Imieniny Maksymiliana

👨 Maksymilian ♂️

Do najbliższych imienin Maksymiliana zostały 23 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Maksymilian obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 sierpnia (środa) i 12 października (sobota).

Pochodzenie imienia

Maksymilian to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa maximus (największy) i Aemilius (Emiliusze), nazwy znanego rzymskiego rodu. Imię dosłownie oznaczało największego z Emiliuszów. Imię często nadawano w książęcych rodach Niemiec i Austrii.

Charakterystyka osób noszących imię Maksymilian

Maksymilian to mężczyzna, którego życie przypomina pasmo sukcesów oraz licznych zaszczytów. Potrafi osiągnąć każdy cel i zazwyczaj nie może narzekać na problemy finansowe bądź zdrowotne. Maksymilian posiada również wszechstronną wiedzę, która pozwala na dokonanie trafnej oceny sytuacji. W życiu kieruje się dobrze rozwiniętym instynktem, dlatego potraf podjąć decyzję bez głębokiej analizy przyszłych konsekwencji.
W pracy zawodowej jest wspaniałym pracownikiem, wyróżniającym się sumiennością oraz wytrwałością. Jest także odpowiedzialny i niczego nie odkłada na później. To pewne, że wykona każde nałożone na niego zadanie i raczej nie spóźni się z ostatnim terminem. Maksymilian spełnia się w roli lidera, gdyż lubi sprawować władzę. Jednak potrafi umiejętnie wykorzystać swoje zdolności kierownicze, tak więc współpracownicy nie mogą narzekać na jego decyzje.
Maksymilian to także urodzony altruista, zawsze chętny do niesienia pomocy. Nie jest obojętny wobec krzywd i nieraz rezygnuje z własnego dobra dla szczęścia innych. To człowiek o szlachetnym sercu i dobrej duszy, dlatego tak często przyciąga wiele wartościowych osób. Zawsze jest otoczony gronem wiernych i lojalnych przyjaciół, a sam pielęgnuje szczególnie każdą bliższą znajomość. Taka postawa sprawia, że wzbudza powszechną sympatię oraz szacunek.
W miłości podobnie jak w życiu, może pochwalić się spełnieniem oraz odczuwanym szczęściem. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem partnerki, którą obdarzy wzajemną i gorącą miłością. A gdy zostanie ojcem, to doskonale spełnia się w tej roli. Uwielbia dzieci i najchętniej to w domu spędza czas. W gronie najbliższych czuje się dowartościowany oraz spełniony. Potrafi pogodzić obowiązki rodzinne z zawodowymi i co ważne, nie przynosi pracy do domu, zaś jego dom emanuje ciepłem oraz miłością. Maksymilian jest także tradycjonalistą i w życiu kieruje się wartościami moralnymi i etycznymi. Wie, że należy żyć zgodnie z własnym sumieniem i zazwyczaj nie porzuca swoich przekonań. Podobne postawy wpaja dzieciom, zaś sam świeci przykładem do naśladowania. Maksymilian jest prawdziwym autorytetem w wielu dziedzinach życia.

Patron imienia

Patronem imienia jest Maksymilian, biskup z Celei. Według podania, w 284 roku zginął śmiercią męczeńską. W VIII wieku Bischofshofen wybudowano kaplicę ku czci św. Maksymiliana. Relikwie jego w 878 roku przeniesiono do Altötting, a w 985 roku do Pasawy. Obwołano go patronem diecezji pasawskiej oraz diecezji Linz. Wspomnienie Świętego obchodzono 12 października.

Ciekawostki

Imię Maksymilian pojawiło się w Polsce w XVI wieku. Nadawane jest dość rzadko, choć niewielki wzrost popularności tego imienia można było zauważyć po beatyfikacji i kanonizacji o. Maksymiliana Marii Kolbego.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.