Imieniny Jarosława

👨 Jarosław ♂️

Do najbliższych imienin Jarosława zostały 42 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Jarosław obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 21 stycznia (wtorek) i 25 kwietnia (piątek).

Pochodzenie imienia

Jarosław to męskie imię słowiańskie, które oznacza mężczyznę o mocnej sławie. Słowo jary (”mocny, silny”)
w okresie przedchrześcijańskim oznaczało świętego. A to słowo dopiero później przyjęło swoje obecne znaczenie. Przed chrztem Polski, imiona Jarosław i Świętosław używane były zamiennie. Dopiero w okresie chrystianizacji, imiona pogańskie zastępowano łacińskimi. W przypadku Jarosława, imię to zastąpił Hieronim.

Charakterystyka osób noszących imię Jarosław

Jarosław to mężczyzna o niezwykle skomplikowanym charakterze. Nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku i często ucieka od towarzystwa nieznajomych osób. Jego zachowanie nie jest przewidywalne i przez to jego najbliżsi mogą odczuwać niepokój. On sam nie przykłada wagi do opinii otoczenia i nieraz sprawia wrażenie, że żyje we własnym świecie, w którym panują niespotykane reguły postępowania. Jarosław żyje według własnych przekonań, które często przechodzą w skrajność. Nie potrafi szybko wybaczać i długo chowa urazę. Niepotrzebnie rozdrapuje stare rany na duszy, przez co blokuje swój rozwój. To mężczyzna, który starannie wybiera sobie towarzystwo. Nie obdarzy każdego swoją sympatią i nie każdy ma szansę na znajomość z tym człowiekiem. Jednak nie można zarzucić Jarosławowi braku manier, bowiem potrafi zachować się kulturalnie.
Jarosław pragnie dominować w swoim otoczeniu i nieraz dąży do osiągnięcia władzy. Poczucie wyższości nad innymi przyczynia się do dowartościowania jego osoby. Niestety, często posiada kompleksy, które próbuje zrekompensować władzą i prestiżem. W pracy zawodowej odniesie sukces, lecz pod warunkiem, że zahamuje swoje ambicje, bowiem zbyt często stawia poprzeczkę za wysoko. A gdy ponosi klęskę, to czuje się sfrustrowany i nieraz ma do siebie najróżniejsze pretensje. To mężczyzna, który potrzebuje wyjątkowego wsparcia ze strony najbliższych osób.
Często bywa samotny, gdyż ucieka od wszelkich zobowiązań. Niestety, samotność wpływa na Jarosława demotywująco, tak więc może przez to zbyt wiele stracić. To człowiek, który zbyt wybiórczo wybiera sobie przyjaciół, bowiem nieraz odrzuca wartościowe osoby na rzecz manipulatorów. A to zazwyczaj przynosi w przyszłości przykre konsekwencje. Jarosław zbyt wielką wagę przykłada do spraw materialnych, przez co zaniedbuje własny rozwój duchowy.
W życiu uczuciowym, poszukuje kobiety, która będzie spełniała jego zachcianki. Od partnerki wymaga pełnego poświęcenia oraz bezgranicznej miłości, gdyż nad wszystko obawia się odrzucenia oraz zranienia. Ale gdy na swojej drodze spotka prawdziwą miłość, to gotowy jest do wielu ustępstw. Nieraz odpowiednia kobieta zmienia jego postępowanie, a on sam zaczyna pracować nad swoimi wadami.

Patron imienia

Patronem imienia jest Jarosław I Mądry, pochodzący z dynastii Rurykowiczów, syn i następca Włodzimierza I Wielkiego i Rognedy, wielki książę Rusi Kijowskiej od 1016 roku. Za jego rządów rozbudowano państwo ruskie, zwłaszcza grody, w tym Kijów. Stolica Rusi została wyniesiona w 1037 roku do rangi metropolii oraz w tym samym roku rozpoczęto budowę katedry Mądrości Bożej (Sofijskiej), gdzie znajdują się najstarsze w sztuce Rusi mozaiki i freski. W 1051 roku powstał pierwszy na Rusi klasztor Ławra Peczerska, w kijowskich jaskiniach nad Dnieprem. W czasie jego panowania opracowano zbiór staroruskich i słowiańskich praw zwyczajowych oraz bizantyńskiego prawodawstwa, zwanego Prawdą Ruską.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w czasach wczesnego średniowiecza, najpierw na Rusi i w Czechach. Imię to nosił Jarosław Mądry (978-1054), wielki książę kijowski od 1019, syn Włodzimierza Światosławowicza. W 1265 roku pojawiła się żeńska forma imienia – Jarosława. Od imienia pochodzą także nazwy miejscowości: Jarosław, Jarosławiec. Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 700 osób.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.