Imieniny Lucjana

👨 Lucjan ♂️

Do najbliższych imienin Lucjana zostało 167 dni, czyli 5 miesięcy i 14 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Lucjan obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 7 stycznia (wtorek) i 13 czerwca (piątek).

Pochodzenie imienia

Lucjan to imię pochodzenia łacińskiego, pochodzące łacińskiego słowa Lucianus, oznaczającego "należący do Lucjusza, wywodzący się od Lucjusza".

Charakterystyka osób noszących imię Lucjan

Lucjan to mężczyzna, który słynie ze swoich postaw, wyróżniających się honorem oraz godnością. Należy przyznać, że jest wyjątkową osobą, odznaczającą się sumiennością oraz dokładnością. Lucjan nigdy nie odkłada niczego na później i raczej zawsze zachowuje się sprawiedliwe wobec otoczenia. Nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania, lecz najchętniej zajmuje stanowisko obserwatora. Posiada wyjątkową inteligencję i potrafi rozwiązać każdy problem. Nieraz proszony jest o udzielenie rady, które zawsze okazują się trafne.

Lucjan wzbudza sympatię oraz wielki szacunek. To mężczyzna o szlachetnym sercu i krystalicznej duszy. Nie należy do pesymistów, ale z optymizmem patrzy w przyszłość. Lubi wieść wygodne życie, dlatego dużą wagę przykłada do osiągnięcia stabilizacji finansowej. Chętnie przebywa w towarzystwie najbliższych przyjaciół i nieraz to on poprawia nastrój innym.

W pracy zawodowej, Lucjan ma szansę na odniesienie dużych sukcesów. Najchętniej zajmuje stanowiska, które wymagają kreatywnego i twórczego działania. Nie lubi podporządkowywać się innym i niechętnie wykonuje rozkazy. Ale należy przyznać, że zawsze sumiennie spełnia swoje obowiązki, dlatego najczęściej to dla niego powierzane są ważne zadania.

Lucjan nie lubi zmian w swoim życiu i niechętnie podejmuje radykalne decyzje. To mężczyzna, należący do konserwatystów, ale z tolerancją traktujący odmienne poglądy. Nie narzuca nikomu swojej woli i cóż, lubi wdawać się w najróżniejsze dyskusje. Ale gdy jego ideały zostaną zaatakowane, to Lucjan potrafi odważnie stanąć do walki. Jest twardym przeciwnikiem i łatwo nie poddaje się, zaś w obliczu porażki podejmuje kolejną walkę. Nie obawia się przeciwności losu i raczej nie czeka na rozwiązanie problemu z założonymi rękami.

W życiu uczuciowym poszukuje kobiety, która tak jak on, ceni sobie tradycyjne poglądy. Niechętnie spędza czas w towarzystwie zbyt pewnych siebie i wyzwolonych kobiet, dlatego to pani o nieśmiałej i spokojnej duszy zdobędzie jego serce. Jest wymagającym ojcem skupionym na przekazaniu dzieciom wartości moralnych oraz patriotyzmu, gdyż Lucjan nie jest obojętny wobec losu Ojczyzny.

Patron imienia

Patronem imienia jest święty Lucjan, męczennik. Święty otrzymał wszechstronne wykształcenie w retoryce. Był również założycielem szkoły w Antiochii (współcześnie Antakya w Turcji). Po zamknięciu szkoły przeniósł się do Nikomedii (obecnie Izmit w Turcji). Za czasów cesarza Licyniusza skazano Lucjana na okrutne tortury i 7 stycznia 312 roku został ścięty mieczem. Według podania, cesarz Konstantyn Wielki kazał złożyć ciało św. Lucjana w Helenopolis i pod koniec swojego życia miał przyjąć chrzest z rąk biskupa Euzebiusza z Nikomedii przy relikwiach tego Męczennika w 337 roku. W ikonografii Święty przedstawiany jest w jasnoczerwonych liturgicznych szatach, symbolizujących jego męczeńską śmierć. Jest także mężczyzną w średnim wieku trzymającym w dłoniach Ewangelię.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w czasach średniowiecza, a dokładnie w XIII wieku, w następujących formach: Łucyjan, Lucyjan (1242) i Łuczan (1466). Od tego imienia również pochodzą nazwiska, na przykład: Łucyjanowski, Lucyjanowski, Łuczanowski, Łucjanek, Łucek.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.