Imieniny Krystiana

👨 Krystian ♂️

Do najbliższych imienin Krystiana zostało 281 dni, czyli 9 miesięcy i 6 dni.

Krystian obchodzi swoje imieniny najczęściej 4 grudnia (środa)

Pochodzenie imienia

Krystian to imię pochodzące z języka łacińskiego, wywodzące się od imienia Christinus. Forma Christinus została tworzona od imienia Christus za pomocą końcówki -inus, która wskazuje na ‘przynależność, pochodzenie’. A więc imię Christinus oznacza 'należący do Chrystusa, Chrystusowy'. Imię należy do imion chrześcijańskich, powstałych na wzór imion rzymskich.

Charakterystyka osób noszących imię Krystian

Krystian to mężczyzna, który posiada skomplikowany i dość tajemniczy charakter. Z natury jest spokojny i opanowany, lecz w stresujących sytuacjach ujawnia się jego skrywana nerwowość. Odważnie broni swojego zdania i nieraz wykazuje się męstwem. Krystian to niezależna dusza, która lubi działać według własnych przekonań. Nie zważa na opinię otoczenia i nie przejmuje się niepochlebnymi opiniami na swój temat. Nie interesuje się przyszłością i często sprawia wrażenie, że nie przejmuje się zanadto problemami. Ale dąży do uzyskania stabilizacji finansowej, gdyż pieniądze wpływają na jego poziom poczucia bezpieczeństwa.
Krystian to człowiek uczciwy o złotym sercu. W pracy zawodowej wyróżnia się wytrwałością oraz odpowiedzialnością. Jest niezwykle pracowity i często dąży do osiągnięcia celu. Niestety, nie posiada zbyt dużych ambicji i przez taką postawę może zmarnować szansę na odmianę losu. Również ma problemy z podjęciem trudnych decyzji i nieraz potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych. Obawia się przykrych konsekwencji i ucieka od jednoznacznych odpowiedzi.
To mężczyzna, który posiada również pewne kompleksy, przyczyniające się do niskiej samooceny. Krystian wyróżnia się wieloma zaletami i uzdolnieniami, lecz potrzebuje odpowiedniego bodźca do rozwoju osobistego. W przyjaźni jest wiernym oraz lojalnym towarzyszem, a przyjaciele mogą liczyć na jego bezinteresowną pomoc. Choć nie należy do aktywnych osób, to potrafi włączyć się w działania społeczne. Wie, że on także może potrzebować pomocnej dłoni, tak więc często służy pomocą innym.
W miłości Krystian poszukuje kobiety, przy której poczuje się dowartościowany. Od partnerki wymaga poświęcenia oraz wiernej miłości. Szybko dąży do ustabilizowania uczuciowego i często od wczesnych lat marzy o własnej rodzinie. Jego dom wyróżnia się ciepłem oraz miłością, tak więc przypomina ostoje spokoju oraz bezpieczeństwa. Krystian marzy o szczęściu rodzinnym i potrafi poświęcić wszystko dla dobra najbliższych. Jest doskonałym ojcem i mężem, zwłaszcza, że szczególnie dba o potrzeby swojej partnerki. Niestety, nie dostrzega wad wybranki, które mogą zaburzyć przyszłe szczęście rodzinne i nieraz może przeżyć rozczarowanie z tego powodu. Dlatego musi uważnie poszukiwać kobiety, która podobnie jak on, będzie posiadała szlachetne serce oraz krystaliczną duszę.

Patron imienia

Patronem imienia jest Krystyn, męczennik, który już jako chłopiec służył u benedyktynów eremitów, przybyłych na zaproszenie Bolesława Chrobrego w 1002 roku z Italii do Polski. Jednak w nocy z 10 na 11 listopada wraz z innymi braćmi został zamordowany. Biskup Unger pochował go najpierw oddzielnie, zaś dopiero w 1038 roku jego szczątki wraz z pozostałymi braćmi wywieziono do Ołomuńca i Pragi. W Ołomuńcu, Krystian został współpatro¬nem katedry.

Ciekawostki

Imię Krystian zostało pierwszy raz zanotowane w źródłach polskich z 1204 roku, w następujących formach: Krzysztyn, Krystyn, Krzyszten, Krysten. Często imię w skróconej formie i spieszczeniach, na przykład Krzyszek, Krzysztek łączono się z imieniem Krzysztof.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.