Imieniny Maurycego

👨 Maurycy ♂️

Do najbliższych imienin Maurycego zostały 62 dni, czyli 2 miesiące .

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Maurycy obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 22 września (niedziela) i 20 marca (czwartek).

Pochodzenie imienia

Maurycy to imię pochodzenia łacińskiego Mauritius. Imię wywodzi się od słowa oznaczającego "pochodzący z Mauretanii", "Maur".

Charakterystyka osób noszących imię Maurycy

Maurycy to mężczyzna, który zaskakuje otoczenie swoją niespożytą energią. Chętnie angażuje się wszelkie działania społeczne i uwielbia spędzać czas na niesieniu pomocy. To on jest inicjatorem wszelkich akcji i bywa, że często buja w obłokach. Maurycy marzy o zdobyciu dużej władzy nad resztą otoczenia. Niestety, ale ma tendencję do nadmiernego korzystania ze swojej władzy, bowiem zawsze chce spełniać się w roli przywódcy.

Maurycy posiada wszechstronną wyobraźnię i często wyróżnia się ogromną kreatywnością. Miewa ambitne plany, lecz nie mierzy swoich sił na zamiary i często sprawia wrażenie, że wybiera się z motyką na słońce. Maurycy uwielbia realizować swoje marzenia i nie poddaje się w przypadku porażki. Odważnie walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu i raczej nie patrzy za siebie. Jednak może zmierzać do celu po przysłowiowych trupach, nie zwracając większej uwagi na emocje innych. To mężczyzna, który ma szansę na osiągnięcie dużego sukcesu, lecz kosztem innych. A takie zachowanie niespecjalnie wzbudza powszechną sympatię. Dlatego nie może pochwalić się licznym gronem znajomych, bowiem tylko nieliczni potrafią znieść jego charakter. Ale Maurycy ma pewną zaletę, która świadczy o jego wartości. Bowiem zawsze dotrzymuje danego słowa i należy do honorowych osób. Odznacza się dużą konsekwencją i raczej zrobi wszystko, aby spełnić obietnicę.

W pracy zawodowej, Maurycy wyróżnia się pracowitością oraz ogromną kreatywnością. Chętnie dzieli się swoimi pomysłami i lubi odnosić sukcesy. Sprawia wrażenie, ze jest urodzonym zwycięzcą, zwłaszcza, że często opowiada o niezliczonych zaszczytach. Zawsze pragnie rządzić innymi i to dlatego najczęściej spełnia się w roli lidera. Jednak bywa dość autorytarny i nie należy do wyrozumiałych przywódców. I dopiero jawny protest współpracowników sprawia, że zaczyna zastanawiać się nad swoim zachowaniem.

W miłości, Maurycy poszukuje kobiety, która będzie bezgranicznie podziwiała jego osobę. Potrzebuje słów uznania i zazwyczaj lubi słuchać o sobie w samych superlatywach. Jednak to nie znaczy, że nie potrafi zadbać o rodzinę, bowiem szczęście najbliższych stawia na pierwszym miejscu.

Patron imienia

Patronem imienia jest Święty Maurycy, dowódca oddziału legendarnej Legii Tebańskiej, męczennik. Według źródeł, centurion Maurycy był rzymskim oficerem w Legii Tebańskiej, w której żołnierze byli chrześcijanami. Nie zgodził się na złożenie ofiary pogańskim bogom i poniósł śmierć wraz z innymi żołnierzami w liczbie około 6 tysięcy. W 961 roku relikwie św. Maurycego przewieziono do Ratyzbony, a stamtąd do Magdeburga.
Kult św. Maurycego rozpowszechnił się za sprawą św. Lamberta oraz biskupa Magdeburga św. Udalryka. Maurycy jest patronem zakonu św. Maurycego, cesarskiego domu Ottonów, królestwa Burgundii i Longobardów oraz niemieckich miast:Magdeburga, Halle i Coburga. W ikonografii święty przedstawiany jest w krótkiej tunice żołnierza. Ze względu na swoje afrykańskie pochodzenie jest ukazywany jako ciemnoskóry mężczyzna. Do jego atrybutów należą: gałązka palmowa, sztandar z czerwonym krzyżem na białym tle i lanca, koń, miecz, sztylet, tarcza lub tarcza z orłem.

Ciekawostki

Pierwsze informacje o tym imieniu pojawiły się w 1215 roku, w następujących formach Maurycy, Moryc (1321 rok).

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.