Imieniny Judyty

👩 Judyta ♀️

Do najbliższych imienin Judyty zostało 318 dni, czyli 10 miesięcy i 14 dni.

Judyta obchodzi swoje imieniny najczęściej 6 maja (wtorek)

Pochodzenie imienia

Judyta to imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Imię wywodzi się od hebrajskiego słowa Yəhûḏîṯ oznaczającego "mieszkanka Judei" lub "chwalona".

Charakterystyka osób noszących imię Judyta

Judyta to kobieta, która wyróżnia się wielką mądrością oraz kulturą osobistą. Zawsze odpowiednio zachowuje się w gronie znajomych i dlatego jest tak ceniona w towarzystwie. Judyta posiada liczne uzdolnienia, które sprawiają, że może stać się znaną i cenioną artystką. Kocha sztukę i nawet, gdy nie przejawia większych talentów w tych dziedzinach, to jednak uwielbia otaczać się dziełami artystycznymi. Jest przy tym bardzo wrażliwa i wyczulona na estetyczny wygląd, więc przykłada również dużą wagę do własnego wizerunku. Zawsze prezentuje się olśniewająco i często jest traktowana, jako uosobienie elegancji.

Judyta jest marzycielką, która uwielbia bujać w obłokach. Chętnie przenosi się w krainę marzeń i bywa, że przez to może zaniedbywać codzienne problemy. Żyje między niebem a ziemią i często w oderwaniu od rzeczywistości. Należy przyznać, że Judyta nie należy do bardzo pracowitych osób, bowiem ma tendencję do uciekania przez obowiązkami domowymi. Zdarza się zaniedbywać codzienne sprawy i dopiero w krytycznym momencie zaczyna pracować nad swoją wadą. Judyta lubi wyręczać się innymi i bywa, że zaczyna grać rolę słabej istotki, która potrzebuje pomocy ze strony otoczenia. Ale to tylko pozory, bowiem w sytuacjach, które dotyczą bezpośrednio jej interesów, przeistacza się w lwicę, broniącą odważnie swojego terytorium. W konflikcie ujawnia się jej skrywana odwaga oraz wytrwałość, które pomagają w każdej walce.

Judyta uwielbia o sobie decydować i dość niechętnie poddaje się woli innych. Nie cierpi spełniać rozkazów otoczenia, bowiem uważa, że tylko ona sama wie, co jest dla niej najlepsze. Judyta jest bardzo pewna siebie i wierzy w swoje możliwości. Nawet w przypadku porażki nie traci wiary we własne uzdolnienia i dalej dąży do celu. Choć bywa, że otoczenie traktuje ją, jako zbyt dumną i zadufaną w sobie, to jednak otacza się gronem bliskich przyjaciół.

Należy przyznać, że Judyta uwielbia podejmować ryzyko i nie obawia się przyszłych konsekwencji. Ma żyłkę hazardzisty i dlatego zawsze odważnie idzie do przodu. Bywa, że odnosi wielkie sukcesy, ale również dotkliwe porażki.

W miłości Judyta poszukuje mężczyzny zaradnego oraz pracowitego. Lubi wieść komfortowe oraz wygodne życie, więc w sprawach miłosnych bywa materialistką. I w takich sytuacjach zaczyna twardo stąpać po ziemi, bowiem z racji, że nie należy do pracowitych osób, to potrzebuje partnera, który zapewni jej stabilizację finansową. Jednak należy przyznać, że jest wierną i lojalną partnerką, która kocha mężczyznę ponad wszystko.

Patron imienia

Patronką imienia jest Judyta, prorokini. Występuje w opowieści, wedle której w walkach ludu izraelskiego z Holofernesem, wodzem Nabuchodonozora, odegrała rolę pierwszoplanową. Według legendy, uwiodła wspomnianego wodza i posługując się podstępem, zdołała mu uciąć głowę. Kiedyś traktowana była jako przykład przykład czystości i męstwa, a także figura Najświętszej Panny. W późniejszych wiekach stała się natchnieniem dla wielu dzieł sztuki.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XI wieku, a dokładnie w 1085 roku w formie Judyt. Często ta forma pojawiała się w pieśniach religijnych.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.