Imieniny Gustawa

👨 Gustaw ♂️

Do najbliższych imienin Gustawa zostało 14 dni.

Gustaw obchodzi swoje imieniny najczęściej 2 sierpnia (piątek)

Pochodzenie imienia

Gustaw to imię pochodzenia germańskiego. Imię składa się z dwóch elementów: g- (gauta) 'Got', a drugi -staf (stafr, niem. Stab) 'laska, podpora'. Imię dosłownie oznacza 'podpora Gotów'.

Charakterystyka osób noszących imię Gustaw

Gustaw to mężczyzna, który wyróżnia się stałością w swoich przekonaniach. Nie zmienia swoich poglądów pod wpływem otoczenia lub sytuacji, lecz wierzy we własne idee, choć mogą wydawać się dość utopijne. Gustaw jest typowym tradycjonalistą oraz konserwatystą i niechętnie poznaje wszelkie nowości. Raczej odmienne poglądy tratuje, jako zamach na swoje bezpieczeństwo i woli podążać za stałymi oraz wytartymi ścieżkami. Nie jest ciekawy odmiennych terenów, lecz woli poruszać się w wyznaczonych granicach. Niestety, ale taka postawa może sprawić, że nie rozwinie swojego potencjału lub zmarnuje okazje na poprawę swojego życia.

Gustaw jest duszą towarzystwa i uwielbia spędzać czas w gronie dalszych oraz bliższych znajomych. Może pochwalić się sporym powodzeniem towarzyskim, szczególnie, że skory jest do niesienia bezinteresownej pomocy. Często jego postawa wzbudza powszechny szacunek i cóż, traktowany jest jako autorytet. Gustaw lubi sprawować władzę, więc zazwyczaj dąży do osiągnięcia pozycji lidera. Szczególnie, że posiada ku temu wszelkie predyspozycje, które sprawiają, że jest dobrym oraz mądrym przywódcą.

Ale Gustaw posiada pewną wadę, która potrafi zaszkodzić dobrym relacjom towarzyskim. I są to zmienne nastroje, powodujące, że bywa odbierany, jako nieobliczalny, a jego zachowanie nieraz wzbudza zdumienie otoczenia. Niestety, ale nie walczy z tą wadą i raczej skupia się na swoich zaletach. Jednak wobec ludzkich słabości zachowuje się dość wyrozumiale i rozumie wady innych. Wykazuje się dużą sprawiedliwością i należy przyznać, że potrafi zachować obiektywizm w prawie każdej sytuacji.

Gustaw ma tendencję do wpadania w najróżniejsze nałogi. Często sprawia wrażenie, że nie jest dość mocny psychicznie, aby przeciwstawić się uzależnieniom. I w takich sytuacjach potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych, choć on sam nigdy nie przyzna się, że potrzebuje pomocy.
W życiu miłosnym poszukuje kobiety, która podobnie jak on wyróżnia się tradycyjnymi poglądami i kieruje się ponadczasowymi zasadami moralnymi. Bywa dość uparty, więc kobieta musi wykazać się dużą dozą cierpliwości oraz wyrozumiałości. Jest kochającym parterem, ale często okazuje się, że bywa wymagającym ojcem, który pragnie przekazać dzieciom tradycyjne wartości.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Gustaw, urodzony w 810 roku. Jako zakonnik towarzyszył św. Oskarowi, apostołowi Skandynawii w jego podróżach misyjnych. W późniejszych latach aż do śmierci prowadził życie pustelnicze w północnej Szwecji.

Ciekawostki

W dawnej Polsce imię to nie pojawiało się w żadnych źródłach. Dopiero zaczęło występować w XIX wieku i pod wpływem literatury (Mickiewicz, Fredro).

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.