 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Gertruda obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 16 listopada (sobota) i 17 marca (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Gertruda to imię pochodzenia germańskiego, złożone z członów ger - "włócznia z ostrym żelaznym grotem, oszczep" oraz trut - "moc, siła", a także drūda - "ukochany, miły". Imię dosłownie oznacza "silna w walce oszczepem".

Charakterystyka osób noszących imię Gertruda

Gertruda to kobieta, która wyróżnia się wielkim opanowaniem. Często sprawia wrażenie cichej oraz skromnej osoby, żyjącej we własnym świecie. Nie przejmuje się problemami materialnymi, lecz dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego. Dlatego tak chętnie poszukuje własnej drogi duchowej i ma szczególne tendencje do mistycyzmu. Gertruda posiada gołębie serce i cóż, należy przyznać, że bardzo łatwo jest zranić jej uczucia. Choć żyje trochę na uboczu, to jednak przejmuje się niepochlebnymi opiniami na swój temat. Często porównuje się z innymi kobietami i nie zawsze widzi się w pozytywnym świetle.

Gertruda uwielbia otaczać innych swoją troskliwą opieką. Uważa, że każdy potrzebuje miłości, więc zawsze gotowa jest do ofiarowania swojej pomocnej dłoni. Chętnie wspiera innych, lecz nie zapomina o własnych potrzebach. Potrafi mądrze rozgraniczyć czas między sprawami zawodowymi a prywatnymi i nigdy nie przynosi pracy do domu. Gertruda jest również prawdziwą domatorką, która dom traktuje, jako ostoję bezpieczeństwa przez groźnym światem. To w swoich czterech ścianach odnajduje spokój i równowagę duszy. Choć najchętniej spędza czas w zaciszu domowym, to jednak nie jest samotnikiem. Może pochwalić się gronem wiernych oraz lojalnych przyjaciół, bowiem ona przykłada szczególną wagę do pielęgnacji przyjaźni i miłości.

Gertruda stawia na pierwszym miejscu dobro najbliższych. Nie należy do zbyt pewnych siebie osób i tak naprawdę, to nie potrzebuje wiele do szczęścia. Często marzy o dużej rodzinie i to wśród dzieci odczuwa największą radość. Nie marzy o wielkich sukcesach, lecz cieszy się z każdej chwili spędzonej w rodzinnym gronie. I dopiero w późniejszym wieku, gdy potomstwo opuszcza gniazdko rodzinne, postanawia zadbać o swój rozwój zawodowy. W tym okresie zawodowym wyróżnia się ogromnym doświadczeniem życiowym i umiejętnościami godnymi pozazdroszczenia.
Gertruda posiada artystyczne uzdolnienia, które sprawiają, że jej twórczość ma licznych miłośników. To kobieta, która potrafi zrobić coś z niczego i każdy przedmiot traktuje, jako potencjalne dzieło sztuki. Jest typem zbieracza i często jej dom przypomina składowisko najróżniejszych drobiazgów, I dopiero po interwencji najbliższych, z żalem zaczyna porządkować swoje skarby.

W miłości, Gertruda poszukuje partnera o spokojnym oraz cierpliwym charakterze. Często marzy o stworzeniu domowego ogniska pełnego ciepłych uczuć, tak więc nie jest zwolenniczką przelotnych romansów. Raczej czeka na prawdziwą miłość, a w męskim towarzystwie nie przejmuje większych inicjatyw. Wierzy, że to mężczyzna powinien zabiegać o względy przyszłej partnerki, więc nie zamierza narzucać się ze swoim zainteresowaniem, aby nie wyjść na desperatkę.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Gertruda Wielka. Święta urodziła się 6 stycznia 1256 roku w pobliżu Eisleben w Turyngii (Niemcy). W wieku 5 lat została oddana pod opiekę cysterek w Helfcie. 27 stycznia 1281 roku przeżyła głębokie nawrócenie - "nie od grzechu do pobożności oczywiście, ale od pobożności do Boga żywego". Wyróżniała się darem mistycyzmu i licznych ekstaz. Gertruda zmarła 13 lub 17 listopada 1302 roku, zaś jej relikwie zostały zniszczone w 1346 roku. W ikonografii św. Gertruda przedstawiana jest w stroju opatki, z krzyżem lub pastorałem w ręku. Do jej atrybutów należą: Serce Jezusowe, książka, krzyż.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XIII wieku, początkowo w formie formie Gertrudis, zaś od 1251 roku jako Giertruda. W Polsce imię to zdobyło dużą popularność, szczególnie w okresie średniowiecza. Często spotykano się z tym imieniem w postaci: Gertrud, Girtrud, Girtrudis, Gieruchna, Gierusza, Trude, Giela, Ruchna.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.