Imieniny Leszka

👨 Leszek ♂️

Do najbliższych imienin Leszka zostało 325 dni, czyli 10 miesięcy i 21 dni.

Leszek obchodzi swoje imieniny najczęściej 3 czerwca (wtorek)

Pochodzenie imienia

Imię Leszek jest formą pierwotną utworzoną od imienia Lestek. W kalendarzu imion słowiańskich umieszczone jest pod datą 3 czerwca. Imię oznacza dosłownie „ten, który działa chytrze, podstępnie”.

Charakterystyka osób noszących imię Leszek

Leszek to mężczyzna, który lubi znajdować się w centrum uwagi otoczenia. Jest także indywidualistą, wyróżniającym się z tłumu zwykłych ludzi. Leszek jest także urodzonym działaczem i bardzo chętnie angażuje się we wszelkie działania społeczne. Lubi znajdować się w ruchu i nie cierpi bezczynności. Dlatego zawsze można spotkać Leszka w trakcie wykonywania praktycznych umiejętności. Również należy do inicjatorów i to on potrafi zachęcić znajomych do zwiększonej aktywności. Leszek lubi spędzać czas na łonie natury i wśród przyrody odzyskuje spokój ducha. Bardzo chętnie podróżuje i nie przerażają go oddalone kraje.
Leszek ceni sobie niezależność oraz poczucie wolności. Nie potrafi podporządkować się innym i zawsze musi mieć ostatnie słowo. W pracy zawodowej poszukuje stanowiska, które gwarantuje swobodę działania oraz twórcze podejście. Ucieka od wszelkich rutynowych czynności i cóż, zdarza się, że często zmienia swój zawód. Leszek może pochwalić się gronem wiernych przyjaciół, zwłaszcza, że traktuje przyjaźń jako jedno z najważniejszych wartości w życiu. Potrafi zadbać wyjątkowo o potrzeby przyjaciół, a taka postawa wzbudza powszechny szacunek.
Leszek nie marnuje życia, lecz dąży do realizacji marzeń. Wydaje się, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, szczególnie, że jego pragnienia nie należą do typowych marzeń. Gotowy jest do spełnienia swoich pragnień i nie cofnie się przed niczym. Jego determinacja i wytrwałość stawiane są często jako wzór do naśladowania. Również posiada wszechstronną wiedzę, która umożliwia rozwój osobisty, zwłaszcza duchowy.
W życiu uczuciowym, Leszek poszukuje kobiety o podobnym charakterze i zainteresowaniach. Chciałby aby jego partnerka była również najlepszą przyjaciółką, tak więc szczególną uwagę zwraca na osobowość kandydatki. Nie każda kobieta zdobędzie jego serce, szczególnie, że ucieka od pań o banalnym charakterze. Marzy o ekscytujących przygodach, które chciałby przeżywać wraz z wybranką serca i dlatego ma tendencję do uciekania przed stabilizacją życiową i pojawiającą się rutyną. Najczęściej decyduje się na poważny związek w późnym wieku, gdyż młodość traktuje jako czas na zdobywanie doświadczenia życiowego i realizację marzeń.

Patron imienia

Nie istnieją święci patroni o tym imieniu, choć próbowano umieścić w gronie błogosławionych i świętych książęta: Leszka Białego i Leszka Czarnego. Lecz ta propozycja nie została urzeczywistniona.

Ciekawostki

Imię Leszek pojawiło się już w Kronice Galla. W dokumentach imię występowało w następujących formach: Lestek, Lestko. Według pewnej teorii, imię jest zdrobnieniem pełnego imienia imienia Lścimir, Lścisław, oznaczającego ‘chytrość’. Imię Leszek nosili piastowscy książęta: Leszek (Lestek) Biały i Czarny. Od tego imienia wywodzi się nazwa plemienia Lechici, oznaczająca ‘chytrość, przebiegłość’.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.