Imieniny Marzeny

👩 Marzena ♀️

Do najbliższych imienin Marzeny zostało 305 dni, czyli 10 miesięcy i 1 dzień.

Marzena obchodzi swoje imieniny najczęściej 26 kwietnia (sobota)

Pochodzenie imienia

Imię Marzena jest pochodzenia starosłowiańskiego lub czeskiego. Powstało najprawdopodobniej od zdrobnienia Małgorzaty lub Marii. W Polsce występuje od XIV wieku i często utożsamiane jest z imieniem Marzanna.

Charakterystyka osób noszących imię Marzena

Jakie są kobiety o imieniu Marzena? Marzeny to osoby, które kierują się w swoim życiu uczuciowością oraz intuicją. Nie są przesadnie towarzyskie, uwielbiają spokój oraz prowadzą wolniejsze tempo życia. Najlepiej czują się w znanych przez siebie miejscach i w domowym zaciszu przy ulubionej herbacie i książce. Marzeny ogromną wagę przywiązują do symbolicznych pamiątek, stanowiących źródło miłych wspomnień. Kobiety o tym imieniu cechuje niezwykle rozwinięta intuicja, która pozwala na zrozumienie emocji drugiej osoby. Marzeny wyczuwają szóstym zmysłem próbę kłamstwa lub manipulacji otoczenia, zaś same nie potrafią oszukiwać i wykorzystywać do własnych celów.
Marzeny potrafią być niecierpliwe i impulsywne, jeżeli chcą spełnić swoje zamierzenia. Niestety, czasami ulegają słomianemu zapałowi, który potrafi zniweczyć długo oczekiwane plany. Marzeny charakteryzują się silnym poczuciem niezależności. Nie lubią zobowiązań, ale potrafią wykazać się odpowiedzialnością i dotrzymują danego słowa. Marzeny bywają niezwykle oryginalne i inteligentne, dlatego często zostają artystkami lub wykonują zawód związany ze sztuką. Mają wiele talentów artystycznych i wśród pędzli, gliny, farb innych przyborów czują się najlepiej. Marzeny są pogodnymi kobietami, które uwielbiają pomagać potrzebującym. Na co dzień, zaś same potrzebują dużo ciepła i uczucia. Można je łatwo zranić, ze względu na dużą wrażliwość. Potrafią wybaczyć i zapomnieć o urazach, jeżeli darzą sympatią daną osobę.
Kamieniem Marzen jest topaz. Topazy to rzadko spotykane kamienie szlachetne, które charakteryzują się ogromnym bogactwem baw występujących w naturze. Duża ilość kolorów odpowiada złożonemu charakterowi Marzen. Jednak najdroższymi i najbardziej pożądanymi są niebieskie topazy. Topaz jest idealnym kamieniem dla osób, które mają trudności w nawiązaniu kontaktów z innymi ludźmi lub są mało asertywne. Topazy pomagają Marzenom w zachowaniu siły perswazji i konsekwencji w działaniu. Kobiety o imieniu Marzena, jak same imię wskazuje, uwielbiają fantazjować i snuć wizje. A topaz jako kamień marzycieli pomaga im realizować życiowe marzenia.

Ciekawostki

Imię Marzena często kojarzone jest ze zwyczajem topienia Marzanny. Marzanna lub Mora, Morena, Marena, Marzena to imiona słowiańskiej bogini symbolizującej śmierć i zimę. Wielu badaczy dawnej kultury uznaje boginię za demona. Źródło imienia bogini lub demona wywodzi się z praindoeuropejskiego rdzenia mar-, mor-, co oznacza śmierć. Jednak liczne ślady kultu Marzanny (zwłaszcza w wierzeniach zachodniosłowiańskich) wskazują ją jako Władczynię Życia i Śmierci, patronkę urodzaju, matkę bogów, Ziemi i pierwotnego morza. Do symboliki Marzanny należą wieńce, ubiór panny młodej, korale, złote jabłka i klucz, zżęte zboże oraz jabłoń. Wśród symbolicznych roślin należy wymienić marzane bawierską, białomarzankę wonną , konopie siewną oraz wrotycz pospolity, który dodatkowo jest rośliną o znaczeniu obrzędowym i psychoaktywnym.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.