Imieniny Rolanda

👨 Roland ♂️

Do najbliższych imienin Rolanda zostało 16 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Roland obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 9 sierpnia (piątek) i 15 września (niedziela).

Pochodzenie imienia

Roland to imię o pochodzeniu trudnym do ustalenia, prawdopodobnie francuskie. Według innej teorii, może wywodzić się ze starogermańskiego, oznaczałoby wówczas: "sławny w kraju", "bohater narodowy".

Charakterystyka osób noszących imię Roland

Roland to mężczyzna, który żyje raczej we własnym świecie i nie chętnie opuszcza swoją samotnię. Nie jest zbyt towarzyski i raczej unika grona nieznajomych osób. Nie potrafi jednoznacznie wyrażać własnych emocji, przez co sprawia wrażenie zamkniętego w sobie. Jednak posiada doskonale rozwiniętą wyobraźnię i często buja w obłokach. Roland uwielbia marzyć i tworzyć fantastyczne opowieści, które potrafią niejednego zaskoczyć. To mężczyzna, skupiający się na życiu wewnętrznym i nieraz przykłada dużą wagę do wartości niematerialnych.

Roland mimo spokojnego oraz opanowanego charakteru, to potrafi walczyć ze wszelkimi przeciwnościami losu. Lubi odnosić zwycięstwa i chętnie staje do rywalizacji w różnych dziedzinach życia. Zazwyczaj wykazuje się sporą odwagą, która często wzbudza powszechny szacunek. Roland lubi pomagać innym, lecz nie cierpi znajdować się w centrum zainteresowania. W życiu kieruje się szczerością oraz dużą bezinteresowną. Nie oczekuje żadnych podziękowań i ucieka od wszelkich pochwał.

Choć sprawia wrażenie typowego tradycjonalisty, to jednak z tolerancją podchodzi do odmiennych poglądów i nie zdarza się, aby komuś narzucał swoje zdanie. Potrafi z ogromną wyrozumiałością traktować ludzi i podobnych postaw oczekuje od innych. Bywa bardzo skryty i niechętnie dzieli się swoimi marzeniami. Często zazdrośnie chroni swoje życie prywatne i nie każdy zdobędzie jego zaufanie, szczególnie, że Roland może pochwalić się wyjątkową intuicją. I dlatego potrafi czytać w ludzkich charakterach jak z książek.

W pracy zawodowej, Roland wyróżnia się ogromną sumiennością. Zawsze perfekcyjnie wywiązuje się ze swoich obowiązków i nieraz stawiany jest jak wśród do naśladowania przez resztę pracowników. Często odnosi liczne sukcesy, lecz nie chwali się swoimi zaszczytami.

W miłości, poszukuje partnerki, która jak on, poważnie podchodzi do życia. Nie jest zwolennikiem krótkich miłostek, bowiem wierzy w prawdziwą miłość. Dobro rodziny stawia zawsze na pierwszym miejscu, więc jego dom emanuje wyjątkowym ciepłem miłości. Roland jest wspaniałym partnerem, który nie obawia się żadnych zobowiązań i często to on jest ostoją rodzinnego gniazdka.

Patron imienia

Patronem imienia jest Roland postać historyczna, frankijski hrabia marchii bretońskiej, Według legendy, Roland zginął w Hiszpanii podczas bitwy z Saracenami. W rzeczywistości historyczny Roland zginął podczas walk z plemionami baskijskimi. Roland jest głównym bohaterem Pieśni o Rolandzie. Roland należał do grona dwunastu parów Francji, a także był dalszym siostrzeńcem Karola Wielkiego. Według Pieśni o Rolandzie walczył on legendarnym mieczem Durandalem częściej zwanym Durendalem.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w XIII wieku, w następujących postaciach: Lorand, Lorant, Lurand, Lurant, Rolant, Rorand, Ruland, Rulant, Rurant.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.