Imieniny Leokadii

👩 Leokadia ♀️

Do najbliższych imienin Leokadii zostało 280 dni, czyli 9 miesięcy i 5 dni.

Leokadia obchodzi swoje imieniny najczęściej 9 grudnia (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Leokadia to imię pochodzenia greckiego oraz żeńska wersja męskiego imienia Leokadiusz. Imię dosłownie oznacza "troszcząca się o lud".

Charakterystyka osób noszących imię Leokadia

Leokadie to osoby twardo stąpające po ziemi i zawsze kierujące się w życiu zdrowym rozsądkiem. Nie pozwalają sobie na gwałtowne porywy serca i nie raz sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie. Leokadie żyją we własnym świecie i często stronią od towarzystwa innych osób. Leokadie cenią sobie skromność oraz odpowiedzialność, więc każde zadanie musi zostać przez nie perfekcyjnie wykonane.

Leokadie to kobiety wyróżniające się cierpliwością oraz gotowością do niesienia bezinteresownej pomocy. Często poświęcają swoje marzenia, w celu zapewnienia szczęścia najbliższym. Leokadie nie należą do dusz towarzystwa i wolą spędzać czas z gronem wypróbowanych przyjaciół. Nie darzą każdego sympatią, lecz cenią sobie długotrwałe relacje. A przyjaciele mogą liczyć na wieczną wierność oraz lojalność, bowiem one nigdy nie posuną się do zdrady lub oszczerstwa.

Nie marnują życia na ulotne przyjemności, lecz swoją młodość traktują jako okazję do zdobycia cennego doświadczenia życiowego. Nie lubią marnować chwil i zawsze dążą do rozwoju osobistego. W życiu zawodowym, Leokadie podlegają silnym wpływom otoczenia. Nie lubią zajmować kierowniczych stanowisk i nie mają duszy lidera, lecz wolą znajdować się w drugim szeregu. Nie dążą do celu za wszelką cenę, lecz najczęściej w życiu kierują się uczciwością oraz określonymi zasadami moralnymi.

Leokadie to ciche osoby, które mogą posiadać wiele kompleksów. Nie raz boją się wszelkich radykalnych zmian i stronią od podejmowania ważnych decyzji. Leokadie zawszę dążą do zachowania stabilizacji życiowej i nie czują potrzeby przeżywania szalonych przygód. W uczuciach, Leokadie cenią sobie prostotę oraz szczerość i nie biorą udziału w przelotnych romansach. Jednak zanim zdecydują się na poważny związek, to najpierw muszą przekonać się o wierności oraz lojalności potencjalnego kandydata na partnera. Leokadie nie należą do osób, które na pierwszym miejscu stawiają szalone uczucia, lecz stabilizacje materialną, bowiem cenią sobie wygodne życie, bez większych zmartwień finansowych.

Patron imienia

Patronką imienia jest Leokadia, panna i męczennica z Toledo. Według legendy, zmarła z wycieńczenia w więzieniu, gdzie została wtrącona przez legata Dacjana. Św. Leokadia to również patronką Toledo i w tej miejscowości postawiono ku jej czci starożytną bazylikę, w której spoczywają jej relikwie. Dzięki słynnym toledańskim synodom kościelnych w latach 633, 636, 638 i 694, jej kult został szeroko rozpowszechniony.

Ciekawostki

Imię znane było już w czasach starożytnych, jako dwuczłonowe imię typu "D-mok-des", "Filok-des", które zawierają w drugiej części człon "-k-des", pochodzące od słowa greckiego "k-dos" (doryckie k-dos), oznaczającego 'troska'.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.