Imieniny Klary

👩 Klara ♀️

Do najbliższych imienin Klary zostało 19 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Klara obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 11 sierpnia (niedziela) i 17 kwietnia (czwartek).

Pochodzenie imienia

Klara to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Imię wywodzi się od przymiotnika clarus oznaczającego "jasny", "jaśniejący", "sławny".

Charakterystyka osób noszących imię Klara

Klara to kobieta, która przykłada dużą wagę do rozwoju osobistego. Często sprawia wrażenie, że żyje we własnym świecie i niechętnie przejmuje się przyziemnymi problemami. Klara wychodzi poza ziemskie ograniczenia i bywa, że posiada wszechstronną inteligencję. Często miewa tak niespotykane zainteresowania oraz pasje, że zadziwia nimi otoczenie. Lubi poświęcać czas na zdobywanie wiedzy, więc zazwyczaj niechętnie podchodzi do wszelkich propozycji spotkań towarzyskich.

Klara jest introwertyczką, która wybiera samotne wieczory. To wśród czterech ścian odnajduje spokój oraz równowagę duszy. Dom traktuje, jako ostoję bezpieczeństwa i dlatego chroni się w nim przed miejskim zgiełkiem. To osoba o delikatnej i wrażliwej duszy, bowiem bardzo łatwo można zranić jej serce. Choć wydaje się, że nie zwraca uwagi na otoczenie, to jednak przejmuje się krzywdzącymi opiniami na swój temat. Nie jest konfliktowa i raczej to ona godzi zwaśnione strony.

Klara wyróżnia się wielką zaletą, która pomaga jej w życiu. To zmysł praktyczny, dzięki któremu potrafi poradzić sobie z każdym problemem. Nie istnieje dla niej sytuacja bez wyjścia, więc również z innymi dzieli się dobrymi radami. Bywa, że sprawia wrażenie oderwanej od ziemskich problemów, ale tak naprawdę, to Klara potrafi wziąć się w garść i stanąć odważnie do walki ze wszelkimi przeciwnościami losu. Posiada umiejętność wpływania na innych, lecz nie narzuca nikomu swojej woli. Szanuje prywatność otoczenia i zazwyczaj delikatnie sugeruje odpowiednią drogę do wyjścia z kłopotu. A dzięki swojej postawie Klara jest darzona ogromnym szacunkiem oraz sympatią, choć ona sama nie zabiega o te uczucia.

Klara jest cichym przywódcą, który poprzez swoją mądrość i cierpliwość wzbudza powszechny podziw. Ona sama lubi zajmować pozycję lidera, ale nie należy do autorytarnych osób. A dzięki swojej wytrwałości oraz empatii osiąga więcej niż inni. Jednak nie jest zbyt wymagająca wobec życia i zazwyczaj cieszy się z tego, co posiada. Lubi wieść wygodne oraz komfortowe życie, lecz nie dąży do gromadzenia wielkich bogactw. Wierzy, że istnieją większe wartości niż sława i pieniądze, więc swoje wysiłki koncentruje głównie na zdobywaniu doświadczenia życiowego.
W miłości, poszukuje mężczyzny o dobrym oraz łagodnym sercu. Spełnia się w roli gospodyni domowej i potrafi stworzyć dom pełen ciepła oraz miłości. Często marzy o szybkiej stabilizacji uczuciowej, zatem nie można powiedzieć, ze jest zwolenniczką krótkich romansów. Niechętnie przebywa w męskim towarzystwie i zazwyczaj mężczyzn traktuje, jako potencjalnych przyjaciół.

Patron imienia

Patronką imienia jest św. Klara. Urodziła się w Asyżu w 1193 lub 1194 roku i była najstarszą z trzech córek pana Favarone z rycerskiego rodu Offreduccio i jego żony Ortolany. W 1212 roku przyjęła z rąk św. Franciszka z Asyżu habit i rozpoczęła życie pełne ubóstwa. Święta została ksienią zakonu Pań Ubogich, potem nazwany II Zakonem, a popularnie klaryskami. Klara w klasztorze św. Damiana żyła przez 42 lata i 11 sierpnia 1253 roku zmarła. W ikonografii najczęściej jest przedstawiana z monstrancją w ręku. Wedłu legendy, w czasie najazdu Saracenów na Asyż Klara miała ich odstraszyć Najświętszym Sakramentem, który wyniosła z kościoła.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w XIII wieku, a dokładnie w 1265 roku.

Odpowiedniki w językach obcych

Clara (en)

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.