Imieniny Lidii

👩 Lidia ♀️

Do najbliższych imienin Lidii zostało 13 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Lidia obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 3 sierpnia (sobota) i 27 marca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Pierwotnie imię nie było używane. Najprawdopodobniej to Grecy nazwali lud „Lydos” zamieszkujący krainę Lidię, leżącą w Azji Mniejszej. Takie przezwiska nadawano głównie niewolnikom, którzy w przypadku otrzymania wolności mogli to określenie zatrzymać jako imię własne. Później przymiotnik został przejęty przez Rzymian w formie Lydius, Lydia, ale nie wiadomo czy używano go jako samodzielne imię.

Charakterystyka osób noszących imię Lidia

Lidie to wielkie indywidualistki, które potrzebują uwagi otoczenia. To niezależne dusze, zawsze kierujące się w życiu własnymi przekonaniami. Jednak Lidie dość często potrzebują pomocy ze strony najbliższych i nie raz dążą do wpływania na decyzje otoczenia. Lidie dobrze czują się jako liderki i nie cierpią podlegać innym. Zawsze dążą do realizacji własnych marzeń i potrafią za wszelką cenę osiągnąć sukces życiowy. Wyróżniają się aktywnością życiową i posiadają silną motywację do działania.
W pracy zawodowej Lidie kierują się intuicją i często mogą popadać w konflikty z innymi współpracownikami. Lidie nie czują się dobrze przy wykonywaniu rutynowej pracy i wolą samotnie wykonywać swoje obowiązki. Lidie nie lubią odczuwać presji czasu i mogą zdarzyć się sytuacje, gdy zostawią ważne zadanie na ostatnią chwilę.
W życiu Lidie kierują się osiągnięciem korzyści materialnych i mają tendencję do manipulowania innymi osobami. Nie raz dążą do wykorzystania czyjeś wiedzy lub potencjału do osiągnięcia własnych celów. To osoby wyróżniające się potencjałem intelektualnym i logicznym analizowaniem zdarzeń. Lidie zawsze potrafią wyciągnąć prawidłowe wnioski.
W życiu uczuciowym, Lidie dążą do zapewniania stabilizacji materialnej. Często uczucia stawiają na drugim miejscu i dokładnie wybierają sobie partnera. Jednak potrafią spełnić się jako gospodynie domowe i gdy będą miały zaspokojone potrzeby uczuciowe, to zapewnią partnerowi szczęście rodzinne. Przyjaciele mogą liczyć na wierność oraz lojalność tych kobiet, bowiem one cenią sobie przyjaźń i miłość. Choć często niezależne, to uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych osób. To one motywują do działania i zachęcają do wspólnej zabawy. Ale nawet w czasie szalonych przygód zachowują zdrowy rozsądek i nie pozwalają sobie na zbytnią ekscytację. Również Lidie mają tendencję do nadmiernego kontrolowania innych osób, gdyż obawiają się nieszczerości lub próby oszustw. A Lidie nie cierpią fałszywych zachowań i często całkowicie rezygnują z podejrzanych znajomości.

Patron imienia

Patronką imienia jest Lidia, uczennica św. Pawła. Prawdopodobnie pochodziła z Lidii i zajmowała się sprzedażą purpury, należącą do towarów luksusowych. Do martyrologium została wprowadzona dopiero przez Baroniusza (1548 rok). W czasach nowożytnych Ernest Renanow próbował osnuć postać Lidii legendą, lecz pomysł okazał się nietrafiony.

Ciekawostki

Imię Lidia w Polsce dawniej w ogóle nie było znane, a pojawiło się dopiero w czasach nowszych zarówno w żeńskiej formie podstawowej Lidia, a także licznych zdrobnieniach jak Lidka czy Lidusia.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.