Imieniny Jolanty

👩 Jolanta ♀️

Imieniny Jolanty były 2 dni temu.

Jolanta obchodzi swoje imieniny najczęściej 15 czerwca (sobota)

Pochodzenie imienia

Imię Jolanta nie posiada jasnej etymologii. Istnieje teoria mówiąca, że pochodzi z języka greckiego, od słów: ion, -ou 'fiołek' i anthos, -eos 'kwiat'.

Charakterystyka osób noszących imię Jolanta

Jolanty to kobiety, które doskonale radzą sobie w zadaniach wymagających wzmożonej koncentracji uwagi oraz zaangażowania wielu sił. Jolanty swoją otwartą i energiczna postawą skutecznie inspirują innych do działania. Wolą spędzać czas w zdobywaniu praktycznych umiejętności i nie marnują życia na szalone przygody. To kobiety, które na pierwszym miejscu stawiają silne relacje rodzinne i przyjacielskie, więc nigdy nie mogą narzekać na samotność. Jolanty to wierne oraz lojalne przyjaciółki, ale pod warunkiem, że spotkają się z podobnymi postawami.
Jolanty w życiu zawodowym kierują się chęcią osiągnięcia zysku, często kosztem innych. To uparte i ambitne osoby, które dążą do osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę. Nie raz w swoich działaniach skoncentrowane są na urządzeniu sobie wygodnego życia. Trafnie potrafią ocenić daną sytuację i nigdy nie podejmują ryzykownych decyzji, bez wcześniejszej refleksji. To osoby, które na pierwszym miejscu stawiają potencjalny zysk niż inne wymierne korzyści. Jolanty działają z prostotą i uporem oraz bardzo dobrze czują się podczas wykonywania rutynowych czynności.
Jolanty potrafią załatwić wszelkie sprawy, ale pod warunkiem, że mogą otrzymać za to sowitą zapłatę. Jednak najczęściej niosą bezinteresowną pomoc najbliższym, gdyż cenią sobie dobro rodziny. Potrafią wskazać i wykorzystać nadarzające się okazje, więc nigdy nie mają poczucia zmarnowanej szansy. A ich pewność siebie staje się siłą do osiągania wielu sukcesów.
W związkach uczuciowych Jolanty dążą do zachowania niezależności, gdyż tworzą związki oparte na swobodzie działania. A mężczyźni muszą zaakceptować silną osobowość swoich partnerek. Jolanty potrafią mocno kochać, lecz potrzebują przestrzeni do życia. Nie cierpią czuć się zdominowane i zawsze muszą mieć ostatnie słowo. To kobiety, które nie potrzebują rad i wolą kierować się zdrowym rozsądkiem. A ich działania zazwyczaj nacechowane są nadmierną ambicją, która może również stać się przyczyną klęsk. W obliczu porażki, Jolanty nie poddają się, lecz nie dążą do rozwiązywania starych problemów, przez co mogą popełniać podobne błędy.

Patron imienia

Patronką imienia jest Jolanta (Jolenta), księżna kaliska i klaryska, urodzona w około 1244 roku w węgierskiej rodzinie panujących, słynąca z wielu świętych i błogosławionych. W 1256 roku poślubiła księcia kaliskiego, Bolesława Pobożnego. Po śmierci męża, Jolanta wstąpiła do zakonu klarysek i w klasztorze w Gnieźnie zmarła 17 czerwca. W XVII wieku powrócił jej kult, ale dopiero w 1827 roku została beatyfikowana przez Leona XII.

Ciekawostki

Według niektórych źródeł imię Jolanta uważane jest za germańskie, gdyż złożone jest z: -eut 'chłopiec' i -lind 'lipa, tarcza lipowa', zaś w źródłach frankońskich imię to poświadczone jest w formach: Yolans, Yolant, Yolent. W Polsce imię pojawiło się XIII wieku w formie Jolenta.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.