Imieniny Klemensa

👨 Klemens ♂️

Do najbliższych imienin Klemensa zostały 154 dni, czyli 5 miesięcy i 1 dzień.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Klemens obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 23 listopada (sobota) i 15 marca (sobota).

Pochodzenie imienia

Klemens to imię pochodzenia łacińskiego. Imię wywodzi się od słowa oznaczającego "człowiek o łagodnym usposobieniu", "delikatny", "pobłażliwy".

Charakterystyka osób noszących imię Klemens

Klemens to mężczyzna, który wyróżnia się dużą energią oraz aktywnością życiową. Nieraz przypomina wulkan energii i chętnie angażuje się we wszelkie działania społeczne. Uwielbia pomagać innym i często to w pomocy widzi swój sens życia. Chętnie oferuje swoją pomocną dłoń i cóż, nie jest obojętny wobec krzywdy innych, lecz walczy z każdą niesprawiedliwością. To człowiek, który zaraża innych swoim optymizmem oraz radością życia. Z nadzieją patrzy w przyszłość i nie obawia się niezaplanowanych sytuacji. Nie czeka z założonymi rękami na poprawę losu, lecz odważnie zmienia swoje życie.

Klemens lubi spędzać czas w samotności i w tym czasie zagłębia się w ulubionej lekturze. Dużą wagę przykłada do rozwoju osobistego i chętnie szuka źródeł do wzbogacenia swojej osobowości. Jednak nie osiada na laurach, ale uparcie stawia sobie kolejne cele do zdobycia, a im trudniejsze, tym lepsze. Bywa odważny i niezmiernie ambitny, szczególnie w pracy zawodowej lub nauce. Wyjątkowo przykłada się do wykonywania swoich obowiązków, więc ma szansę na odniesienie ogromnego sukcesu.

Niestety, ale Klemens może mieć liczne kompleksy, które sprawiają, że starci wiarę w swoje możliwości. Choć posiada duży potencjał, to nie potrafi jego wykorzystać, zwłaszcza, że często porównuje się z innymi. I w takich sytuacjach wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony najbliższych. Klemens stawia dobro rodziny na pierwszym miejscu i prawie zawsze przejmuje się problemami najbliższych. Jednak dzięki jego pomocy, szczęście rodzinne odzyskuje równowagę.

W pracy zawodowej wyróżnia się odpowiedzialnością oraz ambicją. Posiada jasno sprecyzowane plany i wie, do czego dąży. Jednak nie podąża po przysłowiowych trupach, ale kieruje się pewnymi zasadami moralnymi. Ma szansę na spełnienie swoich ambicji, ale musi przede wszystkim uwierzyć we własne siły. Chętnie wykonuje trudne zadania i raczej należy do terminowych osób.

W życiu miłosnym, Klemens poszukuje kobiety, która podobnie jak on, wyróżnia się optymizmem oraz radością życia. Marzy nie tylko partnerce, ale również o przyjaciółce na całe życie. Choć początkowo nie jest chętny do wszelkich zobowiązań, to jednak w późniejszych latach, decyduje się na sformalizowanie związku i bywa wspaniałym partnerem oraz kochającym ojcem. Szczęście rodziny stawia na pierwszym miejscu, więc jego dom emanuje miłością oraz wyjątkowym ciepłem.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Klemens I, papież i męczennik. Klemens I był trzecim następcą św. Piotra, a więc czwartym papieżem. Kierował Kościołem w latach 88-97. Był synem Faustyna, niewolnikiem pochodzenia żydowskiego. Według źródeł Klemens poniósł męczeńską śmierć w 97 lub 101 roku. Prawdopodobnie został wygnany z Rzymu do Chersonezu Taurydzkiego, gdzie w kopalniach wśród ok. 2000 chrześcijan-skazańców głosił naukę Chrystusową, za co został skazany przez cesarza na śmierć przez wrzucenie do Morza Czarnego z kotwicą u szyi. W ikonografii św. Klemens przedstawiany jest w papieskim stroju pontyfikalnym. Do jego atrybutów należą: Baranek Apokalipsy, kotwica, którą uwiązano mu u szyi, księga, mały krzyż, paliusz.

Ciekawostki

W Polsce imię to pjawiło się w 1203 roku w formie Klemens, zaś w 1428 roku w postaci Klimens, a także w następujących formach: Klich (1389), Klimasz (1239), Klemasz (1212), Klimaszko (1438), Klimek, Klimko, Klimk (1385), Klemek (1334), Klisz, Kliment, Klimont. Od imienia tego również pochodzą nazwiska: Klemens, Klimontko, Klimonda, Klimuntkowski, Klim, Klimowicz, Klimas, Klimaszewski, Klimeczek, Klimek, a także nazwy miejscowe: Klimontów, Klimkówka, Klemencice, Klementowice.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.