Imieniny Ireneusza

👨 Ireneusz ♂️

Do najbliższych imienin Ireneusza zostało 341 dni, czyli 11 miesięcy i 6 dni.

Ireneusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 28 czerwca (sobota)

Pochodzenie imienia

Ireneusz to imię pochodzenia greckiego. Zawiera przymiotnik eirenaíos, oznaczający 'spokojny, pokojowy'. Imię greckie Eirenaios przejęli Rzymianie w wymowie Irenaeus, co stało się podstawą spolszczenia imienia Ireneusz.

Charakterystyka osób noszących imię Ireneusz

Ireneusz to mężczyzna, który wyróżnia się dawnymi manierami oraz wysoką kulturą osobistą. Dużą wagę przykłada do wartości moralnych i nimi kieruje się w życiu. Nigdy nie zachowuje się nie honorowo i to on traktowany jest jako ostoja ponadczasowych wartości. To człowiek, który także odznacza się wszechstronnymi zainteresowaniami oraz świeżymi pomysłami. Potrafi zawsze rozwiązać dany problem i zazwyczaj poszukuje niebanalnych rozwiązań. Należy do tradycjonalistów, praktykujących dawne obyczaje. Ireneusz także jest patriotą, dla którego sprawy Ojczyzny nie są obojętne.

W pracy zawodowej, Ireneusz wyróżnia się sumiennością, wytrwałością oraz odpowiedzialnością. Często to on jest skarbnicą trafnych pomysłów, dzięki którym może odnieść duże sukcesy. Jednak wrodzona skromność nie pozwala na pychę i nie lubi znajdować się w centrum wydarzeń. Ireneusz uwielbia twórczo spędzać czas i posiada artystyczną duszę. Odnajduje spokój w trakcie obcowania ze sztuką i cóż, jest stałym bywalcem galerii sztuk oraz muzeów. On sam zna się doskonale na technikach artystycznych i często traktowany jest jako ekspert w tych dziedzinach.

W życiu prywatnym lubi spędzać czas w gronie najbliższych. Wśród przyjaciół czuje się dowartościowany, zwłaszcza, że często traktowany jest jako autorytet. Gotowy jest do wszelkich poświęceń, a wartości rodzinne stawia na pierwszym miejscu. Od wczesnych lat marzy o własnym gniazdku rodzinnym i szybko zaczyna realizować swoje marzenie. W życiu uczuciowym poszukuje partnerki, która zachwyci go swoją szlachetną duszą i złotym sercem. Od kobiety wymaga inteligencji oraz oczekuje rozwiniętego instynktu opiekuńczego. Nie cierpi kobiet, które poświęcają życie na przyjemności oraz zabawę. On sam sprawia wrażenie człowieka poważnego i poukładanego w życiu.
Ireneusz uwielbia podróżować, dlatego tak chętnie spędza czas wolny poza domem. Preferuje samotne wędrówki w czasie których może odpocząć. To mężczyzna, który swoją niebanalną osobowością i wspaniałym charakterze przyciąga do siebie wielu wartościowych ludzi. A takie znajomości wzbogacają jego świat wewnętrzny.

Patron imienia

Patronem imienia jest Ireneusz, biskup Lyonu, urodzony między 115 a 120 rokiem. Apostołował w Galii i stamtąd w 177 roku został wysłany przez chrześcijan do papieża Eleuteriusza z misją. Kiedy Ireneusz był w drodze do Rzymu, w mieście wybuchło krwawe prześladowanie, którego ofiarą padli św. Potyn, biskup Lyonu, i jego 47 towarzyszy. iedy Ireneusz powrócił do Lyonu (łac. Lugdunum), został powołany na biskupa po św. Potynie. Kościół w Lyonie oddaje cześć św. Ireneuszowi jako doktorowi Kościoła i swemu głównemu patronowi. Dopiero jednak papież Benedykt XV w 1922 roku, rozszerzył doroczną pamiątkę św. Ireneusza na cały Kościół. W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa rytu rzymskiego z mitrą i pastorałem.

Ciekawostki

Imię jest stosunkowo młode i nie pojawiało się na ziemiach Polski we wczesnych czasach. Dopiero w XIX wieku imię zagościło w Polsce.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.