Imieniny Nikodema

👨 Nikodem ♂️

Do najbliższych imienin Nikodema zostały 104 dni, czyli 3 miesiące i 12 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Nikodem obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 3 sierpnia (sobota) i 15 września (niedziela).

Pochodzenie imienia

Nikodem to imię pochodzenia greckiego, składające się z rzeczownika ‘nik-’, oznaczającego 'zwycięstwo', oraz elementu -d-mos 'lud'. Imię oznacza "ten, który zwycięża dla ludu".

Charakterystyka osób noszących imię Nikodem

Nikodem to mężczyzna o skomplikowanym i niebanalnym charakterze. Posiada w sobie wiele wykluczających cech i cóż, jego zachowanie wzbudza nieraz zdziwienie. Nikodem nosi wiele tajemnic, a jego aura tajemnicy sprawia, że przyciąga do siebie niewieście serca. Nikodem jest także aktywny i często przypomina wulkan energii. Wciąż jest w ruchu i nie pozwala sobie na większy odpoczynek. Nikodem ma tysiące pomysłów na minutę i cóż, zazwyczaj realizuje najśmielsze marzenia. To mężczyzna przedsiębiorczy, który uwielbia angażować się w działania przynoszące duże zyski, więc często nie musi obawiać się o swoją sytuację finansową.

Nikodem często zachowuje się z wyrachowaniem, szczególnie w kontaktach z innymi ludźmi. Zazwyczaj wybiórczo traktuje znajomych i najchętniej zawiera nowe znajomości wśród osób, które mogą pochwalić się dużymi osiągnięciami w życiu. Nie każdy zasługuje na jego przyjaźń, dlatego do nieznajomych podchodzi z dystansem lub obojętnością. Nikodem posiada dobrze rozwiniętą intuicję i to tym zmysłem kieruje się w życiu. Potrafi przejrzeć ludzką naturę i szybko poznaje prawdziwe motywy działania. Nikodem realnie ocenia swoje możliwości i nigdy nie angażuje się w przedsięwzięcia, które nie przynoszą odpowiednich zysków.

Nikodem nie jest zbyt ufny i nie można powiedzieć, że należy do naiwnych osób. Choć często otoczony jest dużym gronem znajomych, to nie każdy zostaje jego przyjacielem. Ceni sobie szczerość, dlatego on zawsze nie owija nic w bawełnę. Wyjątkowo dba o jakość życia i przykłada dużą wagę do komfortu. Potrafi korzystać z każdej chwili i lubi dobrą zabawę. Lecz także dąży do rozwoju osobistego i dlatego zaliczany jest do ciekawych dusz towarzystwa. Nikodem wzbudza powszechny szacunek i podziw, zaś on sam lubi znajdować się w centrum zainteresowania otoczenia. Często chciałby być autorytetem i cóż, marzy o sprawowaniu władzy nad otoczeniem.

A w życiu uczuciowym, Nikodem stawi na pierwszym miejscu prostolinijność oraz szczerość. Nie lubi żadnych gier miłosnych, dlatego poszukuje bezpośredniej partnerki, która nie obawia się żyć według własnych przekonań i potrafi wyrazić swoje potrzeby. Jest dobrym ojcem i mężem, ale niestety, ma tendencję do różnych uzależnień. Ale pod wpływem najbliższych potrafi pozbyć się swoich wad i słabości.

Patron imienia

Patronem imienia jest Nikodem z Mammoli, pochodzący z z Cir-, pod Catanzaro, i urodzony w pierwszych latach X stulecia. Należał do sławnego kalabryjskiego klasztoru Mercurion, zaś następnie zamieszkał w pustelni na Monte Cellerano. Był również założycielem nowego klasztoru, znajdującego się w pobliżu Mammoli. Zmarł 25 marca 990 roku, zaś jego szczątki przeniesiono w 1580 roku do miasta Mammola. Święty reprezentuje monastycyzm italogrecki.

Ciekawostki

Co ciekawe, według Ewangelii, imię to nosił utajony uczeń Chrystusa. W Polsce imię Nikodem pojawiło się w XV wieku.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.