Imieniny Justyny

👩 Justyna ♀️

Do najbliższych imienin Justyny zostało 21 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Justyna obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 16 czerwca (niedziela), 1 sierpnia (czwartek), 17 września (wtorek), 26 września (czwartek), 30 listopada (sobota) i 14 kwietnia (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Imię Justyna jest żeńską formą imienia Justyn. Imię pochodzi z języka łacińskiego, a dokładnie od słowa „Justus”, oznaczającego „sprawiedliwy”.

Charakterystyka osób noszących imię Justyna

Jakie są Justyny? To kobiety o niełatwym charakterze i skomplikowanej osobowości. Justyny posiadają wiele sprzecznych cech, które uaktywniają się w zależności od sytuacji i miejsca. Jednak zawsze wyróżniają się szlachetnością serca, gdyż nigdy nie budują swojego sukcesu na krzywdzie innych osób. To kobiety nie narzekające na samotność, bowiem należą do towarzyskich osób i mogą pochwalić się wieloma znajomościami.
Justyny nie cierpią niczyjej dominacji nad własną osobą. To niezależne dusze, które niezwykle cenią wolność. Kobiety o tym imieniu postępują według głosu rozsądku i nie pozwalają sobie na żadne porywy serca. Działają według szczegółowego planu i potrafią osiągać spektakularne cele dzięki własnej ambicji oraz wytrwałości. W miłości Justyny potrzebują dłuższego czasu, zanim zdecydują się na poważny związek. Choć na co dzień są praktyczne i opanowane, to w uczuciach szybko się zakochują, ale nie okazują gwałtownych emocji. Na początku znajomości zachowują się ostrożnie i wolą poczekać na pierwszy krok ze strony mężczyzny. Justyny nie dążą do przelotnych romansów, lecz każdą miłość traktują jako zapowiedź stałego związku.
Justyny to dobre gospodynie domowe, które potrafią doskonale wywiązać się z nałożonych obowiązków , ale nie spieszą się z formalizacją związku. Nie lubią wszelkich zobowiązań i choć są stałe w miłości, to wolą zachować pewną niezależność. Najczęściej decydują się na dzieci w późniejszym wieku, gdy będę miały zapewnioną stabilizację życiową.
Justyny nie należą do zakompleksionych osób i mają duże poczucie własnej wartości. Realnie oceniają swoje możliwości i potrafią zrezygnować z zadania, które ich przerasta. To kobiety z zasadami, które nie zmieniają własnych przekonań pod wpływem opinii otoczenia. Justyny cenią swoją przestrzeń życiową i nie cierpią, gdy ktoś narusza jej granicę. Uwielbiają samotnie odpoczywać i dążyć do celu, więc zazwyczaj nie korzystają z dobrych rad i wskazówek najbliższych. One same wiedzą jak mają postępować i nie potrzebują pomocy otoczenia. Taka postawa wynika z dużego poczucia dumy i przez to nigdy same nie poproszą o pomoc rodziny lub przyjaciół.

Patron imienia

Patronką imienia jest Justyna, męczennica z Padwy. Została wspomniana przez Wenancjusza Fortunata. W IV wieku Opilio wybudował nad jej grobem bazylikę, zaś Agnellus z Rawenny kazał ją upamiętnić na jednej z mozaik u Św. Apolinarego. Według źródeł, Justyna zginęła od miecza w dniu 5 lub 7 października za panowania Maksymiana. Jej imię znajduje się eucharystycznej modlitwie obrządku ambrozjańskiego.

Ciekawostki

Imię Justyna pojawiło się w Polsce w 1375 roku. Obecnie należy do rzadko występujących imion. Do najsłynniejszych kobiet o tym imieniu należy Justyna Kowalczyk – polska biegaczka narciarska.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.