Imieniny Romana

👨 Roman ♂️

Do najbliższych imienin Romana zostało 8 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Roman obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 28 lutego (środa), 9 sierpnia (piątek) i 18 listopada (poniedziałek).

Pochodzenie imienia

Roman to imię łacińskie, utworzone od przymiotnika Romanus, czyli 'rzymski', wywodzącego się od nazwy miasta Roma (Rzym). Romanus pierwotnie oznaczało 'człowiek z Rzymu, Rzymianin'.

Charakterystyka osób noszących imię Roman

Roman to mężczyzna, który posiada uzdolnienia kierownicze oraz wyjątkowe predyspozycje do zajmowania ważnych stanowisk. Lubi sprawować władzę i niechętnie poddaje się woli innych. Roman musi zachować wolność, gdyż nie potrafi podporządkować się rozkazom przełożonych. Często dąży do osiągnięcia określonej pozycji społecznej i cóż, posiada wielkie ambicje. Dużą wagę przykłada do wykształcenia i poszukuje różnych dróg rozwoju osobistego.
Roman ma szczególnie dobroczynny wpływ na innych ludzi. Potrafi współpracować z innymi i świetnie motywuje otoczenie do działania. Po mimo licznych sukcesów, nie wywyższa się i woli nie przechwalać się swoimi zaszczytami. Posiada uzdolnienia dyplomatyczne, które wpływają na dalsze sukcesy zawodowe. Z szacunkiem traktuje ludzi i często angażuje się w różne działania społeczne. Zazwyczaj lubi pomagać innym, zwłaszcza, że jego praca związana jest z osobami słabszymi od reszty społeczeństwa.
To człowiek godny zaufania, szczególnie, że nie zdradza tajemnic przyjaciół i w życiu zachowuje się honorowo. Posiada doskonałą pamięć i Roman nie zapomina przykrych wydarzeń. Niestety, nie potrafi szybko wybaczać i zazwyczaj długo rozdrapuje stare rany na duszy.
Roman ma trudności z podjęciem radykalnych decyzji i często obowiązki zrzuca na partnerkę. Ma również problem z wyciąganiem wniosków i często popełnia podobne pomyłki. Nieraz nie przejmuje się przyszłymi konsekwencjami i może żyć chwilą. Jednak nie można odmówić Romanowi determinacji oraz uporu. Każde postanowienie doprowadza do spełnienia i zawsze doskonale wywiązuje się z postawionych przed nim zadań. Często ma kreatywne pomysły i poszukuje stanowisk, które gwarantują swobodę działania.
W miłości Roman poszukuje partnerki, która wyróżnia się urodą, inteligencją oraz pracowitością. W życiu osobistym kieruje się wartościami moralnymi i często okazuje się dobrym mężem oraz troskliwym ojcem. Choć jest tradycjonalistą, to z tolerancją traktuje odmienne poglądy. Często stawiany jest jako autorytet , a jego postawa wzbudza powszechny szacunek i podziw. Roman ma ogromny szacunek do ludzi starszych i chorych, dlatego darzony jest ogromną sympatią. Również pragnie dzieciom przekazać ponadczasowe wartości moralne oraz etyczne.

Patron imienia

Pierwszym patronem tego imienia jest Roman, męczennik rzymski. Początkowo był żołnierzem, który nawrócił się, widząc, jak diakon Wawrzyniec heroicznie znosi cierpienia. Został ochrzczony przez męczennika i sam zaznał cierpienia. Jego historia znajduje się w legendarnej Passio s. Laurentii. Wspomnienie Romana rzymskiego przypada 9 sierpnia.

Ciekawostki

W Polsce imię Roman pojawiło się w czasach średniowiecza, szczególnie na ziemiach ruskich. Na przykład imię to nosił Roman Mścisławicz, siostrzeniec Kazimierza Sprawiedliwego. Od tego imienia również pochodzą nazwiska, takie jak: Roman, Romaniszyn, Romanowicz, Romanowski, Romaszkan.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.