Imieniny Mariusza

👨 Mariusz ♂️

Do najbliższych imienin Mariusza zostało 238 dni, czyli 7 miesięcy i 24 dni.

Mariusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 19 stycznia (niedziela)

Pochodzenie imienia

Mariusz to imię łacińskie, pochodzi od nazwy rzymskiego rodu Mariuszów lub imienia boga wojny Marsa.

Charakterystyka osób noszących imię Mariusz

Mariusz to mężczyzna, wyróżniający się odpowiedzialnością oraz sumiennością. To człowiek honoru, który nigdy nie złamie danej obietnicy. Należy do osób wytrwałych i zawsze dąży do osiągnięcia celu. Z poczucia odpowiedzialności wywiązuje się ze wszystkich obowiązków i nie obawia się przeszkód. Zawsze wykazuje się odwagą i raczej w przypadku porażki nie rezygnuje z dalszych działań. Mariusz wie, że każde poświęcenie oraz praca procentuje, tak, więc nie oszczędza sił w budowaniu swojej przyszłości. Mariusz to również niezależna dusza, która nie lubi czuć się zdominowana. Jest także twórczym i pełnym zapału mężczyzną. Posiada duże ambicje i zazwyczaj osiąga swój cel.
Mariusz w życiu kieruje się poukładanym planem i raczej nie słucha głosu serca. Zazwyczaj analizuje każdy swój krok i nie podejmuje pochopnych decyzji. Ale jest także pomocny, zwłaszcza chętnie podaje pomocną dłoń bliskim osobom. Jego dojrzała postawa wzbudza powszechny szacunek oraz podziw. Choć jego postępowanie może nieraz dziwić, to on jednak żyje według własnych przekonań i nie zmienia zdania pod wpływem otoczenia.
To mężczyzna, który aktywnie angażuje się w działania społeczne. Można stwierdzić, że jest lokalnym patriotą, szczególnie, że ceni sobie tradycyjne wartości. Interesuje się lokalnymi sprawami, zwłaszcza politycznymi. Chętnie bierze udział w dyskusjach związanych z polityką i nie jest obojętny wobec dobra społeczeństwa. Często jego życie trwa w biegu, bowiem nie ogranicza się do jednej czynności lub dziedziny życia. Mariusz dba o wykształcenie oraz rozwój osobisty, więc nie oszczędza sił na spełnienie swoich aspiracji zawodowych i życiowych.
Lubi spędzać czas w gronie najbliższych znajomych i ucieka od konfliktów. Ale to nie znaczy, że nie potrafi bronić swojego zdania, gdyż wierzy we własne poglądy. Dobro najbliższych stawia na pierwszym miejscu i zrobi wiele, aby rodzina i przyjaciele nie zaznali większych zmartwień. Jego pasją nie są dalekie podróże, lecz uwielbia zwiedzać i poznawać tajemnice lokalnych terenów. W życiu uczuciowym poszukuje bratniej duszy i osoby, która podobnie jak on, wyróżnia się sumiennością, pracowitością, a także inteligencją. A gdy spotka miłość swojego życia, to doskonale potrafi pogodzić uczucia z pracą i licznymi pasjami.

Patron imienia

Patronem imienia jest Mariusz, biskup Avenches, urodzony około 530 roku. Biskupem został w 574 roku i na krótko przed śmiercią siedzibę biskupią przeniósł do Lozanny. Biskup był kontynuatorem Kroniki Prospera z Akwitanii. Zmarł 31 grudnia 594 roku, zaś jego kult uznano oficjalnie w 1605 roku. Czczony jest do dziś w diecezjach bazylejskiej i lozańskiej.

Ciekawostki

W Polsce imię pojawiło się w źródłach z 1221 roku. Dopiero w XX wieku imię stało się bardziej popularne.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.