Imieniny Samuela

👨 Samuel ♂️

Do najbliższych imienin Samuela zostały 73 dni, czyli 2 miesiące i 11 dni.

W ciągu najbliższego roku osoby o imieniu Samuel obchodzą swoje imieniny najczęściej w nastepujące dni: 16 lutego (piątek) i 20 sierpnia (wtorek).

Pochodzenie imienia

Samuel to imię pochodzenia biblijnego, które wywodzi się od hebrajskiego słowa Šemū'el, oznaczającego "uproszony od Boga", "wyproszony od Boga", "Bóg wysłuchał", "imię Boga" lub "jego imię to Bóg".

Charakterystyka osób noszących imię Samuel

Samuel to mężczyzna, który wyróżnia się wielkim opanowaniem. Często sprawia wrażenie, że nic ani nikt nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi. Samuel należy do osób, które zawsze zachowują kamienną twarz i nigdy nie uzewnętrzniają swoich emocji. Samuel posiada żyłkę przedsiębiorczości, bowiem chętnie realizuje swoje ambicje we własnym biznesie. Wyróżnia się ogromną pracowitością i często nie oszczędza swoich sił. Niestety, ale ma tendencję do zaniedbywania własnych potrzeb, szczególnie, że całkowicie poświęca się pracy.

Samuel posiada wyjątkowo wrażliwe serce i chętnie oferuje swoją pomocną dłoń. Często angażuje się w społeczne akcje, bowiem potrafi dzielić się dobrocią serca. A jego postawa nieraz wzbudza powszechny szacunek oraz podziw. Ale on nie lubi znajdować się w centrum zainteresowania i bywa, że prawie nikt nie wie o jego działalności dobroczynnej. Niestety, ale przez jego dobroć, może paść ofiarą manipulacji, bowiem Samuel nie potrafi odmawiać spełnienia prośby.

Samuel to mężczyzna, który potrafi całkowicie skupić się na realizacji zadania. Zawsze perfekcyjnie wykonuje swoje obowiązki i nie zdarza się, aby zapomniał o ważnym terminie. Jak już wspomniano, często realizuje się we własnym biznesie i szczególnie dba o własną firmę. Okazuje się, że jest wyjątkowym szefem, bowiem z cierpliwością oraz wielką wyrozumiałością traktuje swoich współpracowników. Nieraz wykazuje się dużym sprytem i nie marnuje okazji do odniesienia sukcesu. Jednak na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro rodziny. Często gotowy jest do wielkich poświęceń w imię szczęścia najbliższych. Chętnie otacza opieką oraz wyjątkową troską swoich bliskich.

W życiu kieruje się chłodną logiką i każdą decyzję poddaje wnikliwej analizie. Nie działa pochopnie, lecz z rozsądkiem. Choć nie jest samotnikiem, to lubi spędzać wolny czas w spokojnym otoczeniu i najchętniej odpoczywa w domu. W życiu miłosnym, dopiero po osiągnięciu stabilizacji finansowej rozpoczyna poszukiwania partnerki do stałego związku. W miłości bywa wybredny i nie każda dama zdobędzie jego serce. Marzy o kobiecie pięknej i mądrej, z którą stworzy dom pełen miłości i ciepła.

Patron imienia

Patronem imienia jest św. Samuel, prorok. Samuel urodził się w mieście Rama, jako pierworodny syn w cudowny sposób wyleczonej z bezpłodności Anny, żony Elkany. W sanktuarium w Szilo doznał objawienia, które uczyniło go proroka. Po śmierci, jego ciało pochowano w domu w Rama. W 406 jego relikwie zostały przeniesione do Konstantynopola. Według podania duch Samuela miał ukazać się Saulowi w Endor, przepowiadając jego klęskę pod Gilboa. W ikonografii święty Samuel przedstawiany jest w dwóch odmiennych typach. Wyobrażany jest jako starzec z długą, siwą brodą odziany w szaty żydowskiego sędziego z nakryciem głowy, gdy w obu rękach trzyma duży róg, bądź jako stary człowiek o długich włosach i krótkiej brodzie, w stanie modlitwy.

Ciekawostki

W Polsce imię to pojawiło się w 1401 roku, a w XVII wieku należało do najpopularniejszych imion szlacheckich.

Data imienin, która pojawia się w kalendarzach, ale rzadziej jest obchodzona.

Wyszukiwarka imion

Wpisz imię i kliknij przycisk by wyszukać.