Imieniny Kajetana

👨 Kajetan ♂️

Do najbliższych imienin Kajetana zostało 51 dni, czyli 1 miesiąc i 20 dni.

Kajetan obchodzi swoje imieniny najczęściej 7 sierpnia (środa)

Pochodzenie imienia

Kajetan to imię pochodzenia łacińskiego. Imię wywodzi się od słowa oznaczającego "pochodzący z Kajety", miasta w Italii.

Charakterystyka osób noszących imię Kajetan

Kajetan to mężczyzna pewny siebie o wysokich ambicjach. Zawsze mierzy wysoko i nigdy nie poddaje się w obliczu porażki. Każdą klęskę traktuje, jako dodatkowy bodziec do działania i chętnie podejmuje różne wyzwania. Uwielbia rywalizację, zwłaszcza, że często odnosi liczne sukcesy. Kajetan jest urodzonym zwycięzcą i dlatego nie obawia się przyszłości. Posiada wszechstronnie rozwiniętą inteligencję i cóż, chętnie rozmawia o swoich pasjach. Należy do dusz towarzystwa i chętnie spędza czas w dużym gronie znajomych. Przyjaciele uwielbiają jego skromność oraz nastawienie do życia. Często okazuje się być indywidualistą, który wyróżnia się z otoczenia. Kajetan jest oryginałem, wzbudzającym powszechną sympatię oraz szacunek. Często Kajetan bywa stawiany jak wzór do naśladowania, ale on nie lubi czuć się autorytetem.

Nigdy nie zmierza z tłumem i niechętnie poddaje się woli innych. Uwielbia podejmować samodzielne decyzje i cóż, kroczy własnymi ścieżkami. Nie zmienia poglądów i należy przyznać, że jest trwały w przekonaniach. Kajetan dużą wagę przykłada do wyglądu zewnętrznego i bardzo dba o ubiór. Często odznacza się wyrafinowanym gustem i chętnie nosi eleganckie dodatki. A jego zadbany wygląd przyciąga zainteresowanie kobiet. A on szczególnie lubi przebywać w towarzystwie pań i chętnie korzysta z powodzenia. Ale nie jest łamie niewieścich serc, bowiem należy przyznać, że wyjątkowo dba o potrzeby partnerki.

W pracy zawodowej, Kajetan skupia się na zdobyciu celu. Chętnie zajmuje kierownicze stanowiska, tak, więc spełnia się w roli lidera. Niestety, ale ma tendencję do pracoholizmu i może zaniedbywać najbliższych. Nie lubi również wykonywać obowiązków domowych i zazwyczaj ucieka od wszelkich spraw rodzinnych. A taka postawa sprawia, że nie potrafi zbudować szczęścia rodzinnego. Często na tym tle wybuchają konflikty, bowiem Kajetan czasami sprawia wrażenie wiecznego chłopca. Nie przejmuje się problemami rodziny i zazwyczaj nie rozumie, dlaczego inni mają o to pretensję. I dopiero w późniejszym wieku, osiąga pewną dojrzałość emocjonalną.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Kajetan, prezbiter. Kajetan urodził się w 1480 r. w Vicenza (Italia). Po studiach prawniczych, odbytych w Padwie, udał się do Rzymu, gdzie rozpoczął karierę urzędniczo-kościelną na dworze papieskim. Święcenia kapłańskie przyjął dopiero w 1516 roku. W 1527 roku został przełożonym teatynów. Zmarł 7 sierpnia 1547 roku i został kanonizowany w 1671 roku. W ikonografii św. Kajetan przedstawiany jest w zakonnym habicie przepasany rzemieniem, w białych skarpetkach, w birecie, z różańcem w dłoni. Do jego atrybutów należą: czaszka, Dziecię Jezus na rękach, krzyż, lilia, otwarta Ewangelia, ptak.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce dopiero w XVIII wieku wraz z działalnością zakonu teatynów, którego założycielem był św. Kajetan. Od tego imienia pochodzą nazwiska: Kajetaniak, Kajetanowicz, Kajetanek.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.