Imieniny Joanny

👩 Joanna ♀️

Do najbliższych imienin Joanny zostało 29 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Joanna obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 12 maja (niedziela), 24 maja (piątek) i 21 sierpnia (środa).

Pochodzenie imienia

Joanna to imię żeńskie, odpowiednik imienia Jan, pochodzącego z języka hebrajskiego (Jo-hanan – "Jahwe jest łaskawy"). Imię również używane jest w formie podstawowej jako odrębne od Joanny, wyrażające się w spieszczeniach: Janka, Janeczka, Jasia.

Charakterystyka osób noszących imię Joanna

Joanny to osoby o niezwykle silnie rozwiniętym indywidualizmie. To kobiety, które bardzo dbają o to aby wyróżniać się z tłumu i stać się nieprzeciętnymi jednostkami. Joanny są bardzo energiczne i przedsiębiorcze, więc zazwyczaj realizują swoje najśmielsze marzenia. Mają milion pomysłów na minutę i nie znają znaczenia słowa nuda.
Joanny to urodzone organizatorki, które potrafią wszystko zorganizować, więc nie mają problemu z zainicjowaniem zarówno wielkich akcji jak i spotkań w kameralnych gronach przyjaciół. One zawsze wywiązują się z własnych obowiązków i nigdy zostawiają niczego na później. Joanny wyróżniają się dużym poczuciem odpowiedzialności oraz wytrwałością. A w przypadku porażki, nie rezygnują z dalszych działań i odważnie walczą z przeciwnościami losu.
To kobiety o niespotykanych ambicjach i szczytnych ideach, więc często stawiane są jako wzór do naśladowania. Lubią rywalizację i prawie zawsze odnoszą spektakularne sukcesy, które mogą stać się przyczyną zazdrości mniej ambitnych i wytrwałych osób. Jednak to nie znaczy, że potrafią poświęcić wszystko w osiągnięciu celu, bowiem kierują się w życiu wartościami moralnymi i etycznymi. Dlatego nigdy nie posuną się do oszustwa lub zdrady. Joanny uwielbiają wspinać się na szczyty dotąd przez nikogo nie zdobyte. Prawie każdą dziedzinę życia traktują jako wyzwanie do udowodnienia swojej odwagi i inteligencji.
Joanny nie należą do osób, które niosą bezinteresowną pomoc. Wolą okazać współczucie niż działać charytatywnie lub społecznie. Zazwyczaj nie mają na to czasu, lecz przyparte do muru, potrafią pomóc, choć to nie zawsze musi wynikać ze szczerego serca. Joanny nie są zbyt uczuciowe i częściej kierują się rozsądkiem niż emocjami. Czasami uważane są za chłodne i oschłe osoby, lecz tak naprawdę są dobrymi partnerkami oraz matkami. Joanny potrafią odnaleźć złoty środek i skutecznie godzą nadmierne ambicje na polu zawodowym i role gospodyń domowych. Jednak nigdy nie pozwolą sobie na całkowite poświęcenie się sprawom rodzinnym, bowiem potrzebują dodatkowych wyzwań w innych dziedzinach życia.

Patron imienia

Jedną z patronek imienia jest Joanna, małżonka Chuzy. Według źródeł, towarzyszyła Chrystusowi i apostołom w czasie ich działalności w Galilei, a była żoną zarządcy czy ministra tetrarchy Heroda. Razem z Marią Magdaleną przybyła do grobu Jezusa Chrystusa i razem zaniosły apostołom wieść o zmartwychwstaniu. Podobno stała się jedną z informatorek św. Łukasza. Joanna widnie w martyrologiach łacińskich pod dniem 24 maja.

Ciekawostki

Imię Joanna pojawiło się pierwszy raz w Polsce w 1339 roku. W czasach nowszych powstała druga forma imienia, utworzona od imienia Jan - Janina.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.