Imieniny Razalii

👩 Rozalia ♀️

Do najbliższych imienin Razalii zostało 45 dni, czyli 1 miesiąc i 14 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Rozalia obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 4 września (środa) i 4 października (piątek).

Pochodzenie imienia

Według pewnych źródeł, imię to pochodzi od łacińskich słów rosa ("róża") i lilium ("lilia") lub od samego słowa rosa. Często imię to identyfikowane jest od germańskich imion dwuczłonowych z pierwszym członem Roz, na przykład Roselina lub Roscelina.

Charakterystyka osób noszących imię Rozalia

Rozalia to kobieta, która sprawia wrażenie niezależnej duszy. To indywidualistka, która zawsze działa według własnych przekonań i nie zmienia zdania pod wpływem otoczenia. Nie jest konformistką, bowiem wierzy w swoją intuicję oraz wiedzę. Nie cierpi spełniać niczyich rozkazów, gdyż nie potrafi podporządkować swej woli innym. Rozalia stawia na pierwszym miejscu poczucie własnej wolności i każda próba zdominowania jej zachowania zakończy się klęską. Rozalia to kobieta, która potrafi wzbudzić autorytet swoją osobą. Nie wywyższa się nad innymi, lecz mądrze korzysta z własnej wiedzy. Chętnie dzieli się z otoczeniem dobrymi radami i często sprawia wrażenie współczesnej wyroczni.

Rozalia wyróżnia się ogromną pewnością siebie. Choć bywa, że nadmiar tego uczucia przeradza się w pychę, to w przypadku tej kobiety, pewność siebie oznacza liczne zwycięstwa. Nie obawia się wszelkich zmian w swoim życiu i często nie czeka z założonymi rękami, lecz to ona decyduje o dalszym losie. Nie ucieka przed ważnymi decyzjami i należy przyznać, że nie zmierza utartymi ścieżkami. Woli iść krętymi drogami niż za tłumem, bowiem zawsze postępuje według własnych zamierzeń.

Rozalia odznacza się spokojnym oraz opanowanym charakterem. Często sprawia wrażenie, że nic ani nikt nie jest w stanie wyprowadzić jej z równowagi, gdyż przypomina niewzruszony głaz. Każdą sytuację życiową traktuje z wielkim spokojem, bowiem uważa, że wszelkie skrajne emocje mogą pogorszyć dany problem, a serce nie należy do najlepszych doradców. Rozalia posiada wiele uzdolnień i liczne talenty ujawniają się we wczesnych latach. Bywa, że próbuje odnaleźć swoją drogę życiową metodą prób i błędów, a z każdej pomyłki wyciąga trafne wnioski.

Rozalia lubi znajdować się w centrum otoczenia, gdyż spełnia się w roli lidera. Choć sprawia wrażenie cichej i opanowanej, to potrafi postawić na swoim. Często poszukuje stanowiska związanego z jej licznymi pasjami, bowiem jak mało kto, Rozalia potrafi połączyć przyjemne z pożytecznym. To kobieta, która chętnie zwraca na siebie uwagę innych, zwłaszcza, że zazwyczaj wyróżnia się niebanalnym wyglądem.

Należy przyznać, że ma dobry gust i bywa, że jej styl jest naśladowany przez inne kobiety. Zresztą, cała jej odważna i pewna siebie postawa wzbudza podziw oraz zainteresowanie, szczególnie w męskim gronie. Lubi słuchać licznych komplementów na swój temat, lecz nie zamierza popadać w egocentryzm. Rozalia może pochwalić się licznymi sukcesami, ale towarzyskość nie jest jej najmocniejszą stroną. Często jej zaszczyty mogą wzbudzać zawiść wśród innych, lecz ona nie przejmuje się opinią otoczenia i dalej dąży swoimi ścieżkami.

W miłości, Rozalia poszukuje mężczyzny o dominującym oraz stanowczym charakterze. Lubi rywalizację, ale w domu poszukuje odpoczynku od codziennych sytuacji. Najchętniej odnajduje spokój w ramionach ukochanego, więc marzy również o kochającym i czułym partnerze. Choć lubi romansować i często zmienia towarzyszy życia, to jednak w przypadku prawdziwej miłość, gotowa jest do zachowania pełnej wierności.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Rozalia, dziewica i pustelnica, żyjąca w jaskini w Sycylii. Według legendy, urodziła się na zamku Olivella w pobliżu Bergamo ok. 1130 roku, jako córka księcia Sinibalda. Żyła w ascezie, pokutując za ludzkie grzecy. Zmarła w 1165 lub 1170 roku, zaś w 1624 odnaleziono jej relikwie. Święta jest patronką od zarazy, bowiem podczas znalezienia jej relikwii, ustała zaraza, która nękała miasto Palermo. W ikonografii św. Rozalia przedstawiana jest z postacią, która pisze na ścianie jej imię. Do jej atrybutów należą: czaszka, grota, w której mieszkała, wieniec z róż.

Ciekawostki

Co ciekawe, imię to pojawiało się najczęściej w niższych warstwach społecznych. Często imię to identyfikowane jest jako spieszczenie od imienia Róża.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.