Imieniny Romany

👩 Romana ♀️

Do najbliższych imienin Romany zostały 243 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

Romana obchodzi swoje imieniny najczęściej 23 lutego (niedziela)

Pochodzenie imienia

Romana to żeński odpowiednik imienia Roman, które oznacza 'człowiek z Rzymu, Rzymianin'.

Charakterystyka osób noszących imię Romana

Romana to kobieta, która twardo stąpa po ziemie. Zawsze doskonale radzi sobie ze wszelkimi problemami i nie ma dla niej rzeczy niemożliwej do spełnienia. Nie marnuje sił na zadania, które nie przynoszą konkretnych korzyści, lecz potrafi racjonalnie ocenić swoje możliwości. Romana wyróżnia się wyjątkowym talentem organizatorskim, bowiem potrafi każde zadanie doprowadzić do końca, a znajomi często proszą ją o pomoc przy załatwianiu poważnych spraw. Romana inspiruje innych do działania i nieraz przypomina prawdziwy wulkan energii.
Romana nie jest domatorką i samotnikiem, lecz uwielbia spędzać czas w towarzystwie innych osób. Chętnie pomaga innym, ale potrafi rozgraniczyć każdą dziedzinę życia. Nie jest marzycielką i kieruje się w życiu rozumem. Każdą sytuację poddaje wnikliwej analizie i nie zdarza się, aby podejmowała decyzję pod wpływem chwili. Ma wielki talent do praktycznych umiejętności i dlatego często proszona jest o pomoc przy wykonaniu przedmiotów lub naprawianiu. Romana jest doskonałą gospodynią, która sprawia, że jej dom emanuje wyjątkowym ciepłem. Uwielbia zajmować się domowymi obowiązkami i co ważne, potrafi pogodzić ze sobą różne sfery życia. Nie może narzekać na nadmiar wolnego czasu, ale ona nie skarży się na swoje życie i z każdej chwili potrafi czerpać prawdziwą przyjemność.
W pracy zawodowej, Romana wyróżnia się sumiennością oraz pracowitością. Choć odnosi liczne sukcesy, to jednak nie dąży do celu za wszelką cenę. Jest tradycjonalistką, która wyznaje określone zasady. Na pierwszym miejscu stawia wartości moralne i woli mieć czyste sumienie, niż zachować się nieuczciwie wobec siebie oraz innych. Chętnie pomaga innym, a jej mądrość ceniona jest wśród współpracowników. Romana jest nie tylko inteligentna, ale również zaradna. Nigdy nie czeka z założonymi rękami na zmianę losu, lecz sama odważnie decyduje się na radykalne kroki. I bywa, że potrafi odwrócić nieprzechylny los, a fortuna zaczyna jej sprzyjać.
W miłości, Romana poszukuje partnera zaradnego oraz mądrego. Chętnie wiąże się z mężczyznami o podobnych zasadach i dlatego nie rzuca się w wir krótkotrwałych miłostek. Woli angażować się w związek, niż marnować siły na miłostki. Romana przyciąga męskie spojrzenia, szczególnie, że jest bardzo kobieca. Ona sama jest świadoma swoich zalet, więc nie potrzebuje komplementów, aby uwierzyć w siebie. Imponuje zarówno kobietom jak i mężczyznom, dlatego często stawiana jest jak wzór do naśladowania. Jednak ona nie czuje się dobrze w roli autorytetu i woli znajdować się w cieniu niż w centrum uwagi.

Patron imienia

Patronką tego imienia jest św. Romana, pustelnica żyjąca w grocie nieopodal rzeki Tyber, która wspominana jest w jednej z biografii św. Sylwestra, papieża.

Ciekawostki

Co ciekawe, imię to nadawane było jako zapowiedź uosobienia wszelkich cnót, które wyróżniały prawdziwego obywatela rzymskiego.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.