Imieniny Łukasza

👨 Łukasz ♂️

Do najbliższych imienin Łukasza zostały 2 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Łukasz obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 22 kwietnia (poniedziałek), 10 września (wtorek), 18 października (piątek) i 17 lutego (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Łukasz to imię pochodzące prawdopodobnie ze skróconego imienia greckiego Lukanós i funkcjonuje jako spieszczenie. Imię odpowiada znaczeniowo imionom łacińskim: Lucius -'urodzony o świcie' oraz Lucanus - 'pochodzący z Lukanii'.

Charakterystyka osób noszących imię Łukasz

Łukasz to mężczyzna, który wyróżnia się pracowitością, sumiennością oraz wytrwałością. Nigdy niczego nie odkłada na później i zawsze dąży do perfekcyjnego wykonania zadania. Wie, że w przypadku braku wytrwałości, jego droga do sukcesu może zakończyć się klęską. Ale nawet w przypadku porażki, nie rezygnuje z dalszych działań i uparcie dąży do celu. A jego odpowiedzialność stawiana jest często jako wzór do naśladowania. Postawa Łukasza wzbudza powszechny szacunek i podziw, a więc jest jak najbardziej pożądanym pracownikiem.
Łukasz nie lubi przechwalać się swoimi sukcesami, szczególnie znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia. Zazwyczaj wyróżnia się skromnością oraz pokorą. Dlatego wzbudza powszechną sympatię, zwłaszcza wśród współpracowników. Zawsze pomaga innym i nieraz rezygnuje z własnych ambicji dla dobra najbliższych. Łukasz może pochwalić się dużym gronem wiernych przyjaciół, dla których najważniejsza jest jego osobowość. Często zapraszany jest na spotkania towarzyskie i raczej nie spędza samotnie wieczorów. Ale mimo dużego powodzenia, najlepiej czuje się wśród najbliższych. Uwielbia spędzać czas w domu i raczej nie wybiera się w dalekie oraz szalone podróże. Jest dobrym ojcem i mężem oraz potrafi pogodzić obowiązki domowe z ambicjami zawodowymi. Co ważne, nie łączy życia rodzinnego z praca, tak więc zawsze znajduje czas dla najbliższych. Nieraz stawiany jest jak wzór doskonałego męża i ojca. On sam nie traktuje siebie jako autorytetu, lecz lubi pomagać innym w podjęciu trafnych decyzji. Jednak nikomu nie narzuca swojej woli i nie dąży do dominacji nad innymi.
W miłości poszukuje kobiety, która pomoże urzeczywistnić marzenia o domu pełnym miłości i ciepła. Od wczesnych lat Łukasz marzy o własnym gniazdku rodzinnym i szybko dąży do stabilizacji uczuciowej. Ale jest również tradycjonalistą i wielką wagę przykłada do wartości moralnych oraz etycznych. Wierzy, że zawsze należy zachowywać się zgodnie z własnym sumieniem i dlatego nigdy nie ucieka do zdrady lub oszustw. Również podobnie przekonania wpaja swoim dzieciom, gdyż uważa, że każdy w życiu powinien kierować się ponadczasowymi wartościami moralnymi.

Patron imienia

Patronem imienia jest Łukasz, ewangelista. Święty był z pochodzenia poganinem, a z zawodu lekarzem. W 50 roku przyłączył się do św. Pawła w czasie podróży misyjnej. Dopiero w trakcie trzeciej podróży, która rozpoczęła się w 58 roku, Łukasz przyłącza się ponownie do Apostoła, aby go już więcej nie opuścić. Towarzyszy mu do Jerozolimy, potem zaś do Rzymu. Swą wierność Łukasz posunął tak dalece, że jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie. Święty był także autorem Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Jako 84-letni starzec zmarł śmiercią naturalną w Beocji. W 357 roku ciało jego przeniesiono z beockich Teb do Konstantynopola. Św. Łukasz jest patronem Hiszpanii i miasta Achai; introligatorów, lekarzy, malarzy i rzeźbiarzy, notariuszy, rzeźników, złotników. Według legendy malował portrety Jezusa, apostołów, a zwłaszcza Maryi, Matki Bożej. W ikonografii św. Łukasz prezentowany jest jako młodzieniec o ciemnych, krótkich, kędzierzawych włosach, w tunice lub z tonsurą, łysiną, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, w trakcie malowania obrazu. Do jego atrybutów należą: księga, paleta malarska, przyrządy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bożej, wół, zwój.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w źródłach z XIV wieku, w następujących formach: Łukasz (1306 rok) i Łuka (1386 rok) oraz w skróceniach i spieszczeniach: Łukacz, Łukan, Łuczka. Od imienia pochodzą również nazwiska: Łukasz, Łukasik, Łukaszek, Łukaszewski, Łukasiński, Łukaszewicz, Łuczak, a także nazwy miejscowości, na przykład Łuczyce.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.