Imieniny Łucji

👩 Łucja ♀️

Do najbliższych imienin Łucji zostały 143 dni, czyli 4 miesiące i 21 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Łucja obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 13 grudnia (piątek) i 25 czerwca (środa).

Pochodzenie imienia

Imię Łucja jest żeńskim odpowiednikiem imienia Łucjusz lub Lucjusz. Imię oznacza dosłownie: „dziewczynkę narodzoną o wschodzie słońca”.

Charakterystyka osób noszących imię Łucja

Łucje znane są wyjątkowego zamiłowania do piękna i estetyki. Uwielbiają otaczać się niezwykłymi oraz wartościowymi przedmiotami. Łucje dążą zawsze do zachowania harmonii i spokoju, więc ich życie zazwyczaj nie owocuje w szalone przygody. To kobiety, które wyróżniają się łagodnym usposobieniem , a także wrażliwością na otaczające je świat. Posiadają szlachetne serce i nieraz gotowe są do wielkich poświęceń w imię dobra oraz miłości do ludzi.

Łucje nie cierpią bezczynnie spędzać czasu wolnego i zawsze znajdują sobie praktyczne zajęcie. Jednak nie działają w pojedynkę, lecz zachęcają otoczenie do większej aktywności. Kobiety o tym imieniu uważają, że nie należy marnować życia na przyjemności, a młodość to czas zdobywania cennego doświadczenia życiowego. Łucje potrafią zachować zdrowy umiar i zazwyczaj po wytężonym wysiłku, decydują się na długotrwały odpoczynek.

To kobiety, które doskonale czują się w roli liderki i uwielbiają rozkazywać innym. Kierownicze stanowisko sprawia, że Łucje czują się dowartościowane oraz spełnione jako autorytety. Nie tolerują nieposłuszeństwa i często zdarzają się sytuacje, gdy popadają w konflikty z współpracownikami. Przyczyną kłótni może być nadmierna pewność siebie oraz wygórowane ambicje, które nieraz sprawiają, że Łucje czują się wyjątkowo zestresowane i sfrustrowane.

Łucje nie mogą pochwalić się dużym gronem znajomych, gdyż zazwyczaj nie przykładają większej wagi do zdobywania licznych przyjaciół. Również jej trudny charakter nie ułatwia nawiązywaniu nowych kontaktów, zaś same Łucje często sprawiają wrażenie, że nie potrzebują bliskich osób. W życiu uczuciowym, Łucje korzystają ze swoich atutów i najczęściej dążą do zdobycia mężczyzny. Nie spieszą się z zamążpójściem i zakładaniem rodziny, gdyż uwielbiają przelotne romanse i gorące flirty. Nie chcą czuć się do czegokolwiek zobowiązane, więc zazwyczaj uciekają przed poważnymi związkami. Łucje świadome są swojej kobiecości, a liczbę zdobytych męskich serc traktują jako trofea. Choć może to sprawiać im radość, to po dłuższym czasie Łucje zaczynają cierpieć na brak prawdziwej miłości.

Patron imienia

Patronką imienia jest Łucja z Syrakuz. Według legendy, św. Łucja udała się do grobu św. Agnieszki, by za pośrednictwem męczennicy poprosić o zdrowie dla swojej matki. Jednak nie tylko została spełniona jej prośba, lecz otrzymała zapewnienie dostąpienia podobnej chwały co męczennica. Niebawem św. Łucja zaczęła rozdawać majątek rodzinny ubogim, przez co została zadenuncjowana rzymskim urzędnikom przez kandydata do jej ręki. Św. Łucja została postawiona przed sądem, ale mimo racjonalnego dialogu, zginęła od miecza. Obecnie w Syrakuzach znajdują się Katakumby Św. Łucji, a w nich loculus - miejsce złożenia do grobu ciała świętej, przeniesionego później do Konstantynopola. W średniowieczu św. Łucja stała się patronką osób chorych na oczy.

Ciekawostki

Imię w polskich źródłach pojawiło się pierwszy raz w 1208 roku w formie Łucyja i Łucza lub Luca (1431 rok). Co ciekawe, imię związane jest z praktykami magicznymi, na przykład wróżeniem pogody na cały kolejny rok, bowiem każdy dzień od Łucji, czyli od 13 grudnia, do Bożego Narodzenia odpowiada miesiącowi następnego roku.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.