Imieniny Patryka

👨 Patryk ♂️

Do najbliższych imienin Patryka zostały 272 dni, czyli 8 miesięcy i 29 dni.

Patryk obchodzi swoje imieniny najczęściej 17 marca (poniedziałek)

Pochodzenie imienia

Patryk to przejęta z języka angielskiego forma imienia łacińskiego Patricius. Imię powstało od słowa Patriciu, oznaczającego 'członek rodu, którego ojciec zasiadał w senacie'.

Charakterystyka osób noszących imię Patryk

Patryk to mężczyzna pełen energii o niezliczonych pomysłach na życie. Patryk nigdy nie spędza czasu bezczynnie i wciąż jest zajęty praktycznymi czynnościami. Lubi dobrą zabawę, ale potrafi odnaleźć złoty środek między pracą a przyjemnościami. Sprawia wrażenie, że nigdy nie ma wolnego czasu, ale taka sytuacja w niczym nie przeszkadza Patrykowi.
Patryk przykłada ogromną wagę do rozwoju osobistego i cóż, uwielbia zdobywać wiedzę. Nie ogranicza się tylko do jednej dziedziny, ale poszukuje różnych dróg rozwoju osobistego. Uwielbia odkrywać tajemnice i często wybiera się w dalekie podróże. Ma szansę na odniesienie sukcesu naukowego, ale pod warunkiem, że znajdzie czas na wzmożoną naukę.
W pracy zawodowej, Patryk wyróżnia się sumiennością. Najczęściej wybiera stanowiska, które umożliwiają twórcze oraz kreatywne działania. To on jest twórcą niebanalnych pomysłów, które nieraz okazują się wyjątkowo skuteczne. Patryk wzbudza powszechną sympatię i należy do dusz towarzystwa. Chętnie spędza czas w gronie najbliższych przyjaciół i to razem z nimi przeżywa szalone przygody.
Patryk jest perfekcjonistą, który dużą wagę przykłada do szczegółów. Zawsze stara się wykonywać pracę jak najlepiej, choć taka postawa może kosztować go dużo wysiłku. Zawsze jest ogromnie zaangażowany w działanie i często aktywnie bierze udział w społecznych akcjach. Nigdy nie poddaje się w przypadku porażek i zawsze walczy ze wszelkimi przeciwnościami losu.
Posiada niebanalne zainteresowania, a jego największą pasją są podróże. Czasami wędruje bez wytyczonego celu i przeżywa ekscytujące przygody. Często nawiązuje nowe znajomości w podróżach, które przekształcają się w prawdziwe przyjaźnie na całe życie.
Patryk stawia na pierwszym miejscu dobro rodziny, zaś najważniejsze jest dla niego szczęście najbliższych. Przejmuje się problemami rodziny i zawsze oferuje swoją pomocną dłoń.
W życiu uczuciowym, Patryk poszukuje partnerki o naturze podobnej do jego charakteru. Marzy o kobiecie, która będzie także jego najbliższą przyjaciółką oraz partnerką na dobre i złe chwile. Jest doskonałym ojcem oraz mężem, szczególnie, że wyjątkowo dba o ognisko rodzinne.

Patron imienia

Patronem imienia jest święty Patryk, biskup, urodzony w Brytanii w 385 roku, w rodzinie chrześcijańskiej. W wieku 16 lat został porwany do Irlandii, gdzie przez 6 lat był tam pasterzem owiec. Uciekał do północnej Francji i tam zdobył wykształcenie dwóch szkołach misyjnych: w Erinsi i w Auxerre. Na miejsce zmarłego biskupa św. Palladiusza zsotał wysłany do Irlandii św. Patryk. W 432 roku rozpoczął swoją działalność misyjną i wyróżniał się w pracy życzliwością oraz cierpliwością. To św. Patryk rozpowszechnił zwyczaj dzwonienia na mszę oraz uszną spowiedź. Święty zmarł 17 marca 461 w Armagh, które stało się stolicą prymasów irlandzkich. W ikonografii Święty przedstawiany jest w biskupim stroju. Do jego atrybutów należą liść koniczyny - dla podkreślenia, że Patryk rozpoczynał ewangelizowanie od wykładania prawdy o Trójcy Przenajświętszej, a także wąż. Inne atrybuty to mitra, pastorał, krzyż, księga, chrzcielnica, węże, harfa.

Ciekawostki

W czasach średniowiecznych, imię to znane było w Polsce pod formą: Patrycy lub Petrycy. Imię to nosili na przykład Andrzej Petrycy Nidecki (1522-1587), filolog, tłumacz i komentator Cycerona albo Sebastian Petrycy z Pilzna (1554-1626), lekarz i filozof.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.