Imieniny Mikołaja

👨 Mikołaj ♂️

Do najbliższych imienin Mikołaja zostało 350 dni, czyli 11 miesięcy i 16 dni.

Mikołaj obchodzi swoje imieniny najczęściej 6 grudnia (sobota)

Pochodzenie imienia

Mikołaj to imię wywodzące się z greckiego Nikólaos. Pierwszy człon imienia (-nik), oznacza 'zwycięstwo', zaś drugi element (-laos) 'lud'.

Charakterystyka osób noszących imię Mikołaj

Mikołaj to mężczyzna, który wyróżnia się szlachetnością serca. W życiu kieruje się wartościami moralnymi i nigdy nie jest obojętny wobec krzywdy innych osób. Zawsze gotowy jest do wielkich poświęceń, szczególnie, że darzy bezinteresowną miłością bliźnich. Uwielbia spędzać czas w gronie znajomych, a jego poczucie humoru sprawia, że jest pożądaną osobą w towarzystwie. Mikołaj nie przejmuje się wszelkimi niepowodzeniami i raczej z optymizmem patrzy w przyszłość. To mężczyzna, który swoją radością zaraża innych i sprawia wrażenie, że nic nie jest w stanie zaburzyć jego spokoju.
Mikołaj lubi nawiązywać nowe znajomości i nie ucieka od społecznego życia. Często angażuje się w liczne działania charytatywne i cóż, to on jest społecznym działaczem. Zazwyczaj nie ma czasu wolnego, bowiem liczne zajęcia sprawiają, że wciąż jest zajęty. Mikołaj posiada wiele niebanalnych pasji i czasami to one pochłaniają jego całą uwagę. Uwielbia podróżować, poznawać nowe miejsca i kultury, ale także ceni sobie domowy wypoczynek. Jest bardzo inteligentny i aktywnie bierze udział w życiu kulturalnym. Dlatego tak często odwiedza teatry, muzea i inne instytucje kultury.
W pracy zawodowej, Mikołaj wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością. Najlepiej czuje się na stanowiskach, które wymagają twórczego podejścia i kontaktów międzyludzkich. Ucieka od rutynowych czynności i zazwyczaj wybiera zawód, umożliwiający swobodne działanie. Choć wydaje się, że jest niepoprawnym optymistą, to potrafi popaść w melancholiczny nastrój. Czasami sprawia wrażenie głęboko zamyślonego, szczególnie, gdy ktoś bliski ma problemy. Zawsze próbuje pomóc najbliższym, choć może go to kosztować wiele wysiłku oraz poświęceń.
W życiu uczuciowym, Mikołaj poszukuje towarzyskiej i otwartej partnerki, która podobnie jak on, ceni sobie przyjaźń i wartości moralne. Nie jest uwodzicielem i raczej nie łamie kobiecych serc, choć nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony pań. Często jest przyjacielem kobiet i cóż, trudno jest jemu uwolnić się od takiej relacji. Mikołaj jest doskonałym ojcem oraz mężem, dlatego zazwyczaj tworzy szczęśliwe i spełnione związki.

Patron imienia

Patronem imienia jest święty Mikołaj, biskup urodzony w Patras w Grecji ok. 270 roku. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na krzywdę innych. Według legendy, umożliwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im pieniądze. Wokół postaci biskupa pojawiło się wiele legend, która mówią o jego świętości. Na przykład uratował swoją modlitwą rybaków od utonięcia w czasie gwałtownej burzy, lub wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić należności. W czasie prześladowań został uwięziony i dopiero uwolnił go edykt mediolański w roku 313. Zmarł 6 grudnia, między 345 a 352 rokiem. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari, zaś 29 września 1089 roku papież bł. Urban II uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku czci biskupa. W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

Ciekawostki

Imię Mikołaj pojawiło się w Polsce w czasach średniowiecznych, w następujących formach: Mikołaj, Mikułaj, Nikołaj (ziemie wschodnie), Mikoł, Mikuł, Mikuło, Nikoł, Nikuł, Mikoła, Mikuła oraz Mikusz. Od tego imienia pochodzą również nazwiska: Mikołajczyk, Mikołajec, Mikołajski, Mikołajewski, Mikuła, Mikulak, Mikulec, Mikulicz, Mikulski, Nikolski, Mikułowski.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.