Imieniny Marceliny

👩 Marcelina ♀️

Imieniny Marceliny były 5 dni temu.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Marcelina obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 14 lipca (niedziela), 9 stycznia (czwartek), 31 stycznia (piątek) i 26 kwietnia (sobota).

Pochodzenie imienia

Marcelina to żeński odpowiednik imienia Marcelin, oznaczające plebejski, później patrycjuszowski ród rzymski, stanowiący jedną z gałęzi rodu Klaudiuszów.

Charakterystyka osób noszących imię Marcelina

Marcelina to kobieta, która przypomina z natury sprytnego lisa. Zawsze osiągnie swój cel i tak naprawdę, to nie ma dla niej rzeczy niemożliwej do spełnienia. Nie marnuje nadarzających się okazji, lecz korzysta z każdej szansy danej od losu. Marcelina nie ma problemów z dostosowaniem się do nowych sytuacji oraz zmian w życiu, więc należy przyznać, że często oczekuje różnych zdarzeń, które wniosą w jej życie kalejdoskop barw.
Marcelina znana jest ze swojej wytrwałości oraz sumienności. Zawsze dąży do celu i niestety, ale może zmierzać po przysłowiowych trupach. Chętnie osiąga sukcesy i uwielbia rywalizować o zaszczyty z innymi. Jednak nie osiada na laurach i wyznacza kolejne cele do zdobycia. A im trudniejsze, tym lepsze. Marcelina jest bardzo uparta i nikt nie jest w stanie odwieść jej przed realizacją, nawet dość szalonych pomysłów. Nigdy nie rezygnuje ze swoich poglądów i nie przyznaje się do popełnionych błędów, lecz uważa, że to niewinne ofiary są odpowiedzialne za jej porażki. Marcelina bywa dość przebiegła i zdarza się, że decyduje się na manipulacje, szczególnie, gdy próbuje osiągnąć wyznaczony cel.
Marcelina uwielbia dominować i często narzuca innym swoje zdanie. Tak naprawdę, to nie liczy się z uczuciami oraz opiniami otoczenia, bowiem wierzy, że zawsze to ona ma rację. Lubi wysługiwać się innymi i bywa, że gra rolę słabej oraz ciężko zapracowanej istotki, która potrzebuje pomocy ze strony najbliższych. Cóż, nie cierpi się przemęczać i dlatego woli zrzucić większość obowiązków na innych. Marcelina kieruje się w życiu chłodną logiką i każdą sytuację poddaje wnikliwej analizie. Często podejmuje się tylko tych zadań, które zagwarantują duży sukces, a reszta znajduje się na drugim miejscu. Bywa, że zawsze ma wymówkę i nigdy nie wywiążę się z własnej chęci z powierzonych jej zadań.
Marcelina posiada dość skomplikowany charakter i zazwyczaj mało, kto poznał jej prawdziwą naturę. Niechętnie opowiada o swoich marzeniach czy celach, lecz zazwyczaj z dość dużym dystansem podchodzi do nowych znajomości. Nie jest duszą towarzystwa i nie lubi przebywać w dużym gronie znajomych. Bywa dość skryta i dlatego niektórzy przez całe życie nie mają szansy na zdobycie jej zaufanie.
Również w miłości jest dość oschła. Choć jest ambitną oraz wytrwałą osobą, to jednak nie zależy jej na podbojach miłosnych. Sprawia wrażenie oziębłej i zdystansowanej, więc mężczyźni dość niechętnie podejmuje próby zdobycia jej serca. A w jej duszy toczy się prawdziwa burza emocji i często pragnie znalezienie prawdziwej oraz gorącej miłości. Niestety, ale nie potrafi uzewnętrznić swoich marzeń oraz uczuć, więc tkwi w dość płytkich oraz chłodnych relacjach.

Patron imienia

Najsłynniejszą patronką o tym imieniu jest Błogosławiona Marcelina Darowska, zakonnica, współzałożycielka i druga przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Błogosławiona urodziła się 16 stycznia 1827 r. w Szulakach, w rodzinie ziemiańskiej. Po śmierci męża w 1852 roku i syna Józefa (1853) wyjechała do Francji. I tam w 1861 roku złożyła śluby wieczyste jako Maria Marcelina od Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Marcelina zmarła 5 stycznia 1911 roku w Jazłowcu. Pozostawiła po sobie 144 tomy maszynopisów oraz stworzyła polską terminologię mistyczno-ascetyczną o zabarwieniu romantycznym. Marcelina Darowska została beatyfikowana 6 października 1996 roku przez Jana Pawła II.

Ciekawostki

W Polsce pojawiły się liczne zdrobnienia od tego imienia, zaś najczęstszą postacią jest Marcysia lub Marcelinka.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.