Imieniny Mateusza

👨 Mateusz ♂️

Do najbliższych imienin Mateusza zostało 161 dni, czyli 5 miesięcy i 8 dni.

Mateusz obchodzi swoje imieniny najczęściej 21 września (sobota)

Pochodzenie imienia

Mateusz to imię biblijne z hebrajskiego Mattaj, pochodzące od skróconego imienia Mattanja, oznaczającego 'dar Boga, dany przez Boga'. To imię synonimiczne do imienia Maciej.

Charakterystyka osób noszących imię Mateusz

Mateusz to mężczyzna o dużym poczuciu odpowiedzialności oraz obowiązku. Jest szczery i prawdomówny, dlatego nigdy nie ucieka do oszustwa lub kłamstwa. W życiu kieruje się silnie zakorzenionymi wartościami moralnymi i raczej nie porzuca swoich przekonań. Jest stały w poglądach i uczuciach. Mateusz jest bardzo dobrym człowiekiem o złotym sercu. Nie przejdzie obojętnie wobec krzywdy i niesprawiedliwego zachowania. Zawsze oferuje swoją bezinteresowną pomoc, choć może go to kosztować wiele poświęcenia i wysiłku. Jest także honorowy i zawsze wypełnia daną obietnicę.
Mateusz nie lubi wszelkich zmian w swoim życiu. Obawia się przyszłości i woli wieść dość rutynowy oraz monotonny los. Ceni sobie porządek oraz harmonię, a każdą zmianę traktuje, jako zamach na swoje poczucie bezpieczeństwa. Lubi spędzać czas w gronie najbliższych znajomych i nie należy do typowych imprezowiczów. Choć w młodym wieku lubi poświęcać czas na zabawę, to wraz kolejnymi latami dąży do osiągnięcia stabilizacji życiowej.
Jest pracowity oraz sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Jednak nie jest zbyt ambitny i nie stawia przed sobą wysokich wymagań. Niestety, ale taka postawa może sprawić, że ominie go szansa na poprawienie swojego losu. Nie przykłada wagi do rozwoju osobistego i woli poświęcać się rutynowym czynnościom. Ale Mateusz posiada pewną zaletę, która wzbudza powszechny szacunek. A mianowicie, dobro rodziny stawia zawsze na pierwszym miejscu i jest gotowy do wszelkich poświęceń w imię szczęścia najbliższych. Co ciekawe posiada również tendencję do podporządkowania się woli kobiecie i nieraz sprawia wrażenie typowego pantoflarza. Nie potrafi podjąć radykalnych kroków i pragnie, aby to jego partnerka sprawowała rządy w domu.
W życiu uczuciowym jest wiernym oraz lojalnym partnerem. Gdy zdecyduje się na związek, to od samego początku dąży do stabilizacji i sformalizowania związku. Ale i tak ważne decyzje pozostawia kobiecie. Jest dobrym ojcem, który wyjątkowo przykłada się do wychowania dzieci. Pragnie, aby dzieci, podobnie jak on, szanowały tradycyjne wartości oraz zwyczaje. Bywa domatorem, ale lubi poświęcać czas na swoje pasje.

Patron imienia

Patronem imienia jest Mateusz, apostoł i ewangelista. Mateusz był Galilejczykiem, zaś do jego obowiązków należało pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum, jednym z większych handlowych miasteczek nad jeziorem Genezaret. Również pobierał tam opłaty za przejazdy przez jezioro i przewóz towarów. . Na wezwanie Chrystusa zostawił wszystko i poszedł za Mesjaszem. O powołaniu Mateusza na Apostoła piszą w swoich Ewangeliach także św. Marek i św. Łukasz. Po jego śmierci, ciało przewieziono do Italii w X wieku i znajduje się ono obecnie w Salerno w dolnym kościele, wspaniale ozdobionym marmurami i mozaikami. W ikonografii św. Mateusz przedstawiany był w postaci młodzieńca, później jako siwowłosy, starszy mężczyzna. W sztuce zachodniej od czasów średniowiecza dominuje obraz silnie zbudowanego, brodatego mężczyzny w średnim wieku. Postać często jest ubrana w tradycyjną długą, białą suknię apostolską i w tunikę. Czasami bywa także ukazywany w postawie siedzącej, w trakcie pisania, zaś przy nim stoi anioł, przekazujący natchnienie. Do jego atrybutów należą: księga i pióro, miecz lub halabarda, postać uskrzydlonego młodzieńca, sakwa z pieniędzmi u stóp, torba podróżna.

Ciekawostki

Imię pojawiło się z łaciny w języku polskim (Mathaeus). Pierwsze informacje o tym imieniu spotykane są w źródłach z 1144 roku. Co ciekawe, początkowo było mieszane z imieniem Maciej, szczególnie w formach skróconych i spieszczeniach. Od imienia tego pochodzą nazwiska, takie jak: Matus, Matusiak, Matuszak, Matuszek, Matusiewicz, Matuszewicz, Matuszewski.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.