Imieniny Róży

👩 Róża ♀️

Do najbliższych imienin Róży zostało 11 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Róża obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 6 marca (środa), 23 sierpnia (piątek) i 30 sierpnia (piątek).

Pochodzenie imienia

Róża to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od łacińskiego słowa rosa, oznaczające "różę".

Charakterystyka osób noszących imię Róża

Róża to kobieta, która jak prawdziwy kwiat posiada niezwykły urok oraz ostre kolce. Należy przyznać, że jest indywidualistką, ceniącą sobie spokój oraz wolność. Bywa bardzo zdecydowana i zazwyczaj śmiało dąży do zdobycia określonego celu. To kobieta o niezwykłej osobowości, która przyciąga wartościowe osoby. Róża uwielbia spędzać czas w towarzystwie bliskich i dalszych znajomych, lecz również ceni sobie samotne chwile. Lubi od czasu do czasu spędzić wolny czas w zaciszu domowym, pielęgnując swoje liczne pasje.

Róża jest bardzo spokojną oraz opanowaną kobietą. Sprawia wrażenie, że nic ani nikt nie jest w stanie wyprowadzić jej z równowagi, bowiem ona uważa, że nadmierne emocje nie sprzyjają w rozwiązywaniu problemów. Dużą wagę przykłada do świata wewnętrznego i zazwyczaj kieruje się dobrze rozwiniętą intuicją. Potrafi przejrzeć każdy ludzki charakter, więc zazwyczaj nie pada ofiarą oszustwa lub manipulacji.

Często sprawia wrażenie, że ma serce na dłoni, bowiem tak chętnie pomaga innym. Choć nie zawsze może pochwalić się dużym majątkiem, to jednak potrafi podzielić się wsparciem duchowym oraz dobrymi radami. Wyróżnia się wielkim doświadczeniem życiowym oraz mądrością, która pomaga w rozwiązywaniu każdego problemu.

Ale należy przyznać, że Róża nie pozwala sobie na zdominowanie jej woli. Zawsze działa według własnych przekonań i raczej nie wykonuje czyjś rozkazów. Wyróżnia się także wielkim poczuciem humoru, więc zazwyczaj obok niej znajduje się duże grono przyjaciół. Jest wierną oraz lojalną towarzyszką, która ceni sobie dobre relacje z otoczeniem. Dlatego jej przyjaźnie trwają przez całe życie i wyróżniają się trwałością w każdej sytuacji.

W pracy zawodowej, Róża poszukuje stanowiska związanego z kreatywnym oraz twórczym działaniem. Odznacza się empatią oraz altruistyczną postawą, więc każda praca związana z kontaktami ludzkimi sprawia jej wielką radość. Wyróżnia się sumiennością oraz odpowiedzialnością, bowiem każde zadanie traktuje z największą powagą. Dlatego ma szansę na odniesienie dużych sukcesów, choć sama nie zamierza wspinać się po szczeblach kariery.

To ona wnosi swoją osobą wielką radość i potrafi rozweselić każdego ponuraka. Róża zaraża swoim optymizmem i dlatego może pochwalić się sporym powodzeniem u płci przeciwnej. Przyciąga mężczyzn jak magnes, więc zazwyczaj nie może narzekać na nudę w życiu miłosnym. Jednak nie jest zwolenniczką krótkich romansów i woli czekać na prawdziwą miłość. Nie łamie męskich serc i raczej mężczyzn postrzega jako potencjalnych przyjaciół. A gdy spotka prawdziwą miłość, to gotowa jest założenia własnej rodziny. Często marzy o gromadce dzieci i zazwyczaj potrafi stworzyć szczęśliwą rodzinę, w której panuje wzajemna miłość oraz szacunek.

Patron imienia

Patronką imienia jest Święta Róża z Limy, dziewica. Izabela Flores urodziła się w Limie, stolicy Peru, 20 kwietnia 1586 roku i od wczesnych lat nazywano ją różą, ze względu na delikatną cerę. W wieku 20 lat wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Dominika. Według legendy, prowadziła bardzo ascetyczne życie, dziennie spożywają po pięć pestek cytryny. Ostatnie życia spędziła u małżonków Gonzaleza della Maza i Marii Uzategui. Zmarła 24 sierpnia 1617 roku w wieku 31 lat. W 1668 roku została beatyfikowana przez papieża Klemensa IX, który ochrzcił ją patronką Ameryki. W ikonografii św. Róża przedstawiana jest jako młoda dominikanka w habicie. Do jej atrybutów należą: Dziecię Jezus w ramionach, korona z cierni, kotwica, krzyż, róża, wianek z róż; wiązanka róż.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w XV wieku, a dokładnie w 1410 roku pojawiły się pierwsze zapiski o tym imieniu. Niekiedy imię to mylone jest z imieniem Rozalia.

Daty imienin, które pojawiają się w kalendarzach, ale rzadziej lub bardzo rzadko są obchodzone.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.