Imieniny Ireny

👩 Irena ♀️

Do najbliższych imienin Ireny zostało 115 dni, czyli 3 miesiące i 23 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Irena obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 18 września (środa), 20 października (niedziela), 5 kwietnia (sobota) i 5 maja (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Imię Irena jest pochodzenia greckiego (Eir-n-), zostało przyjęte do łaciny w formie Irena, gdy greckie ei wymawiano już jak i. W starożytnej Grecji imię było nadawane kobietom na bogini Eir-n- albo także dla uczczenia czy wymodlenia pokoju. Imię cieszyło się największą popularnością we wschodniej Europie.

Charakterystyka osób noszących imię Irena

Ireny to kobiety, które wyróżniają swoim pogodnym usposobieniem do świata. Często sprawiają wrażenie wiecznie zadowolonych i uśmiechniętych osób, bowiem nawet w obliczu porażek nie tracą pogody ducha. To kobiety bardzo lubiane w towarzystwie, zwłaszcza, że posiadają szczególny dar zjednywania sobie wszelkich nieznajomych. Żadne spotkanie nie może obyć się bez nich, gdyż to one wnoszą światło radości.
Ireny to spontaniczne i bezpośrednie osoby. Zawsze robią to na co mają największą ochotę, lecz potrafią zachować zdrowy umiar w zabawie. Przestrzegają zasad i wyróżniają się doskonałymi manierami, więc często traktowane są jako wzór do naśladowania. Choć zapracowane, to zawsze znajdują czas na spotkania z najbliższymi i nie zamierzają całkowicie rezygnować z przyjemności. To kobiety, które działają według ustalonego planu i zawsze muszą spełnić swoje obowiązki. Potrafią poradzić sobie z każdym zadaniem i nie odkładają niczego na później, gdyż obawiają się prostowania swoich pomyłek. Ireny słyną z wyśmienitej kuchni i zazwyczaj serwują gościom niespotykane potrawy, zadziwiające smakiem oraz kształtem. Kobiety o tym imieniu realizują swoją fantazję w trakcie przygotowywania posiłków i to ich talent sprawia, że dania są urzeczywistnieniem powiedzenia: „gotowanie jest sztuką” .
Domy Iren są przykładem dla innych, gdyż zawsze są zadbane i wyróżniają się nie tylko nowoczesnymi wnętrzami, ale przytulnością. Często to ich dom jest odzwierciedleniem harmonii oraz porządku. To urodzone perfekcjonistki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Zawszę dążą do ideału, ale może to stać się przyczyną późniejszej frustracji.
Ireny zachowują się sprawiedliwie i lojalnie wobec przyjaciół oraz rodziny. Najbliżsi mogą liczyć na wierność ze strony tych kobiet. Ireny szczególnie dbają o przyjaźń i miłość, gdyż uwielbiają spędzać czas z najbliższymi osobami. Często stawiają ich dobro nad własne i zdolne są do wszelkich poświęceń. Postawy Iren stają się godne naśladowania, gdyż one święcą przykładem nie tylko jako doskonałych gospodyń domowych, ale także organizatorek i inicjatorek wszelkich działań.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Irena, cesarzowa bizantyjska, która gorliwie walczyła o kult ikon oraz była fundatorką monasterów. W źródłach znajduje się informacja, że Teodor Studyta wysławiał ją jako świętą Cerkwi prawosławnej, ale nigdy nie została kanonizowana. Według kalendarza Moskiewskiego patriarchatu prawosławnego, jej dzień wspominania przypada 9 sierpnia.

Ciekawostki

W dawnej Polsce imię Irena nie było znane, rozpowszechniło się dopiero w XIX wieku. Imię nosiła między innymi św. Irena, cesarzowa bizantyjska.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.