Imieniny Ludmiły

👩 Ludmiła ♀️

Do najbliższych imienin Ludmiły zostało 156 dni, czyli 5 miesięcy i 5 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Ludmiła obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 7 maja (środa) i 30 lipca (środa).

Pochodzenie imienia

Ludmiła to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów ludo- ("ludzie, ludziom") i -miła ("miła"). Imię dosłownie oznacza: "miła ludziom".

Charakterystyka osób noszących imię Ludmiła

Ludmiła to kobieta, która wyróżnia się wielkim poświęceniem wobec najbliższych. Często to ich problemy stawia na pierwszym miejscu i raczej nigdy nie odmawia spełnienia prośby. Jest bardzo rodzinna i to wśród najbliższych czuje się najlepiej. W jej duszy skrywa się wielka wrażliwość, która powoduje, że cieszy się ogromnym szacunkiem. Zawsze niesie bezinteresowną pomoc potrzebującym i bywa, że zaniedbuje własne potrzeby. Jednak ona uważa, że w jej zachowaniu nie ma nic złego, więc nie przejmuje się słowami najbliższych. Zazwyczaj to Ludmiła zachęca innych do angażowania się w akcje społeczne i charytatywne, bowiem jest znana ze swojej działalności.

Ludmiła jest skromną osobą, która nie cierpi znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia. Ucieka od wszelkich wystąpień publicznych i cóż, należy przyznać, że nie jest zbyt pewna siebie. Choć nie jest również super odważna, to jednak potrafi realnie ocenić swoje możliwości. Nigdy nie porywa się z motyką na słońce, lecz dokładnie analizuje każdą sytuację. Również w pracy zawodowej odznacza się wielką pracowitością oraz sumiennością. Nie ucieka od odpowiedzialności, lecz z godnością przyjmuje każdą krytykę. Chętnie zajmuje stanowiska związane z odpowiedzialnymi zadaniami i kontaktami ludzkimi. Choć nie wspina się lotem błyskawicy po szczeblach kariery, to jednak ma szansę na odniesienie sukcesu. Jednak zawsze ma na uwadze uczucia innych, dlatego nie zmierza do celu po przysłowiowych trupach.

Ludmiła jest bardzo ambitna i potrafi wiele poświęcić, aby zdobyć upragniony cel. Często pochłania ją całkowicie praca, która wiąże się z jej zainteresowaniami. Zazwyczaj nie ma czasu na szukanie stabilizacji uczuciowej i dlatego w dość późnym wieku decyduje się na założenie własnej rodziny. Bywa, że młodość traktuje, jako szansę na gromadzenie doświadczenia życiowego i dlatego nie chętnie uczestniczy w najróżniejszych imprezach towarzyskich. Odznacza się przy tym wielką mądrością, która pozwala na podejmowanie trafnych decyzji. Często to ona wspiera innych i dzieli się z potrzebującymi dobrą radą.

W miłości, Ludmiła nie poszukuje stałego związku. Raczej z braku czasu unika składania poważnych obietnic i bywa, że mężczyzn traktuje tylko, jako przyjaciół. Choć w jej życiu mogą zdarzyć się miłostki, to jednak ona nie dąży do szybkiej stabilizacji życiowej. I dopiero, gdy na swojej drodze spotka odpowiedniego mężczyznę, to postanawia założyć gniazdo rodzinne. Potrafi stworzyć szczęśliwy związek, ale pod warunkiem, że zacznie zwracać większą uwagę na swoje potrzeby.

Patron imienia

Patronką imienia jest Ludmiła Czeska, czeska księżna, męczennica i święta Kościoła katolickiego oraz prawosławnego, żona Borzywoja I, babka Wacława I Świętego. Ludmiła była córką Sławibora, księcia pszowskiego lub Milczyńskiego. Została zabita 15 września 921 roku przez drużynników Drahomiry, synowej i wdowy po Wratysławie I. Według podania została pochowana przy murze, w miejscu, gdzie po niedługim czasie zaczęły pojawiać się liczne cuda. W ikonografii święta przedstawiana jest jako kobieta w średnim wieku, z krzyżem w prawej dłoni i lewą uniesioną w modlitewnym geście. Ubrana jest w skromne książęce szaty z koroną lub przepaską na głowie, przytrzymującą spadającą na ramiona białą chustą. Ludmiła jest także patronką nawróconych, wdów oraz problemów z teściami.

Ciekawostki

Imię to pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecza, a dokładnie zostało poświadczone w dokumentach w 1228 roku, w następujących formach: Ludzimiła, Ludźmiła, Ludmiła. Imię to zdobyło większą popularność w XIX wieku, głównie pod wpływem literatury.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.