Imieniny Grzegorza

👨 Grzegorz ♂️

Do najbliższych imienin Grzegorza zostały 152 dni, czyli 4 miesiące i 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Grzegorz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 17 listopada (niedziela), 13 lutego (czwartek), 12 marca (środa) i 24 kwietnia (czwartek).

Pochodzenie imienia

Grzegorz to imię pochodzenia greckiego - od słowa gregórios, oznaczającego 'gorliwy, czuwający'. Imię to było popularne wśród wielu papieży, np. Grzegorz I Wielki, Grzegorz XIII, twórca kalendarza gregoriańskiego.

Charakterystyka osób noszących imię Grzegorz

Grzegorz to radosna dusza, która nie przykłada większej wagi do spraw materialnych. Jest dobrym i szlachetnym mężczyzną o złotym sercu. Wyróżnia się zaradnością życiową oraz wszechstronną inteligencją. To człowiek o wspaniałych manierach oraz wrodzonym wdziękiem osobistym. Nie należy do przebojowych i pewnych siebie osób, ale urokiem nadrabia braki w swoich charakterze. Grzegorz uwielbia spędzać czas na wzbogacaniu swojej wiedzy i poszukiwaniu nowych dróg rozwoju osobistego. Często nieświadomy jest swoich zalet i okazuje zdziwienie, gdyż otoczenie wyraża się o nim bardzo pochlebnie. Bywa, ze posiada kompleksy, które uniemożliwiają rozwinięcie skrzydeł, lecz pod wpływem odpowiednich osób, nabiera pewności siebie.
Grzegorz nie należy do typowych uwodzicieli i z wielkim szacunkiem traktuje kobiety. Może pochwalić się dużym powodzeniem, lecz on nie korzysta z okazji i woli czekać na miłość swojego życia. To mężczyzna, który dąży od wczesnych lat do stabilizacji uczuciowej i nie myśli o gorących romansach. Poszukuje partnerki, która zdobędzie jego sercem wdziękiem oraz inteligencją. Nie przykłada większej wagi do urody kobiety, lecz poszukuje zalet duszy. Jednak mimo swoich wartości, nie lubi poświęcać czasu rodzinie. Obowiązki domowe traktuje jako przykrą konieczność, gdyż w tym czasie mógłby zatopić się w ulubionych lekturach. Często ucieka od zobowiązań, a wytchnienia poszukuje w swojej samotni pełnej książek.
W życiu zawodowym, Grzegorz może odnieść duży sukces, ale pod warunkiem, że uwierzy w swoje możliwości. Jest wytrwałym oraz sumiennym pracownikiem, który z całą powagą podchodzi do wypełnienia zadania. Poszukuje zajęcia, które nie będzie krępowało jego twórczości, a stanie się kolejną pasją w życiu. Nie lubi pracować pod presją, bowiem w takich chwilach zaczyna popełniać poważne pomyłki. Nie jest działaczem i woli znajdować się w drugim szeregu niż w centrum wydarzeń. To człowiek o krystalicznej duszy, który nieraz poszukuje swojej drogi życiowej. Nie potrafi nikogo skrzywdzić, a on sam szybko wybacza zadany jemu afront.

Patron imienia

Patronem imienia jest Grzegorz Cudotwórca, urodzony się około 213 roku w Neocezarei, w Poncie, w rodzinie pogańskiej. W wieku 14 lat przyjął chrzest i wtedy to przybrał imię Grzegorz. Razem ze swoim bratem, Atenodorem, studiował retorykę, prawo i język łaciński. Po ukończeniu studiów został przez biskupa Fedyma z Amazji wyświęcony na biskupa Neocezarei, która wtedy była jeszcze miastem całkowicie pogańskim. W 264 roku brał udział w synodzie antiocheńskim, który potępił Pawła z Samosaty i zmarł między 270 a 274 rokiem. W martyrologiach wspominany jest 17 listopada.

Ciekawostki

W Polsce imię pojawiło się już w średniowieczu, w formie Grzegorz (1311 rok) i formach: Gryhory (1490 rok), Hrehory (1473 rok), Hryhory (1483 rok). W XIX wieku imię częste było wśród ludu, zaś XX zaczęło występować wśród inteligencji. Na ziemiach wschodnich (u unitów i prawosławnych) imię pojawia w formach: Hryhory, Hrehory i formie zdrobniałej Hryć. Od tego imienia pochodzą nazwiska: Grzegorzek, Grzegorczyk, Grzegorzewski, Grzesiak, Grześkowiak, Hrycek, Hryncewicz, Hryniewiecki.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.