Imieniny Krystyny

👩 Krystyna ♀️

Do najbliższych imienin Krystyny zostały 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Krystyna obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 24 lipca (środa), 5 grudnia (czwartek) i 13 marca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Krystyna jest imieniem żeńskim pochodzenia łacińskiego oraz odpowiednikiem męskiego imienia Krystyn (Christinus). Imię dosłownie oznacza "należącą do Chrystusa".

Charakterystyka osób noszących imię Krystyna

Krystyny to ciepłe kobiety, niezwykle silnie związane z rodziną. Krystyny na pierwszym miejscu stawiają dobro najbliższych i często są ostoją wartości rodzinnych. Nie lubią spędzać czasu wolnego poza domem i są typowymi domatorkami. Jednak to nie znaczy, że wolą samotnie przebywać wśród czterech ścian, lecz chętnie spotykają się z małym gronem przyjaciół i aktywnie spędzają czas z rodziną. Dokładnie wybierają sobie znajomych i nie każdy może liczyć na ich sympatię. Zawsze stawiają na jakość przyjaźni i oczekują pewnych określonych zachowań, bowiem według Krystyn, wierność oraz lojalność są fundamentami stałej, a także prawdziwej przyjaźni.
W życiu kierują się sercem i nie raz postępują pod wpływem emocji. To przebojowe i ambitne kobiety, które uparcie dążą do osiągnięcia sukcesu. A dzięki ich wytrwałości oraz cierpliwości, częściej osiągają cel niż inne osoby. To urodzone liderki, inicjujące wiele ważnych działań. Krystyny nie cierpią ograniczenia własnej wolności i prób zdominowania ich woli. One zawsze postępują według własnych przekonań i nie zmieniają swoich idei pod wpływem otoczenia. To silnie jednostki, ceniące zasady moralne, zwłaszcza w pracy zawodowej. Dlatego zawsze darzone są sympatią oraz nie raz stawiane są jako wzór do naśladowania. Krystyny często skrywają wiele tajemnic i nie każdy pozna ich sekrety. To kobiety ceniące intymność oraz indywidualność.
Krystyny w życiu podejmują decyzje pod wpływem wysoko rozwiniętej intuicji. Kobiety o tym imieniu często zwracają szczególną uwagę na przeczucia i niuanse niezauważane przez otoczenie. Nie prowadzą gruntownych analiz sytuacji, lecz kierują się głosem serca. W uczuciach, Krystyny stawiają na stabilizację życiową i stały związek partnerski. Nie preferują krótkich romansów, ale dokładnie poznają potencjalnego kandydata na partnera. A gdy spotkają miłość swojego życia, to obdarzają mężczyznę gorącą i wierną miłością. To kobiety delikatne i zmysłowe, emanujące naturalnym urokiem. Dlatego Krystyny tak często znajdują się w centrum zainteresowania mężczyzn.

Patron imienia

Jedną z najwcześniejszych patronek imienia jest Krystyna z Tyru lub Bolzano (Włochy), wspominana w Martyrologium Rzymskim pod dniem 24 lipca. Nie są znane źródła przekazujące prawdziwe informacje o tej męczennicy, zaś z czasem do świętej dorobiono legendę, podobną w niejednym motywie do legendy o św. Barbarze. Według podania, ojciec poganin skazał córkę za jej wiarę na liczne tortury i zamknął ją w wieży. W czasach średniowiecznych jej kult był bardzo popularny, a często jej podobizna była utrwalana w dziełach plastycznych, na przykład na mozaikach raweńskich.

Ciekawostki

Pierwsze polskie informacje na temat tego imienia pojawiły się w XIII wieku. Imię nosiła między innymi żona Władysława II, córka cesarza Henryka IV. W języku staropolskim imię występowało jako: Krzysztyna, Krystyna oraz Kierstyna.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.