Imieniny Jana

👨 Jan ♂️

Do najbliższych imienin Jana zostało 60 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.

Jan obchodzi swoje imieniny najczęściej 24 czerwca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Jan to imię biblijne z grupy hebrajskich imion teoforycznych, które zawierają element Jo-, pochodzący ze skrócenia Jahveh, Jehovah 'Bóg'. Imię dosłownie oznacza 'Bóg jest łaskawy'.

Charakterystyka osób noszących imię Jan

Jaki jest Jan? Każdy kto zna mężczyznę o tym imieniu, wie, że należy on do radosnych i niezwykle optymistycznych osób. Jan uwielbia spędzać czas towarzystwie innych ludzi i posiada szczególną elokwencję oraz wyobraźnię. Nieraz zabawia przyjaciół historyjkami i anegdotami, które choć mogą zostać całkowicie zmyślone, to jednak potrafią rozbawić towarzystwo. Jan nie należy do samotników, zwłaszcza, że lubi znajdować się w centrum zainteresowania. To mężczyzna, który potrafi rozweselić największych ponuraków. Oprócz optymizmu, posiada także wszechstronne uzdolnienia oraz szeroką wiedzą z różnych dziedzin. Nieraz zaskakuje otoczenie ciekawymi informacjami i swoimi niebanalnymi zainteresowaniami.
W pracy zawodowej, Jan wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Często to on znajduje wyjście z tarapatów i zachwyca współpracowników nieszablonowymi pomysłami. Ma szansę na odniesienie sukcesu, lecz pod warunkiem, że nie będzie stawiał sobie poprzeczki zbyt wysoko. Szczególnie, że nadmierna ambicja może stać się przyczyną jego porażki. Ale Jan nie poddaje się, lecz odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu. Z nadzieją patrzy w przyszłość i wie, że jego wysiłki nie pójdą na marne. Niestety, ma pewną wadę, która może ograniczać jego potencjał, gdyż nie mierzy swoich sił na zamiary i może nie sprostać zadaniu, które przekracza jego kompetencje.
Jan kieruje się w życiu ponadczasowymi wartościami moralnymi i często uważany jest za tradycjonalistę. Nie rezygnuje z własnych przekonań, lecz silnie trzyma się utartych zasad. Wzbudza powszechny szacunek i podziw otoczenia, dzięki czemu czuje się wyjątkowo dowartościowany. On sam może cierpieć na kompleksy niższości, które niestety, pojawiają się w najmniej odpowiednich momentach. I w takich sytuacjach potrzebuje wyjątkowego wsparcia, ze strony najbliższych przyjaciół i rodziny.
W życiu uczuciowym poszukuje inteligentnej partnerki, która zdobędzie jego serca swoją uczciwością oraz prostotą ducha. Nie szuka kobiet o skomplikowanym charakterze, gdyż w towarzystwie takich pań czuje się niepewnie. Jest dobrym ojcem oraz mężem, lecz pod warunkiem, że partnerka posiada dużą dozę cierpliwości. Dobro rodziny stawia na pierwszym miejscu i gotowy jest do wszelkich poświęceń w imię rodzinnego szczęścia.

Patron imienia

Głównym patronem imienia jest Jan Chrzciciel. Jego narodzenie i szczególne posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel. Przyszedł na świat w sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa, prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Informacje o nim pojawiły się w Ewangelii Łukasza. Jan Chrzciciel jest jedynym wśród świętych, kiedy jego dzień obchodzi się w dniu jego narodzin. Zazwyczaj wspomnienia świętych obchodzi się w dniu ich śmierci jako w dniu ich narodzin dla nieba. Ponadto w kalendarzu liturgicznym znajduje się także wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, obchodzone 29 sierpnia. Był również pierwszym świętym czczonym w całym Kościele i tej postaci dedykowana jest bazylika rzymska św. Jana na Lateranie, będąca katedrą papieża. Jan Chrzciciel jest patronem Austrii, Francji, Holandii, Malty, Niemiec, Prowansji, Węgier; Akwitanii, Aragonii; archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej; Amiens, Awinionu, Bonn, Florencji, Frankfurtu nad Menem, Kolonii, Lipska, Lyonu, Neapolu, Norymbergi, Nysy, Wiednia, Wrocławia, a także jest patronem wielu zakonów, m. in. joannitów (Kawalerów Maltańskich), mnichów, dziewic, pasterzy i stad, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy; abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Bywa orędownikiem podczas gradobicia i w epilepsji.
W ikonografii św. Jan Chrzciciel ukazywany jest jako dziecko, młodzieniec lub mąż ascetyczny, ubrany w skórę zwierzęcą albo płaszcz z sierści wielbłąda. Do jego atrybutów należą: Baranek Boży, baranek na ramieniu, na księdze lub u stóp, baranek z kielichem, chłopiec bawiący się z barankiem, głowa na misie, krzyż. W tradycji wschodniej, przedstawiany jest jako zwiastun ze skrzydłami.

Ciekawostki

W Polsce imię pojawiło się w czasach średniowiecza, a dokładnie od 1202 roku. Imię występowało w następujących w formach: Jan, Jen, Joan, a także w skróceniach i spieszczeniach: Han, Hanek, Haniek, Hanisz, Hanus, Iwan, Iwasz, Janek, Janko, Janiec, Janik, Jano, Janusz, Jasz. W mowie gwarowej imię pojawiało się jako Janko, Jasiek, Jaśko, Jano, Janicek (góralskie).

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.