Imieniny Grażyny

👩 Grażyna ♀️

Do najbliższych imienin Grażyny zostały 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Grażyna obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 26 lipca (piątek) i 1 kwietnia (wtorek).

Pochodzenie imienia

Grażyna to imię pochodzenia litewskiego. W imionach litewskich nie ma przymiotnika grażus „piękny”. Jego odpowiedniki w języku staropruskim mogą być składnikami imion, na przykład Grasidke, Grasutthe (imiona męskie) i Grasutte (imię żeńskie). Element grażus „piękny” zachował się w litewskim przezwisku Grażys.

Charakterystyka osób noszących imię Grażyna

Grażyny to kobiety wyróżniające się otwartością na ludzi, bowiem zawsze chętnie nawiązują nowe znajomości i uwielbiają spędzać czas w dużych gronach towarzyskich. Grażyny są bardzo sympatyczne i emanują radością, dlatego nigdy nie mogą narzekać na samotność. To wspaniałe przyjaciółki, które traktują przyjaźń jako największy skarb. Nigdy nie zaniedbują przyjaciół i zawsze znajdą chwilę czasu na spotkanie z najbliższymi osobami. A przyjaciele zawsze okazują im wierność oraz lojalność.
Grażyny są niezwykle ambitne i stale poszukują metod rozwoju osobistego. Nie cierpią spędzać bezczynnie czasu i zawsze znajdują sobie twórcze zajęcia. Często Grażyny uważają, że powinny uczuć się całe życie i przez to są uczestniczkami wielu kółek zainteresowań oraz najróżniejszych szkoleń. Chętnie sięgają po własną wiedzę i wytrwale dążą do osiągnięcia sukcesu. To kobiety, które umiejętnie korzystają ze swojego doświadczenia życiowego.
Grażyny potrafią uczyć się na własnych błędach i nigdy nie popełniają podobnych pomyłek. Kobiety o tym imieniu zawsze odważnie walczą z problemami i zazwyczaj skutecznie wychodzą ze wszelkich tarapatów. A wiara we własne możliwości i pewność siebie pomagają w obliczu porażek. Choć nie zawsze osiągają sukces, to wynoszą dodatkowe doświadczenie życiowe. Grażyny należą do cierpliwych osób i nigdy nie podejmują decyzji pod wpływem chwili. Wolą głęboko przemyśleć sytuację zanim wykonają odważny krok.
Grażyny sprawiają wrażenie, że zawsze mają przygotowany plan działania i wiedzą jak osiągnąć cel. Nie tracą głowy w sytuacjach kryzysowych, wyróżniając się opanowaniem oraz spokojem. Zawsze kierują się rozsądkiem i nie dopuszczają myśli o ucieczce. To prawdziwe ostoje, które potrafią dodać otuchy i wary potrzebującym. Nie potrafią odmówić pomocy i zazwyczaj biorą zbyt wiele obowiązków na siebie. Dlatego czasami czują się zmęczone i wykorzystywane przez otoczenie. Nierzadko wykonują za innych całą pracę, nie żądając żadnej zapłaty, więc niektórzy potrafią wykorzystać ich dobroć.
Nie należą do asertywnych osób i cieszą się z tego co posiadają. Nie potrzebują wielu przedmiotów i nie skupiają się jedynie na materialnej stronie życia. Korzystają z życia, ale nie spędzają go jedynie na przyjemnościach, bowiem stawiają sobie na pierwszym miejscu doświadczenie życiowe oraz poszerzanie swoich horyzontów intelektualnych.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Glafira z Amazji. Według Kronik Hieronima Konstantyn posługiwał się Glafyrą jako agentem, najpierw na dworze Licyniusza, potem u Tiridatesa III, króla Armenii. Została oskarżona o zdradę stanu i zanim wykonano wyrok Glafira zmarła.

Ciekawostki

Grażyna jest imieniem literackim. Zostało stworzone przez A. Mickiewicza, który swój poemat zatytułował Grażyna. Budowa imienia jest analogiczna do słów saldýne „piernik”, saldus „słodki” oraz grażunele „piękność” grażus „piękny”.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.