Imieniny Moniki

👩 Monika ♀️

Do najbliższych imienin Moniki zostało 71 dni, czyli 2 miesiące i 10 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Monika obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 27 sierpnia (wtorek) i 4 maja (niedziela).

Pochodzenie imienia

Imię Monka jest imieniem o nieznanej dokładnie etymologii. Według pewnej teorii, imię wywodzi od czasów barbarzyńskich, może z kontynentu afrykańskiego. Inna teza mówi, że imię jest pochodzenia późnołacińskiego i oznacza „samotną” lub „mniszkę”. Według niektórych badaczy imię pochodzi od greckiego słowa monos oznaczającego „jeden”, „sam”, „pojedynczy”, „jedynak” , „jedynaczka”.

Charakterystyka osób noszących imię Monika

Moniki to niezwykle spokojne osoby, które obawiają się wszelkich zmian w życiu. Nie mają większych ambicji i wolą zachowywać pewną harmonię oraz spokój duszy. Moniki uwielbiają porządek i często mają tendencję do wpadania w nadmierną perfekcję.
Moniki nie przepadają za głośnymi miejscami i nie uczestniczą w szalonych przygodach. Wolą zaszyć się w swoich samotniach lub udać się w samotną podróż, niż dążyć za hałaśliwym tłumem. W przyjaźni należą do wybrednych osób i najczęściej wybierają przyjaciół podobnych do ich przekonań. Cenią sobie dojrzałość emocjonalną i nie lubią spędzać czasu wśród imprezowiczów.
Moniki zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro rodziny i gotowe są do wszelkich poświęceń. Nieraz rezygnują z własnych ambicji i marzeń aby rodzina mogła czuć się szczęśliwa. To tradycjonalistki, podtrzymujące dawne zwyczaje i pewne tradycje. Często to one są ostoją wartości moralnych i etycznych, bowiem nigdy nie działają pod wpływem egoistycznego nastawienia. Co ciekawe, utrzymują zażyły kontakt nawet z dalekimi krewnymi, choć mogą spotkać się ze nierozumieniem otoczenia. Ale one kierują się wewnętrzną potrzebą szczególnego dbania o relacje rodzinne.
W przyjaźni Moniki są wierne oraz lojalne. Nie odczuwają potrzeby posiadania dużego grona znajomych, lecz czują się szczęśliwe wśród kilku przyjaciół. Zawsze przejmują się problemami najbliższych i nigdy nie proszą o pomoc, bowiem to one słyną z pomocnej ręki. Czują się dowartościowane, gdy proszone są o radę lub o pomoc, lecz czasami mogą odnieść wrażenie braku własnej sfery prywatnej i pewnego zagubienia.
W relacjach damsko-męskich, Moniki nie szukają miłości za wszelką cenę i często nie podejmują żadnych inicjatyw. Wierzą, że odnajdą kiedyś przeznaczonego im mężczyznę, lecz taka postawa może sprawić, że zmarnują wiele szans na udany związek. Dlatego gdy nie spotkają swojej miłości to mogą czuć się rozgoryczone oraz samotne. Ale gdy zdecydują się na poważny związek, to partner może liczyć na ogromną dawkę szczęścia, bowiem jak już wspomniano, zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro rodziny i mężczyzny.

Patron imienia

Patronką imienia jest święta Monika, urodzona w katolickiej rodzinie w Tagaście w Numidii (dziś Souk Ahras w Algierii) około 332 roku. Na wiarę chrześcijańską nawróciła swojego męża urzędnika Patrycjusza oraz teściową. Jednak po śmierci męża, zaczęła żyć wyłącznie losem swoich dzieci: córki oraz syna Augustyna. Zmarła w listopadzie na febrę, zaś jej kult pojawił się w XII wieku. W kalendarzu liturgicznym w wspomnienie świętej matki umieszczono pod dniem 27 sierpnia, w wigilię święta jej syna.

Ciekawostki

Pierwsze informacje w polskich źródłach o tym imieniu pojawiły się w XV wieku, najczęściej w następujących formach: Mońka lub Muńka. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto częściej nadawać to imię w znanej dzisiaj formie. Imię Monika stało się bardzo popularne od lat 70. XX wieku.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.